Заметіль - Ганна Хома
— Ще один… І теж кинувся з вікна?
— Ні, здається пішов до армії. Але це не все. У деканат тоді приходила його мама і вимагала, щоб хлопця негайно поновили, незважаючи на те, що він особисто забрав документи. Скандалістка згадала тоді і про гроші, які в неї вимагали за вступ, і про прокурора, якого вона приведе сюди, якщо її вимогу не виконають, і про те, яким чином зараховують до вузу доньок деяких високопоставлених осіб. Про це останнє вона хотіла розповісти обов’язково і при якомога більшій кількості свідків. Вона кричала, що її синочка примусили кинути навчання, що вона достеменно знає, хто це зробив, що він не хотів бути іграшкою в руках двох аферисток і що їм це з рук не зійде. Її ледве вдалося втихомирити. Але суть не в тому. Ця подія жваво обговорювалась в студентському середовищі, тільки лінивий не висував своєї версії і одного разу хтось з дівчат знову згадав про цю подію. Тоді вони вперше побачили, як Оленка плаче.
— У нашої Оленочки, виявляється, є вороги.
— Ось ти і озвучив мою першу думку.
— Стривайте, а синочком цієї скандалістки, якому не дали довчитися у вузі дві аферистки, тобто Оленочка і її мама, і є отой розшукуваний нами кавалер, який в день трагедії був на місці трагедії і…?
— Не поспішай, це була моя третя думка.
— А яка ж була ваша друга думка?
— А ти подумай.
— М-м… Що ми маємо насьогодні — обережніше на поворотах, татко, а то я вилечу, — студента, який через нерозділене кохання до якоїсь — не знаємо точно якої дівчини кидає науку і кавалера, з яким у Оленочки був роман, який закінчився нічим — раз; скандальну матінку, яка відкрито погрожує комусь — не знаємо точно кому, але людям відомим в медичних колах, — і… і загадкову особу жіночої статі, яка невідомо звідки взялася у лікарні, де лежала Оленочка, і вже два роки крутиться біля неї — два. Один і той самий кавалер і одна й та ж сама жінка? Що ж виходить: жили-були мама з синочком і так їм одна сімейка надокучила, що вони вирішили стерти її з лиця землі? Дочку скинули з вікна, маму довели до інфаркту, тата пропали безвісті… Чому ви ще досі не міністр конррозвідки?
— Чекай, зараз тобі перехочеться сміятись.
— Ви довідались, хто вони?
— Аякже, я туди зараз їду.
— За вами розвідка плаче-заходиться. Це далеко?
— Вже ні, район Стрийського парку, майже приїхали.
— Примчали. А лопати ми прихопили?
— Було б кого заривати в землю, а лопати знайдуться. Я ж недаремно тебе з собою взяв.
— Ви завжди вміли піднімати мені настрій… Сергію Романовичу, а хто вам дав їхню адресу? Психіатр?
— Ні, він не знав адреси. Він тільки знав, як його звати. А сусід описав мені його. І в деканаті мені підтвердили, що так, вчився у них такий тип, який власноруч забрав документи на четвертому курсі. Вони підняли його особисту справу…
— Так швиденько? Як вам це вдалося? Навіть якщо це державна таємниця, я готовий її вислухати.
— Ми з замдеканом мали певні спільні інтереси колись… Але справа не в цьому. Коли я побачив його фото на документах — мої здогади підтвердились. Правда, на тому фото він зовсім інакший…
— Там ви прочитали також, де він проживає, і тепер… Стривайте, що означає — інакший?
— Набагато повніший.
— Ви що, його знаєте?
— Я згадав, де він проживає. Сам згадав. Знаєш, коли сталася ця трагедія з Оленкою?
— Два роки назад.
— А точніше?
— Тобто?
— Той день я дуже добре пам’ятаю, хоча пройшло два роки. Ми їхали тоді з тобою з однієї п’янки і… Давай підійдемо до цих двох бабусь на лавочці. Думаю, вони нам допоможуть.
— Сергію Романовичу, а чому ви сказали, що мені зараз перехочеться сміятись?
— Доброго дня. Ми шукаємо парубка, який колись вчився в мед університеті і жив тут з мамою…
— А хто ви такі?
— Ми з деканату. Хочемо поновити хлопця на студіях. Нам дали цю адресу, але можливо вони вже тут не живуть.
— Живуть-живуть, хлопець правда переїхав, але ви скажіть Вірці, вона йому і перекаже…
— Хто його зна, чи перекаже, Стефо, Вірка ж йому і не мама зовсім?
— Не мама?
— Вона всім говорить, що вона його мама, а насправді — тітка. Ну, мамина сестра.
— А де його мати?
— Де-де? В Америці. Виїхала разом з діточками ще тоді, коли це було рідкістю, правду я кажу, Стефо?
— Атож. Їх же ж у сім’ї було п’ятеро дітей, спробуй їх тут усіх прогодувати. От вони швиденько вступили в баптисти чи єговісти, точно не скажу, і майнули за океан.
— Нічого не розумію, а ти, Зенику?
— Та що тут розуміти, правда, Стефо?
— Атож. Ота Вірка мала на ті часи хорошу роботу, квартиру, а сім’ї не мала, і утримувала за свої гроші всю іхню голоту. І ото взамін за її допомогу, це не я, це так люди говорять, правда, Стефо? — ця сімейка, коли від’їжджала, залишила їй одну свою дитину, наймолодшого сина.
— Як залишила?
— Ти нас питаєш? Мабуть, в оплату боргу.