Пошуки абсолюту - Бальзак Оноре де
Ілюмінати — релігійно-містична течія, що проповідувала моральну чистоту й засуджувала офіційну церкву, її прибічники створювали таємні товариства, які в XVIII ст. поширилися в Західній Європі. Квієтисти — релігійно-містична течія, яка сповідувала пасивність і самозречення, розчинення людського духу в релігійному спогляданні.
13. Фенелон Франсуа (1651-1715) — французький письменник, автор філософсько-дидактичного роману "Пригоди Телемака", був прибічником квієтизму.
Гійон Жанна-Марі — релігійна письменниця, автор релігійно-містичних книг.
14. ...перед картиною Гвідо...— Мається на увазі італійським живописець Гвідо Рені (1575 — 1642), представник Болонської академії. Майстерність композиції поєднував з холодною ідеалізацією.
15. ...війна Ста днів, вторгнення чужоземних військ...— Ідеться про події 1815 року: Сто днів Наполеона і війна з Англією та Пруссією, яка завершилася його поразкою у битві при Ватерлоо, після чого ворожі війська вступили в північно-східну Францію.
16. ...ніби оті негри, що вранці продають дружину за ковток горілки, а ввечері плачуть за нею.— Парафраза новели П. Меріме "Таманго" (1829), яка з'явилася незадовго перед тим, як Бальзак почав роботу над "Пошуками абсолюту".
17. "Все царство за коня!" — Вигук протагоніста історичної хроніки Шекспіра "Річард III" у фінальній сцені, де зображена битва при Босворті (1485), в якій Річард III потерпів поразку і був убитий.
18. Тальма Франсуа Жозеф (1763-1828) — видатний французький актор класицистичного театру.