Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
В один з рідкісних тепер днів затишшя ми з Віталієм зустріли трьох підводників, які щойно приїхали. Це були ще зовсім пташенята. Вони привезли з собою ласти і маски, а найголовніше — незвичайний навіть для нас ентузіазм. У їхньому уявленні Чорне море було населене тисячами страшних істот, які мріють закусити підводним спортсменом. Проте вони рвались у воду, щоб з небезпекою для життя дослідити загадкові глибини. Ми відразу ж почали те, що на мові моряків називається «травля». Віталій розповів їм страшну історію про сутичку зі спрутом у підводній печері біля Кузьмича. Мальовничі подробиці розповіді поставили б у безвихідь всякого зоолога. Я чекала, що наші нові знайомі, які слухали його з дитячою довірливістю, плюнуть і підуть. Ні, вони вислухали все до кінця і ще почали ставити різні запитання. Тоді я розповіла про напад пили-риби на шлюпку з рибалками. Розповідь закінчувалася тим, що рибалки на напіврозпиляній шлюпці викидаються на берег. Цю нісенітницю наші нові знайомі теж проковтнули без найменшого протесту. Вони чули, що є на світі пила-риба, ну а коли в неї пила, значить, вона може нею пиляти. Стало навіть скучно: що не збрешеш — усьому вірять.
Тунець.
Ми повели їх до Кузьмича і по дорозі не витримали, призналися в «травлі». Наші нові знайомі не приховували розчарування. Ми обіцяли їм кефаль і зубариків, але після наших розповідей потрібен був принаймні п'ятиметровий «морський змій». Та, як і слід було чекати, побачивши зелене світло і темні скелі, зіткнувшись ніс у ніс з великою кефаллю і подивившись на краба, нові підводники уже не жадали іншої екзотики. Виявилось, що скромна фауна Чорного моря теж дуже цікава. За ті три чи чотири дні, що наші знайомі провели біля берегів Карадагу, вони встигли обплавати майже всі найближчі бухти. За нашою порадою вони плавали в товстенних вовняних світерах. Ми з Віталієм, охоче виконуючи роль гідів, показували їм риб і пейзажі.
Скумбрія.
В останній день, перед від'їздом нових знайомих, я зустріла одного з них на пляжі коло біостанції. Він біг мені назустріч, обережно тримаючи в руках купальну шапочку. В гумовій шапочці плавала спіймана тварина, напевне зовсім незвичайна і рідкісна. Її треба швидше однести на біостанцію, щоб усі бачили… Він біжить від самого Кузьмича і, щоб тварина не здохла, по дорозі міняє воду… Я заглянула в імпровізований акваріум. Маленька морська голка дивилась на мене опуклими смугастими очицями і, мабуть, дивувалася з хвилювання її власника. Я порадила засмученому рибалці викинути у воду «рідкісну рибу». А на доказ своєї правоти тут же спіймала у нього на очах значно більший екземпляр риби-голки. Сама ж думка принести невідому тварину на біостанцію була цілком правильна. Я схвалила його вчинок.
На жаль, наші нові знайомі скоро поїхали далі, в район Ялти. Віталій більшу частину дня сидить за роботою, а я можу витрачати майже весь час на підводні справи. Лишилось зробити зовсім небагато малюнків, та й збір тепер іде гірше — надто часто налітають вітри і з моря, і з гір, наганяють хвилі і руйнують наші плани.
В один з таких днів, коли вітер почав дужчати в другій половині дня, Микола і Віталій, які ходили на шлюпці до великої розколини в стіні скель Хоба-Тепе, так званої Мишачої щілини, повернулись, привізши з собою третього пасажира. Страшно було дивитись на ноги нещасного юнака, який насилу вибрався із шлюпки на Тальку причалу. Білі спортивні туфлі зберегли ще верхню частину, але підметки… Замазані кров'ю клапті резини, садна і рани на ногах без слів розповідали сумну історію людської легковажності, його зняли з виступу каменя завбільшки з долоню, де він сидів уже кілька Годин, не маючи сили йти далі. Поки він жадібно їв і кухоль за кухлем пив гарячий чай, ми слухали його сумну повість.
Історія була досить звичайною. Так звані «знавці» Карадагу, ті з відпочиваючих у Планерському, які по кілька років підряд приїжджають у це популярне курортне містечко, докладно і цілком переконливо пояснили йому, як пройти із Планерського до біостанції вздовж берега. На жаль, у цих поясненнях не було й слова правди. «Знавці», в кращому випадку знайомі з Сердоліковою бухтою, мають, як правило, дуже туманне уявлення про те, що розташовано далі. Ліниві і не допитливі, вони й не пробують дізнатися докладніше, які небезпеки чигають на туриста, що йде берегом, і навіть не знають віддалі від Планерського до біостанції.
А проте вони дають поради, посилаючи довірливих людей у надзвичайно небезпечну подорож.
Володя, як звали юнака, вийшов із Планерського рано-вранці. До Сердолікової бухти він дійшов швидко, обпливши Плойчастий мис. Далі, проминувши бухту Барахти, він вступив на найнебезпечнішу частину шляху вздовж прямовисної стіни Хоба-Тепе. Чим далі він ішов, тим сильніше ставало хвилювання. Але йому твердо було сказано, що через дві або три сотні метрів від Сердолікової бухти будуть Золоті Ворота і від них пряма стежка вздовж берега до самої біостанції. Він усе йшов, ледве тримаючись на ногах, уже зранених об черепашки і каміння карниза, і все більше втрачаючи сили. А Золотих Воріт не було видно. Місцями він плив, місцями пробирався по виступах скель, та, нарешті, настав момент, коли хвилі збільшились настільки, що далі йти було неможливо. Він помітив невеликий виступ на висоті людського зросту і вибрався на нього вже з останніх сил. Над головою у нього нависла висока скеля — близько трьохсот метрів голого каміння, під ним все дужче розбурхувалося море, високо злітали бризки, вітер ставав дедалі холодніший. Спроби кричати, кликати на допомогу були марні. Людський голос тут же губиться в шумі вітру і рокоті хвиль.