Ніч у самотньому жовтні - Роджер Желязни
Перед будинком я вирив уже ослизлий шмат задурманеного м’яса. Пронісши кавалок далі дорогою, я поклав його на видноті перед парадними дверима Оуена. У хаті не світилося, Крутька видно не було, тож я трохи розгледівся.
Під величезним старим дубом на задньому дворі я знайшов вісім великих лозових кошів, дороблених і не зовсім, а також сім кошиків поменше. Ще там було чимало грубих мотузок.
Я понюшкував довкола. Знайшлася й драбина. А цей хирлявий на вигляд старигань збіса працьовитий...
Потому я рушив навпростець крізь двір і поле. Десь на півдорозі знову пішов дощик. На одній діляночці неба скупчилося чимало хмар, ще темніших за навколишню темряву; звідти коротко і тьмаво блимнуло, відтак пролунав низький гуркіт грому.
Зрештою я дістався володінь Доброго Доктора. Здавалося, що я потрапив просто під той низький осередок хмар. У мене на очах звідти вдарив сяйний тризуб, затанцювавши поміж металевих прутів на даху старого будинку. Майже відразу й гуркнуло, а світло в підвальних вікнах спалахнуло яскравіше.
Я залишався в траві й слухав, як чоловічий голос усередині волає щось про лейденські банки. За мить знову блиснуло й бабахнуло, на даху затанцювали нові диявольські вогники, у підвалі почулися нові крики, з вікон знову мигнуло світло. Я підповз ближче.
Зазирнувши, я побачив спину високого чоловіка в білому халаті, який схилився над довгим столом, затуляючи від мене те, що там лежало. У віддаленому куті скулився потворний коротун із верткими очима, роблячи руками нервові рухи. Ще блискавка, ще грім. Електричні розряди пробігли цілою батареєю приладдя праворуч од високого чоловіка. У моїх очах ще трохи стояли їхні післяобрази. Високий щось крикнув і відійшов убік, коротун устав і заходився пританцьовувати. Я зміг побачити простирадло, під яким на столі щось смикнулося. Ніби там ворухнулася величезна нога. Черговий сліпучий спалах, черговий оглушливий гуркіт. На мить сцена всередині набула інфернального вигляду. Попри всі незручності я, здається, розгледів, як на столі спробувало підвестися щось масивне й людиноподібне, досі приховане простирадлом.
Я позадкував. Відтак розвернувся й побіг, а з неба знову впав вогонь. Свій обов’язок я виконав. Для однієї ночі задосить, принаймні тут.
Далі я пройшовся наступною лінією — від Доброго Доктора до Ларрі Телбота. На півдорозі туди я вийшов із дощової плями й обтрусився. Будинок Ларрі виявився добре освітленим. Може, він і справді страждав на безсоння.
Я біг навколо по спіралі, наближаючись до будинку. Мою увагу привернула альтанка на задньому дворі. Там у сухому багні знайшовся чіткий відбиток великої лапи, дуже подібний до сліду, що його я раніше бачив біля нас.
Підкравшись ближче до оселі, я став на задні лапи, сперся передніми на стіну й зазирнув у вікно. Порожня кімната. Крізь третє вікно я побачив повну рослин кімнату з освітлювальним люком у стелі. Ларрі був там, з усмішкою зазираючи в глибини величезної квітки. Його губи ворушилися. Я навіть щось чув, але слів не розібрав. Квітка-велетень ворухнулася — хтозна, чи то від протягу, чи то з власної волі. Ларрі й далі щось мимрив, і я врешті-решт пішов звідти. Багато хто говорить зі своїми рослинами.
Далі я зорієнтувавсь як міг і спробував пройти прямою лінією від Ларрі до Графової крипти. Спершу я призупинився в зруйнованій церкві, намагаючись наочно уявити решту схеми. На сході саме трохи розвиднилося.
Я лежав і розв’язував задачу, аж тут наді мною з півночі промайнув здоровезний кажан, значно більший від Голки. Він залетів за велике дерево, проте з того боку не вилетів. Натомість я почув м’якесенькі кроки, відтак з-за дерева виступив чоловік у темному костюмі й чорному плащі.
Я витріщився на це видиво. Він зараз же зиркнув у моєму напрямку й промовив:
— Хто там?
Раптом я відчув себе дуже вразливим. Лиш одна можлива роль спала мені на думку.
Я помчав уперед, по-ідіотському дзявкаючи й несамовито метляючи хвостом, кинувся на землю перед ним і ну качатися, ніби якийсь спраглий уваги безхатько.
Його яскраві губи скривилися в нетривалу й невиразну усмішку. Він нагнувся й почухав мені за вухом.
— Хороший пес! — повільно проказав він гортанним голосом.
Погладивши мене по голові, чоловік випростався, пішов до крипти, зупинився при вході. Ось він там — і ось його вже нема.
Я вирішив і собі зникнути звідти. А руки в нього були дуже холодні.
11 жовтня
Ранок видався жвавий. Зробивши обхід, я пішов надвір. Нічого недоречного я не помітив, тож рушив до будинку Доброго Доктора. Однак, тюпаючи дорогою, почув знайомий голос із гайка праворуч:
— Це, сер, той самий пес!
— Звідки ви знаєте? — спитав другий.
— Я запам’ятав масть — у нього така сама. Крім того, цей теж трохи накульгує на ліву передню лапу, має таке саме рване праве вухо...
Старі бойові рани, наслідок давньої сварки з одним безтямним хлопцем у Вест-Індії...
Звісно, це Великий Детектив говорив зі своїм супутником.
— А хто тут у нас хороший хлопчик? — сказав він. — Хороший пес. Хороший пес.
Згадавши свою виставу минулого вечора, я пометляв хвостом і спробував прибрати дружнього вигляду.
— Хороший пес, — повторив він. — Покажи нам, де живеш. Веди нас додому.
Говорячи це, він погладив мене по голові. Руки в нього були значно тепліші, ніж у того друга тварин, котрий спілкувався зі мною минулого разу.
— Додому. Біжи додому.
Згадавши Сірохвістку в колодязі, я відвів їх до Морріса з Мак-Кебом. Почекав на ґанку, доки хтось підійшов до дверей у відповідь на детективів стукіт, а тоді вшився й попрямував до Графової крипти. Результати були цікаві. Ще цікавіше стало, коли я пробіг звідти просто до оселі Доброго Доктора.
Після цього я пройшов ще кілька відрізків, перевіряючи свої висновки.
12 жовтня
День тягнувся повільно. Те, що в колі, прикинулося хортицею. Проте кощаві мене ніколи й не вабили. На горищі я трохи порикав на Те, що в шафі. Глянув на плазунів у дзеркалі. Подивився, як Джек марудиться зі своїми здобутками. По-справжньому користуватися ними було й досі зарано.
Пізніше Сірохвістка розповіла, що Ночовій схопив Вапнюгу, відніс його понад Темзу та скинув у воду. Згодом змія винесло на берег, і він довго повз