Крадії та інші твори - Вільям Фолкнер
— Так, — сказав дядько Гевін. — Гаразд. Вийдеш на волю.
Якусь хвилину, він казав, Терел зовсім не рухався. Потім перепитав:
— На волю?
— Так, — сказав дядько Гевін. — На волю. Але затям собі. Щойно ти погрожував мені. Тепер я тобі погрожуватиму. І як не смішно, я свою погрозу маю чим підкріпити. Я стежитиму за тобою. І як другий раз що трапиться, як хто спробує зіпхнути на тебе вину за вбивство, а ти не знайдеш нікого, хто б засвідчив, що ти був деінде, нікого з рідні, хто перебрав би на себе вину, — ти розумієш?
Терел глянув на нього, коли він сказав «на волю», але тепер знову опустив очі:
— Чого ж, розумію.
— Гаразд, — промовив дядько Гевін. Він обернувся й гукнув до вартового:
— Тепер можете нас випускати.
Він повернувся до їдальні, де губернатор викликав арештантів одного по одному і видавав їм папери; і знов губернатор завагався, звернувши гладке, непроникне лице до дядька Гевіна. Він не чекав, поки дядько Гевін заговорить.
— Бачу, ви мали успіх, — сказав він.
— Так. Чи не хотіли б ви дізнатися…
— Аж ніяк, мій любий пане. Я мушу ухилитись. Я висловлюся навіть сильніше: я мушу відмовитись. — Знов, казав дядько Гевін, той дивився на нього з виразом теплим, насмішкуватим, мало не співчутливим, але украй настороженим і допитливим. — Я гадаю, що ви так-таки й не кидали надії надати цій справі іншого повороту. Правда ж — ні?
Тепер, дядько Гевін казав, він помовчав якусь хвилю. Потім відповів:
— Авжеж. Не кидав. Отже, ви збираєтесь випустити його на всі чотири? Справді збираєтесь?
Тепер, казав він, співчуття, тепло пропали, лице зараз було таке, яким він спершу його побачив: гладке, цілковито непроникне, наскрізь фальшиве.
— Мій любий містере Стівенсе, — почав губернатор. — Ви вже переконали мене. Але я на цьому засіданні всього-на-всього голова; голосує он хто. Та чи маєте ви надію, що зможете переконати цих джентльменів? — І дядько Гевін казав, що оглянувсь на них, на ідентичні маріонеткові пики семи чи восьми представників із незліченних губернаторових когорт серійно-сфабрикованих полководців.
— Ні, — сказав дядько Гевін. — Не зможу.
З тим і вийшов геть. Повертало на полудень, на спеку, та він рушив, не гаючись, до Джефферсона конем через широкі, до марева розпарені поля, поміж бавовником та кукурудзою божих дорідних нерозкаяних ланів, що переживуть всю корупцію та неправедність. Був радий жароті, казав він; радий, що потіє, разом з потом позбуваючись запаху й присмаку того місця, де щойно побував.
Покер над водами
І
Двоє чоловіків простували між річкою і густою стіною кипарисів, очерету, камедного дерева й шипшини. Один з них ніс випрану, ще й наче випрасувану, рядняну торбу. Другий був юнак, судячи з обличчя, десь під двадцять. Вода в річці стояла низько, як звичайно в середині липня.
— Мав би десь у цих водах ловити рибу, — озвався юнак.
— Як йому саме припала охота рибалити, — відказав той, що з торбою. — Він і Джо перевіряють перемет, коли захоче Лонні, а не тоді, коли риба клює.
— Все одно її на гачок начіплялося, — сказав юнак. — Для Лонні, по-моєму, байдуже, хто познімає.
Тепер берег вигнувся розчищеним мисом, трохи не косою. Тут стояла конічної форми халупа зі шпичастим дахом, збудована почасти з пліснявої парусини та кривих дощок, а почасти з розплесканих каністр. Поіржавіла труба від грубки неоковирно стирчала зверху, валялася невеличка купа дров і сокира, а до стінки приставлено в’язку очерету. Потім вони побачили на землі перед відчиненими дверима з десяток, мабуть, коротких шворок, щойно одрізаних із кинутої поблизу шпульки, та іржаву бляшанку, наполовину повну важких гачків, декотрі з яких уже понав’язувані на мотузки. Але нікого не було видно.
— Човна щось нема, — сказав чоловік з торбою. — Отже, він не пішов до крамниці.
Тут він помітив, що юнак подався далі, і вже набрав повітря, збираючись загукати, аж тут з-під ліска вихопився якийсь чоловік і спинився лицем до нього, якось настирливо скімлячи — чоловік невеликий, але із здоровенними руками і плечима; босий, дорослий, проте в його рухах, в обшарпаному комбінезоні — щось дитяче; очі ж дивилися настирливо, як у глухонімого.
— Гей, Джо! — озвався чоловік з торбою, підносячи голос, як звичайно звертаються до тих, хто однаково зрозуміти не може. — Де Лонні? — він потряс торбою. — Риби наловили?
Але той тільки пильно подивився на нього, поквапно скімлячи. Потім повернувся і мотнувся стежкою туди, куди подався юнак, що саме в цю мить закричав:
— Глянь лиш на той шнур!
Старший рушив на поклик. Юнак збуджено схилився над водою коло дерева, від якого тягся похило вниз у воду світлий бавовняний шнур. Глухонімий стояв одразу в нього за спиною, все ще скімлячи і хутко переминаючись на ногах, та коли старший чоловік наблизився, він повернувся і кинувся повз нього назад у бік халупи. При такій воді протягнутий від берега до берега між двома деревами шнур не мусив торкатись води і тільки гачки, звисаючи на шворках, мали бути занурені. Але тепер він ішов під воду від обох боків з великим заносом по течії, і навіть старший відчував його тремтіння.
— Здорова, як людина! — вигукнув юнак.
— Он там його човен, — сказав старший. Юнак теж бачив: по той бік річки трохи нижче за течією, між групою верб у заводі за косою. — Пливи через річку і прижени його, побачимо, яка та рибина завбільшки.
Юнак скинув черевики, комбінезон та сорочку, перебрів мілке і поплив прямо, щоб течією знесло до човна, дістався туди і пригріб назад, стоячи в човні та нетерпляче вдивляючись униз за течією, у вигин занесеного шнура, близько середини якого вода часом нуртувала,