Українська література » Пригодницькі книги » Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Читаємо онлайн Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
class="book">Я підставила долоню і обережно спіймала одну з капельок. Мальок кефалі спокійно стояв у жмені, поки я не опустила руки. Тоді він знову приєднався до безконечного ланцюжка товаришів, і через секунду його не можна було відрізнити од кількох десятків таких самих мальків. Я не могла зрозуміти такого, на мій погляд, безглуздого плавання навколо кіля. Але коли озирнулась, то побачила, що зовсім поруч полює зграйка дрібної ставриди.

Луфар.


Моє припущення виправдалось. Коли хижі силуети ставридок зникли з очей, мальки якось відразу згрупувалися в зграйку і рушили далі. Незрозуміло тільки, чого вони кружляли навколо човна. Мабуть, їм здавалося, що вони тікають від небезпечного сусідства все далі й далі під прикриттям його тіні.

Зграйку мальків дуже важко розбити. Як би ви не розрізали рукою тісну групу рибок, вони зараз же змикаються знову в одне ціле. Цей інстинктивний потяг до зграйності допомагає рибкам у їхній боротьбі за існування. Те, чого не помітить одна риба, помітять кілька з них у зграї. Якщо хижак кинеться на одну чи двох риб, він спіймає їх легко; якщо ж він нападає на цілу зграю, то кидається за однією, за другою і кінець кінцем проґавить обох.

Дрібні луфарі, як я вже казала, часто розбійничають коло самих берегів. Більші траплялися рідше, але кілька разів мені попадались і вони, ці вовки моря, які переливаються в промінні сонця голубим і рожевуватим сріблом. Відомо, що навіть зовсім ситі луфарі знищують косяк риби, пливучи за ним і залишаючи на своєму шляху куски розшматованої здобичі. Я бачила, як вони полювали, і це видовище не для слабонервових людей.

Пеламіда.


В іхтіологічній літературі я знаходила згадки про спіймання луфарів до півтора метра завдовжки. Звичайно у виловах біля кримських берегів бувають луфарі завдовжки 20–25 сантиметрів. Зрідка трапляються екземпляри понад метр завбільшки. Луфарі, з точки зору гастрономічної, чудова риба. Крім того, з'їдаючи луфаря, ви рятуєте життя багатьом беззахисним рибам. Не знаю, яке з цих двох міркувань змушувало наших мисливців зовсім втрачати розум, бачачи великих луфарів, але боюсь, що перше, хоч вони більше розводилися про міркування суто гуманні.

Коли говориш про пелагічних хижаків, не можна не сказати кількох слів про пеламіду. При одному погляді на її тіло ідеально торпедоподібної форми, стає ясно, що перед тобою чудовий плавець, який може розвивати велику швидкість. Я зустрілася з пеламідою лише двічі, але кожна зустріч дала мені велику втіху. Плавала я досить далеко від берега, приблизно на відстані кілометра, там, де вода була зовсім прозорою. На глибині метрів коло двох повз мене швидко пройшла пеламіда, я встигла тільки розглядіти косі чорні смуги на синій спині. Вона повернулася через хвилину, і знову я замилувалася живою торпедою, яка, здавалось, без найменшого зусилля ковзала у воді. Вона не підходила близько, але її силует майнув ще кілька разів, перш ніж вона пішла геть.

Другого разу мені пощастило більше: я плавала недалеко від бухти Розбійника, коли несподівано для мене з'явились три пеламіди. Вони навальним кидком опинились рядом з косячком невеликої ставриди, яка плавала біля самої поверхні води. Ставриди — самі чудові плавці і аж ніякі не вегетаріанці. Щойно на моїх очах ця зграйка з'їла кількох мальків кефалі, виявивши при цьому велику швидкість і спритність. Але пеламіди налетіли так несподівано і так легко повторювали всі зигзаги і викрути зляканих ставрид, що я й оком не встигла змигнути, як кілька ставридок щезло в жадібних пащах пеламід. В наступну мить усі зникли, і ставридки, і їхні переслідувачі. Видовище полювання луфарів викликає лише огиду. Це бойня, а не полювання. А пеламіди з'їли ставридок з такою швидкістю і грацією, що просто приємно було дивитись. А втім, ставриди, мабуть, додержувались іншої думки.

Пеламіда до 1908 року зустрічалася в Чорному морі рідко. Але з 1933 року вона періодично стала масами підходити до наших берегів Чорного моря. В одні роки її буває багато, в інші — менше. М'ясо пеламіди дуже смачне, а беручи до уваги, що середня довжина її в уловах майже 50–60 сантиметрів при вазі близько двох — двох з половиною кілограмів, вона завжди бажана здобич і для рибалок, і для підводних мисливців.

У багатьох описах мандрівок по океанах і морях згадується риба «боніто». Звичайно перекладачі так і залишають цю назву, мабуть, для надання розповіді екзотичного колориту. Найчастіше мова йде про пеламіду, хоч іноді так називають і «маленького» смугастого тунця, який досягає «всього» тільки метрової довжини. «Маленький» по відношенню до метрової риби звучить дивно, але порівняно з величезними синіми тунцями, завдовжки понад три метри і вагою 500 кілограмів, метрова риба виглядає, певна річ, малятком. Триметрові тунці зустрічаються зрідка і в Чорному морі. Інколи вони піратствують, поїдаючи рибу, яка попалася в невід. Але взяти таку велику метку рибу, як тунець, не завжди буває можливо.

Мені розповідали. про випадок з рибалками, які ловили ставриду. Улов обіцяв бути дуже гарним, але раптом рибалки помітили дивне кипіння води і якусь метушню в самому центрі невода. З палуби було видно темно-сині спини і світлі боки величезних тунців, які, не бентежачись близьким сусідством судна, жадібно поглинали ставриду. Рибалки нічого не змогли зробити, щоб затримати цінну здобич. Тунці вільно пройшли крізь капронову сітку, не помітивши навіть, що перед ними була якась перешкода. У величезні прорвані тунцями дірки вийшли вслід за ними і залишки ставриди.

Іншим разом у районі Батумі, коли тунці теж поїдали спійману рибу, в рибалок знайшлись гвинтівки, і кілька тунців було вбито. М'ясо їхнє славиться високою якістю, і я від душі бажаю всім підводним мисливцям витягти на берег чи на палубу триметрового тунця. Мабуть, це була б найкраща здобич, яку тільки можна побажати мисливцеві, навіть дуже розбалуваному великими рибами. Напевне, в цьому випадку мисливець не забуде сфотографуватись поруч з убитим тунцем. Тільки навряд чи трапиться кому-небудь нагода хвастатись такою фотографією.

Найближча родичка пеламіди скумбрія, або макрель, — одна з цінних промислових риб Чорного моря. Скумбрія значно менша за пеламіду (середній розмір скумбрії 20–25 сантиметрів), з тоншим тілом і досить великою головою. І

Відгуки про книгу Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: