Українська література » Фантастика » Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай

Читаємо онлайн Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай
іншого предмета, звиваючись, множачись і ділячись, ламаючись і простуючись, а відтак раптом перестрибували деінде. При цьому лунали тріск і ляскіт, і холодний вітер проймав лабораторію. Деякі вуглисті блискавки діставали до протилежної стіни складу, тобто сягали близько сорока аршинов. Й людині тут ніде було сховатися. У Теслу поцілило уже не раз. Але він тим не журився.

— Навіть не чується холоду, — казав він. — Людина, що стоїть на землі, не створює опору тьмідині.

На сусідньому складі, за дверима поруч, він улаштував куток для праці більш теоретичної, аніж практичної; на третьому поверсі мав кімнату, припасовану під спальню, проте він нею майже не користувався. Тут, унизу, одразу ж над льохами й Шляхами Мамутів, він також тримав у клітках мишей і пацюків, на яких проводив свої досліди, знетьміднюючи й натьміднюючи їх. Білявий росіянин з обличчям, густо вкритим віспяним ряботинням, провадив документацію експериментів: Саша Павліч, рекомендований професором Юркатом біолог, який раніше працював над феноменом життя, приспаним у мерзлоті.

Приміщення огрівалося. Скинувши шинель, Нікола поквапився занотувати нові результати; він не мав письмового столу й зайняв для своїх потреб довгу лабораторну стільницю, присунуту тут до стіни під полицями із різноманітними пристроями й частинами пристроїв. Побачилося там ручну помпу Котарбінського з корбою, а разом із цим — дірявий чайник. У кошику за столом стриміли термометричні киї і ціпки із дугоподібними крижлізними антенами — тьмідинометри, як згодом довідалося.

Саша, власне, у цей час годував мишей, вони тихо попискували. До кожної клітки тягнувся кабель, крижлізний дріт охоплював щільною петелькою одну з кінцівок гризуна. Документація лежала у відкритих коробочках на клітках, відсортована за секторами: Партія Першого Тижня, Партія Другого Тижня, Партія Третього Тижня et cetera. Додані фото зображували чорно-білі тільця тварин, заморожених ущент, — і нутрощі гризунів, посмертно розтятих. Павліч окреслив і підписав області, визначені як осередки хвороб.

Тесла підійшов і, будучи вищим на голову, зазирнув через плече.

— Ну так, поки що тільки миші й пацюки.

— Їх убив теслектричний струм?

— Well, як і в усьому, є межі обсягу тьмідини, який організм може безпечно засвоїти. Або якого без шкоди для здоров’я можна позбутися. Напомпованого тьмідиною пацюка убиває побічний ефект переповнення організму: мороз. У пацюка знетьмідненого — кгм, тут причина глибша. Ці плями, — Тесла вказав пальцем у білій бавовні, — це огнища швидкоплинного новотвору.

Вразилося.

— Помпа Котарбінського призводить до раку?!

— Ну-ну, немає причин для занепокоєння. Ми вимірюємо це доволі точно: живий організм такого розміру містить близько семиста скотосів. У будь-якому разі, після відкачування семи сотень продуктивність помпи стрімко спадає. Можна припустити, що теслектрична ємність людини в кількадесят разів вища. Ота помпа, якою ви користуєтеся у мене в готелі, не витягує рушійної сили, вищої ніж одна десята нокти, — то скільки годин вам довелося б помпувати себе? А ефекти новотворів ми спостерегли тільки після цілковитого знетьміднення організму.

Нікола Тесла відчайдушно намагався виразити феномени чорної фізики в кількісній конкретиці, описати її математичними залежностями. Розвішані тут на стінах таблиці були густо заповнені розрахунками, стовпчиками цифр, кривобокими схемами, — вони дуже нагадували оті з кріофізичної робітні Круппа. Тесла більшість обчислень проводив подумки, й подумки конструював свої машини; на дошках писали переважно Павліч і ще один помічник серба, такий собі Фелікс Яґо, присланий за рекомендацією Особистої Імператорської Канцелярії із Петербурзького Інституту: немолодий, аристократичного вигляду інженер, із моноклем і метеликом, котрий тепер рахував у ґумових рукавичках чорні кристали й пакував їх у мороскляні слоїки, які відтак маркував печатями Імператорської Академії Наук.

Прочиталося з таблиць символи чорної фізики Тесли. За одиницю заряду тьмідини він обрав 1 скотос, σ, визначений, як теслектрична ємність 1 грама гігроскопічного ZnCl2. Тьмідина (W), що протікає за час t, характеризується силою (IW), вимірюваною у ноктах, n. IW = ΔW / Δt. Тиск тьмідини, який також називають теслектричною напругою (UW), себто вимірюваною у тенебрах φ «рушійною силою», із якою теслектричний струм заповнює носій, залежить від сили струму й теслектричної ємности носія, — відрізняється для різних матеріалів і структур. Бо тут уже даються взнаки закони, специфічні для теслектрики. Нікола розговорився біля дошки, списаної кількома рівнобіжними системами рівнянь, інших для кожної із показаних угорі систем: сфери, куба, майже двовимірної площини, довгого циліндра. Він вдивлявся у них, наче хотів пропалити дошку поглядом глибоко посаджених очей, тепер дуже карих, наче тьмідиною насичених; біле пасмо спадало йому на гостру вилицю, а він цього навіть не зауважував. Найімовірніше існує якась «структурна стала» Q, яка не зумовлена хімічним складом об’єкта, а винятково його будовою, просторовою формою і тепловими процесами, що відбуваються у ньому, й від цієї сталої залежить тьмідинна ємність об’єкта, а також його поглинаюча здатність і, можливо, навіть швидкість, із якою він ґенерує тьмідину. Адже — так, так, пане Бенедикте, — кожне тверде тіло поступово збирає в собі тьмідину навіть у повній ізоляції від теслектрики, з а в д я к и с а м о м у л и ш е ф а к т у с в о г о і с н у в а н н я. Причому — а ми міряємо це якомога докладніше, — не споживаючи жодної енерґії.

— Ви ж не кажете про perpetuum mobile!

Він скривився.

— Мене часто звинувачували в науковій наївності. Perpetuum mobile, ха! Я запатентував уже кілька версій диску Фарадея. Уявіть собі однополярне електромагнетне динамо, в якому струм індукований магнетним полем Землі. Узявши достатньо великий диск, або якщо він обертатиметься із належною швидкістю, або буде виготовлений з матеріалу з у тисячі разів вищою провідністю…

— Електричні надпровідники?

— Так. Ми мали б самодостатнє динамо: ґенератори, які б черпали енерґію у планети. Або з енерґії космосу: візьміть два такі диски, один на землі, а інший підвішений над нею, виставлений на вплив космічних променів, і приєднайте їх обох до конденсатора. Або візьміть кабель такої довжини, щоб один його кінець був заземлений, а другий — закинутий у космічний простір. Чи це якісь магічні машини, що порушують закони фізики? Ні, це просто безпаливні двигуни: енерґію вони черпають деінде.

… Але тут ми маємо справу з іншим механізмом. У скільки мільярдів скотосів слід оцінити заряд тьмідини Землі? Структурна стала вказує нам найефективніші тьмідиноносні конструкції.

Подумалося про кріофізичну «температуру упорядкування» й міру ентропії. Чи у вимірах цієї сталої Нікола співвідніс із кожним предметом якусь об’єктивну міру ладу, мірило єдиноістини? Чи існують

Відгуки про книгу Крига. Частини ІII–ІV - Яцек Дукай (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: