Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
Морський дракончик.
Манера дракончика зариватися в пісок так, що над грунтом стирчать лише очі, призводить інколи до неприємних наслідків. На нього наступають купальники і дістають дуже болючі уколи.
Я не чіплялася до дракона. Подумаєш, яке диво! Лужок зостери здалеку кивав мені зеленими патлами. Ніжно-зелене листя зостери схоже на шовковисту травичку лугів. Оце так трава! У неї є справжня коренева система, якої немає у водоростей. Пісок і мул — найбільш підхожий грунт для зостери, і вона така ж типова для піщаного грунту, як цистозира для кам'янистого.
Я уважно оглянула зарості, перш ніж розпочати розшуки дрібних тварин. Завжди є імовірність, що там заліг морський кіт. А коли маєш справу з цим «симпатичним товаришем», деякі запобіжні заходи аж ніяк не зайві. Але, крім кількох зеленушок, до речі сказати, справді досить зелених, я поки що нікого не бачила.
Креветки стояли юрбою серед шовковистого листя. Сонячне проміння наскрізь просвічувало їхні прозорі тільця. Але не їх я шукала, повільно перебираючи і розсуваючи пучки трави. Мені потрібен був гарний, великий трав'яний краб, якого я обіцяла привезти безутішному хазяїнові покійної крабихи Лисавети. Вона здохла ще весною від невідомих причин, очевидно просто від старості.
Морський коник серед зостери.
Але крабів не було. Замість них, зачепившись хвостиком за пучок листя, шаховим конем стояв тлій старий приятель морський коник. Він цілком байдуже поставився до того, що я пересадила його на палець, і лише коли я спливла на поверхню, розпустив тугу петельку хвоста і повільно повернувся в траву.
Ці кумедні рибки мають цікаву особливість: на черевці самця складки шкіри утворюють виводкову сумку, в яку самка відкладає ікру. Ніжний батько тягає в сумці, яка поступово розростається, все своє майбутнє потомство, являючи собою досить рідкісне в природі видовище — вагітного батька. Нарешті, настає день, коли з отвору сумки випливають малесенькі морські коники, цілком схожі на дорослих, але дуже головаті і з дуже кволеньким тільцем. Отакі собі морські жереб'ятка, статечні й мляві, як і їх батьки.
У морських коників і форма тіла, і звички типових мешканців підводних заростей. Плавають вони досить погано, повільно рухаючись у воді в майже вертикальному положенні. Вібрація невеликого спинного плавця надає їм поступального руху.
Морський коник і його молодь.
При першій же можливості коники неодмінно стараються причепитись до трави або до іншого підхожого предмета, часто просто до іншого коника. Я бачила, як два морські коники зчепилися хвостами. Кожний тягнув з усієї сили у свій бік, але відчепитись не догадувався. До великих коників в акваріумі раз у раз чіплялися дрібні. Морський коник і його молодь. Вони гнучкими хвостиками обхоплювали шию, мордочку або тіло старшого товариша і, незважаючи на його мляві спроби визволитися від нахабної молоді, все ж висіли на ньому химерною гірляндою, доки ми не посадили в акваріум кущик зостери. Тоді всі коники, і великі і маленькі, відразу перейшли на траву.
Морські голки, найближчі родичі морських коників, часто зустрічаються і в заростях водоростей, і в товщі води. Серед цистозири або зостери знайти морську голку вдається не відразу. Звичайно вони вертикально стоять серед стеблин, забарвлені в зелений або жовтий з коричневими смужками колір, і їх зовсім неможливо відрізнити від рослин.
Плаває голка неквапливо, повільно звиваючись, і досить спокійно дозволяє взяти себе в руки. Потім, коли її випустиш, вона так само спокійно і неквапливо пливе своєю дорогою або, якщо поблизу є водорості, ховається там від вашої цікавості.
І коники, і голки можуть, як хамелеони, дивитись одним оком в один бік, а другим — в інший. Дуже смішно, коли в акваріумі багато корму і в риби «розбігаються очі» або коли вона стежить за рухами людини при очищенні акваріума.
Пелагічні морські голки відіграють дуже важливу роль у живленні деяких мешканців моря, зокрема таких великих ссавців, як дельфіни.
Морська голка.
Розмножуються морські голки так само, як і морські коники. Самець виношує своє потомство, і на світ з'являються уже цілком сформовані риби.
Я перебрала всю траву, але, крім кількох дрібних ракоподібних і десятка молюсків, нічого не знайшла. Мої товариші на березі були зайняті волокушею. Я попливла до човна, який повільно рухався слідом за гірляндою поплавців.
Нижній край волокуші, який ковзав по дну, підняв таку каламуть, що я майже уткнулась головою в сітку, перш ніж її помітила. Невелика зграйка барбульок то швидко пливла попереду сітки, то поривалася повернути назад і знову кидалась до берега від чарунчастого мішка, що насувався. Бички спокійно перепливали вперед і лягали на дно, поступово наближаючись до берега разом з сіттю. Ставридки злякано металися, натикаючись на стінки і застряваючи в чарунках. Якісь риби спритно вислизали з боків, де нижні краї не дуже щільно прилягали до дна. Дві-три кефалі встигли втекти в останню мить, скориставшись тим, що канат зачепився за камінь і трохи підняв край сіті.
Видно було погано, і я могла спостерігати тільки свій бік волокуші. Потім стало так мілко, що довелось вийти на берег. Я приєдналася до моїх товаришів якраз вчасно. Біля самого урізу води вони почали набирати у відра й банки всяку живність.
Серед різної дрібноти виявилось кілька цікавих рибинок. Я встигла підхопити і ткнути у відро дивну маленьку рибку з плоскою головою і гострим, наче