Рекламне бюро пана Кочека - Варткес Арутюнович Тевекелян
— Скажи, ти цілком певен у Вебері? Уявляєш, що буде, коли ми помилимось у ньому!..
— Цілком певним ні в чому не можна бути!.. Але Вебер завжди справляв на мене добре враження. До того ж його рекомендував Сар'ян, у чесності якого сумніватися не доводиться. І ще згадай: саме Вебер привів до нас Браун.
— А якщо все це гра? Обміркована в усіх деталях гра?
— Без певного довір'я до людей нам не можна! Інакше ми з тобою не розвідники, а нікчеми, та й годі..
Вебер був дома; судячи з тону голосу, зрадів дзвінку і зразу ж зажадав побачитися. Через півгодини Ліза здалеку пізнала високу, цибату постать Вебера, пішла йому назустріч, взяла під руку і повела в парк.
— Ходімо до нас, тут недалеко. Чоловік чекає на вас! — сказала вона.
Зустріч Василя з Вебером була щира. Вебер немов ожив, побачивши Кочека.
— Нарешті ви приїхали!
Василь посадив його на канапу, присунув столика, дістав шотландське віскі й налив чарки.
— Після такого холоду не зашкодить трохи випити, — запропонував він, — та й за зустріч теж!
Ліза сказала, що їй треба готувати вечерю, і вийшла, залишивши чоловіків самих.
— Розкажіть, друже, що нового у вас, як поживаєте, як влаштувались? — Василь сів поруч з Вебером на канапі.
Розповісти треба багато про що, не знаю, з чого й почати!.. Насамперед я дуже радий, що ви приїхали. Живу я непогано, працюю тепер у консульському відділі міністерства закордонних справ, посідаю скромну посаду референта.
— Якою вам здалася Німеччина?
— Що вам сказати?.. Навіть не віриться, що це моя батьківщина, — настільки все змінилося, особливо — люди. Вони бояться сказати одне одному зайве слово, живуть придушені страхом.
— Невже всі примирилися з існуючим ладом, і ніхто не пробує боротися?
— Боротися?.. Важко, дуже важко. — Вебер похилив голову і деякий час мовчав, потім глянув на Василя. — Звісно, є чесні люди, що борються як можуть, та все це крапля в морі…
— Але ж ріки беруть початок з маленьких струмочків, — сказав Василь.
— Звичайно… Проте буває й так, що струмки висихають, не встигнувши влитись у великий потік…
— Буває, — погодився Василь. — Та все в, житті, незважаючи на тисячі перешкод, прагне кінцевої мети. Я розумію, що жменьці чесних людей неймовірно важко боротися проти велетенської державної поліцейської машини. Але навіть сам факт опору означає багато, — принаймні світ знатиме, що не всі німці схвалюють націзм!
— Виходячи з цих принципів, ми й діємо. Нас небагато, та члени нашого гуртка — вірні, порядні люди. Робимо мало, але поки що більше й не можемо… Нам потрібна допомога! — закінчив він, притишивши голос.
— Настане час, ми поговоримо про це, — сказав Василь. — Зараз мені потрібна ваша допомога, Я приїхав сюди як американець — представник нафтової компанії «Стандард ойл компані» у Німеччині. Маю відкрити в Берліні контору і найняти працівників. Чи не можете ви порекомендувати юрисконсульта, досвідченого бухгалтера, діловода, які знають мови, а особисто для мене — сторожа-садівника й служницю? Зрозумійте мене правильно: потрібні не борці-антифашисти, а просто порядні люди, не зв'язані з гестапо, — от і все!
— Думаю, що зумію знайти вам таких людей. Їм можна знати, що ми з вами знайомі?..
— Відверто кажучи, це небажано… Коли знайдете юрисконсульта чи бухгалтера, пришліть їх до мене. Скажете їм, нібито випадково довідалися, що американському підприємцю потрібні працівники.
— Як ви знатимете, що людина прийшла до вас саме від мене? — спитав Вебер.
— Та ніхто ще не знає, що мені потрібні співробітники. Отож ніхто й не звернеться.
— У мене є на прикметі один юрист… Глауберг, Альберт Глауберг. Якщо не заперечуєте, він прийде до вас сюди завтра ввечері, о сьомій годині.
— Як ви думаєте, він не на підозрі в гестапо?
— Дорогий Кочеку, тепер у Німеччині нема людей, яких не підозрювало б гестапо. У поліцейській державі інакше не буває. Наскільки я знаю, Глауберг ніколи не брав участі в політичній боротьбі. Він людина скромна і малопомітна.
— По-вашому, йому можна довіряти?
— Як вам сказати… До певної міри, але не більше…
— Зрозуміло! Перекажіть цьому Глаубергові, нехай прийде.
Ліза запросила Вебера до столу, але той подякував і відмовився, сказавши, що після восьмої години він, мовляв, нічого не їсть.
— Не буду заважати вам! — Вебер підвівся.
— Скажіть, а як надалі ми зможемо підтримувати з вами зв'язок? — спитав Василь.
— Мадам Маріанна завжди може подзвонити мені додому по телефону. Але, зважаючи на те, що у нас підслуховують усі розмови, найкраще говорити в інтимному плані… Цілком природно, що я захочу зустрітися з гарною дамою, призначу їй побачення… До речі, в мене є конспіративна квартира, де ми з вами могли б зрідка зустрічатися.
— У тій квартирі ви можете зустрічатися з місіс Кочековою, але не зі мною. Одразу ж виникне підозра: чому чоловік тієї жінки, за якою упадає Вебер, опинився у нього… Я думаю, найкраще показати, що ми з вами знайомі ще з Парижа: випадково здибатися на вулиці на людях, голосно виказати свою радість. Тоді я зможу дзвонити вам по телефону, іноді бачитися з вами, навіть запрошувати вас до себе в гості або в ресторан повечеряти.
— Це, звичайно, можна, але…
— Що вас бентежить?
— Як тільки в гестапо дізнаються, що ми знайомі, мене негайно викличуть туди…
— То й що?
— І накажуть стежити за вами, повідомляти все, що я довідаюся про вас. Не забудьте, ви — американець, отже, підозрілі…
— В цьому я теж не бачу нічого страшного. Ви знаєте, що я людина аполітична, що мета мого життя — робити гроші, і більше