Українська література » Пригодницькі книги » Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Читаємо онлайн Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
з безхребетними. Зараз відбувається пересадка крабів з одного акваріума в інший і т. д.

Я стояла спиною до допитливих піонерів і, втративши всяку обережність, спробувала розціпити лівою рукою клешню, що вп'ялася в палець. Краб тільки цього й чекав, його друга клешня негайно зімкнулась на долоні лівої руки, і я опинилася в полоні. Перший раунд рішуче вигравав краб. У мене дух захоплювало від нестерпного болю в пальці і на розрізану долоню я вже майже не звернула уваги. Але тільки коли я догадалася покласти краба на спину і натиснути вільними ще пальцями йому на черевце, він відпустив мої руки.

Вся ця пригода забрала не більше двох хвилин, хоча я могла б заприсягтися, що минуло не менше як півгодини. Краб відбіг у куток вікна і зайняв позицію оборони, притулившись спиною до стінки і розчепіривши клешні.

Він самовдоволено пиндючився, пускав із рота бульки і всім своїм виглядом виявляв цілковиту готовність повторити сутичку. Я не прийняла виклику і озброїлась великим пінцетом.

А весь цей час монотонний голос екскурсовода бубонів за моєю спиною, викладаючи в популярній формі відомості про життя і звички ракоподібних взагалі і крабів зокрема. Коли діти почали ставити мені запитання, я була майже готова до цього і, сховавши в кишені халата поранені руки, з свого боку дала їм кілька корисних порад щодо ловлі крабів і утримання їх в акваріумі.

Можна було наочно продемонструвати їм наслідки необережного поводження з цими живими лещатами, але залякувати дітей, можливо майбутніх натуралістів, було просто непедагогічно. Як тільки піонери відійшли, я зразу ж засунула в рот потерпілий палець, на якому ніготь набрав кольору спілої сливи. А втім, цей захід не врятував мене від довгих і неприємних переживань, поки сходив ніготь і гоїлись розрізи.

Гарячка по малюванню тварин, привезених з піщаного грунту, помалу вщухла. Вщухло і хвилювання на морі. З'явились камса і чорноморські шпроти. Вони невеликими зграйками підходять до наших берегів, а слідом за ними ідуть хижаки. Отже, зустрінутий у мутній воді сарган не зайшов випадково, як я думала. Віталій теж бачив їх кілька. Потім саргани почали часто зустрічатися коло берегів, де вони полювали на дрібну рибу. Це типові пелагічні хижаки. Вони розраховують при полюванні виключно на швидкість, яку можуть розвинути, переслідуючи жертву.

В прозорій і тихій воді ще здаля видно срібні стріли зміїних тіл і іскри камси, що розсипається перед ними. Поки допливаєш до них, звичайно виявляється, що всі давно вже чкурнули геть — і мисливці, і їхня здобич. Цікаво спостерігати це полювання зблизька. Дивлячись на вузьку голову з тонкими, мов голки, щелепами, на стрункий змієвидний тулуб саргана, важко уявити собі, з якою швидкістю і легкістю зникає в його пащі велика чорноморська камса або шпрот.

На Азовському морі, де ловилось досить багато сарганів, у ставних неводах можна було іноді бачити, що з пащі великого саргана стирчить напівпроковтнутий другий сарган. І треба сказати, що різниця в їхніх розмірах часто була дуже невелика. Як вони умудряються заковтувати своїх собратів, не протикаючи гострими голками їхніх щелепів собі стравохід, мені і досі не ясно. Це приблизно те ж саме, що заковтувати шпагу, як це робили колись шпагоковтачі на великий подив публіки.

Плавають саргани, вигинаючись всім тілом, роблячи швидкі і круті повороти. Коли, пірнувши в масці, піднімаєшся до поверхні води, стеля над головою здається складеною з прозорих лінз, які безперервно змінюють форму з струмливими темними плямами відображень глибини чи дна і з срібною, живою, як ртуть, сіткою бліків. Якщо виринаєш близько від берега, то вже коло самої поверхні на стелі з'являються хисткі контури прибережних скель, які здаються схиленими над водою.

Камса.


Гра хвиль, що викликає безперервну зміну світла і тіней на стелі, чудово маскує сарганів, які йдуть біля самої поверхні, особливо коли дивитись на них знизу, з риб'ячої точки зору. Зміїні тіла звиваються, черевце і боки блищать сріблом, а синьо-зелена спина цілком повторює колір тіней. Помітивши людину, що спливає під ними, саргани зараз же кидаються навтіки. Значно спокійніше вони реагують на постать, яка нерухомо висить у воді. Так мені щастило спостерігати їхнє полювання з дуже близької відстані.

У саргана кістки зелено-голубі, мов стара бірюза. Деякі старі жителі рибальських селищ на березі Азовського моря вважають сарганів «поганими» на тій підставі, що вони «схожі на гадюку» і в них зелені кістки.

Із моїх знайомих мисливців тільки двоє хвалилися, що підстрелили саргана. Це й зрозуміло: влучити стрілою у вузьку рибу, яка швидко рухається, можна, мабуть, лише випадково. Саргани досягають 55–60 сантиметрів завдовжки, м'ясо їхнє надзвичайно смачне.

Дуже схожа на маленьких сарганів піщанка, або піскорийка. Це невеличка рибка близько 15–17 сантиметрів завдовжки з таким самим змієвидним тулубом, як у саргана. Забарвлення її з сріблястими боками і зеленкуватою спинкою, а також манера плавати, звиваючись усім тілом, ввели мене в оману, і я, признаюсь, перша зграйка піщанок, яких я зустріла, здалася мені молодими сарганами. Мене тільки здивувало, що всі ці мнимі сарганчики пливли стрункою колоною під кутом до поверхні, ніби стоячи на хвості.

Сарган.


Коли я придивилась ближче, виявилося, що на відміну від сарганів у них спинні плавці йшли майже від голови до хвостового стебла. Але найважливіша відмінність полягала в тому, що хоч ці риби були досить гостроносі і нижні щелепи в них трохи висувалися вперед, до характерних голкоподібних щелеп саргана з особливо довгою нижньою голкою було ще далеко.

Піщанки, як правило, ідуть зграями, і зграї іноді бувають величезні. Найбільше скупчення цих риб, типових мешканців піщаного грунту, я зустріла приблизно за кілометр від берега. Напередодні цього дня ми із старшим іхтіологом біостанції, Георгієм Петровичем, вирушили у невеликий рейс на «Вяземському». Суденце мало пройти вздовж берега з донним тралом.

Піщанки.


Глибина була невелика, близько 25–30 метрів, і, як добре відомо і Георгію Петровичу, і капітану, що знали цей район, як свою квартиру,

Відгуки про книгу Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: