Темрява на світанку - Джон Гендс
Степаняк міг лише похитати головою й сказати:
– Ви божевільний.
Холодно посміхаючись, Красін устромив свій указівний палець у зігнуте тіло Степаняка:
– Ви безпосередньо відповідальні за вибух шести ядерних боєголовок. До завтрашнього дня командира антиракетного комплексу на Землі Франца-Йосифа було б конфіденційно повідомлено про траєкторію ракети й він збив її над Баренцовим морем. Завдяки вам ми маємо досить часу лише для того, щоб почати операцію «Снігова буря» на двадцять чотири години раніше.
М’яз на лівій щоці Муратова сіпнувся. Він очима попросив Красіна відійти за ним далі від вух Степаняка й інженерів.
– Колю, ти можеш відкласти запуск, поки не буде повідомлений антиракетний комплекс?
Красін похитав головою.
– Ми не знаємо, кому нас зрадив Степаняк. Ми не можемо ризикувати й відкласти запуск.
– Навіть щоб забезпечити знищення ракети в повітрі?
– Не турбуйся, ціль – маленький острів у Льодовитому океані, аж надто великої шкоди не буде, але час початку операції «Снігова буря» має дуже велике значення. Вона мусить початися в той час, коли українські солдати снідають, а президент Америки спить.
* * *– Їдьмо! Ради Бога. Їдьмо! – закричав Мельник.
– Куди? – запитав Коваль.
– Нам треба зв’язатися з американським президентом. Їдьмо до найближчого села! – кричав Мельник.
– Ти гадаєш, можна просто увійти до сільської хати, зняти телефонну трубку й сказати американському президентові, що російський полковник збирається запустити ядерну ракету з України на російську територію? Ми повинні зв’язатися з Києвом. Повинні засвідчити справжність запису на плівку. Ми повинні...
– Скільки часу нам потрібно, щоб дістатися до Кіровограда? – запитав отець Танюк.
– За годину й п’ятнадцять хвилин ракету буде запущено, – глухим голосом сказав Коваль. – У нас немає часу, щоб зв’язатися з кимось, хто міг би щось зробити, а ще менше, щоб його переконати. А коли ракета полетить і російське вторгнення почнеться, буде вже пізно.
– Тарас це розуміє, – тихо сказала Марія.
* * *Один інженер змотував з котушки жовтий провід, а його колега тяг вільний кінець до тунелю.
Степаняк знову подумки був на балконі й бачив червону заграву сонця, що сідало між житловими будинками вулиці Урицького, бачив жертовне біле тіло Марії і вражену раком щитовидну залозу Толі.
Він звівся на ноги й закричав:
– Якщо ти чуєш мене. Марусю, це за тебе й за Толю! Скажи своєму Богу, хай не заплющує очей. – З цими словами він вхопився за важіль на консолі.
Красін швидко обернувся. До нього було менше десяти метрів.
Гіпнотизуючи Степаняка очима, він напружився, щоб зробити стрибок. Цього разу Степаняк витримав його погляд. Він навіть усміхнувся, потягши зв’язаними руками червоний важіль поруч із рядом лампочок, що світилися зеленим світлом.
Якийсь момент нічого не відбувалося. Чотири чоловіки завмерли, немов у німій сцені, втупившись у прохід з виразом недовіри й страху на обличчях. Степаняк дивився з полегкістю людини, яка скинула з себе тягар усього життя.
Білий циліндр загурчав, хмари густого білого диму вирвалися з випускного сопла й через прохід почали заповнювати обслуговуючий відсік білим серпанком. Циліндр загув, і яскраві сліпучо-білі язики, видимі навіть крізь білий туман, вихопились із сопла. Вивергаючи полум’я, циліндр повільно піднявся, вдарився конусоподібним носом об закриту кришку шахти, шалено затремтів і розірвався вогняною кулею.
* * *Марія схопила руку священика. З приймача почувся звук вибуху, потім настала тиша. Над лісом піднявся стовп вогню, долинув гуркіт вибуху, приглушений відстанню. Фургон труснуло повітряною хвилею.
Обличчя Марії зробилося сірим, з очей потекли сльози. Вона обернулася до священика. Його очі були заплющені, губи шептали молитву:
– Прийми свого раба Тараса, Господи! Будь милостивим, прости йому всі гріхи, які він учинив у житті. Упокій його, Боже, серед святих, де немає ні болю, ні горя, ні скорботи, лише вічне життя.
– Амінь! – прошепотіла Марія.
ЕПІЛОГ«ВИБУХ РАКЕТИ НА УКРАЇНСЬКІЙ ЯДЕРНІЙ БАЗІ
Джонатан Сміт (Москва), Кристіна Лесин (Київ)
Учора ледве вдалось уникнути ядерної катастрофи, коли ракета вибухнула у своїй шахті на колишній радянській ракетній базі в Україні.
Три російські армійські офіцери та двоє цивільних інженерів загинули під час вибуху, але міжконтинентальна ракета СС-19 із шістьма ядерними боєголовками не здетонувала й залишилася неушкодженою.
– Ми можемо лише дякувати Богові, що не трапилося більшої трагедії, – сказав російський Президент. – Установка була запущена випадково, під час процедури планового обслуговування на ракетному полі під Первомайськом, у лісі, за 200 кілометрів на південь від української столиці Києва. Ядерні боєголовки не здетонували тому, що ракета вибухнула до закінчення процесу її озброєння. Військове керівництво вже надавало Заходу гарантії, що небезпеки раптового запуску ракет або передачі їх у ненадійні руки немає, що система запобіжного захисту подібна до існуючої в Сполучених Штатах і на запуск потрібна команда самого президента.
Представник Державного департаменту сказав минулого вечора у Вашингтоні, що цей випадок «підтвердив наші найгірші побоювання». Керівництво розвідувальних органів як Сполучених Штатів, так і Британії деякий час тому попереджали про потенційну небезпеку, якщо ядерна зброя в колишніх радянських республіках потрапить у ненадійні руки чи буде використана однією республікою для погрози іншій під час залагодження суперечностей, що виникли між ними після розпаду СРСР.