Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
Дивлячись, як самовіддано ми плаваємо і пірнаємо, багато хто зацікавився новим спортом і захотів сам побачити все те, про що ми розповідали усім бажаючим нас слухати.
Ми охоче позичали маски нашим новим знайомим. Серед тих, що серйозно зацікавилися підводними спостереженнями, був і директор біостанції Анатолій Миколайович. Він чудовий плавець, і для нього, іхтіолога, було дуже важливо на власні очі побачити, як поводяться риби у природних умовах. Він вирішив виписати для біостанції набор масок, ластів і аквалангів.
Віталій виявив справжнє лицарство, небачене за наших часів, навчаючи пірнати гарненьку дамочку, що приїхала відпочивати на Карадаг. Ми з Валею помітили, що Віталій почав щезати у невідомому напрямі, але не надавали цьому значення, поки якось не підкралися непомітно до Кузьмича в самий розпал заняття.
Учениця сиділа, манірячись, на краю стрімкого Кузьмичевого каменя і мружила на Віталія голубі і, треба сказати, гарні оченята. Віталій млів і був готовий на які завгодно жертви. Ми з Валею причаїлися за виступом скелі і з захопленням стежили за тим, що відбувалося. Учениця не наважувалася сплигнути у воду. Ще більше вона боялася пірнати.
Віталій умовляв її нетерпляче і настійливо. Потім поліз у воду і показав прийом, за допомогою якого ми навчилися зникати в глибині без найменшого зусилля і плескоту. Він демонстрував їй високий клас підводного спорту, але його супутниця тільки щулилась, сидячи на безпечній відстані од води. Кінець кінцем вона обережно спустилася у воду і нерішуче пірнула з головою. Зрозуміло, її негайно викинуло на поверхню.
Бичок охороняє ікру.
Ніякі умовляння Віталія перевернутися вниз головою і викинути ноги наверх (класичний прийом для початківців) не змогли примусити нервове створіння послухатися його поради. Жінка боялася поринати і, вийшовши з води, усілася на край скелі, спустивши ніжки. Віталій не здавався і, поміркувавши, рішуче поліз по обвалах каміння з Кузьмича на берег.
Дивлячись на те, як він видирається назад, несучи в кожній руці по каменю з добрий кавун завбільшки, ми чекали щохвилини, що він втратить рівновагу і посунеться вниз.
Проте все обійшлося щасливо, і Віталій приніс до ніг чарівної кралі обидва камені. Він умовив її надіти його маску, дав їй під пахви по каменю, а потім просто підштовхнув її у воду. Музикально вереснувши, вона щезла під водою, а Віталій з серйозним виглядом схилився над обривом, спостерігаючи, що відбувається у триметровій пучині. Голова дамочки з'явилася над водою майже одразу ж. Віталій допоміг їй вибратися на стрімкий схил Кузьмича і зняв з неї маску.
— Чого ви так швидко виринули? — спитав він.
— Ви розумієте, я з переляку впустила камені, — відповіла учениця. — Давайте ще раз, я постараюсь не злякатися.
Ми корчилися від сміху в своїй засідці. Віталій, не ремствуючи, поліз униз по новий вантаж.
Він приніс ще два камені. Процедура повторилася у всіх подробицях, але цього разу учениця пробула під водою дещо довше — секунд 15.
— Ну, що побачили? Сподобалось? — з нетерпінням приставав до неї Віталій, ледве вона звільнилася від вагнеровського берета його маски.
— Дуже, дуже цікаво, тільки я нічого не бачила, я побоялася розплющити очі, — белькотіла вона з кокетливою гримасою.
Нам здалося, що Віталій заскреготав зубами. Він мовчки повернувся і поліз з Кузьмича, щоб уже не повернутися до бездарної учениці, як ми вирішили.
— Їй треба прив'язати каменя до шиї, — голосно сказала Валя, з презирством дивлячись на витончену фігурку, що журно сиділа на краю скелі.
Ми почули шурхіт, стримане прокляття і обернулися. Доблесний лицар видирався на скелю, навантажений ще двома каменями.
Та нам час було вилазити з свого сховища. Віталій поцікавився, звідки ми взялися, і, здається, був не дуже задоволений, коли ми призналися, що давно стежимо за його подвигами.
Ми з Валею взяли діяльну участь у навчанні. Віталій з самого початку допустив помилку, примусивши свою ученицю пірнати з Кузьмича. Навіть нирець, що має досвід, повинен занурюватися у воду поступово, а не падати в неї з висоти. В цьому випадку звичайно інстинктивно заплющуєш очі і не відразу можеш орієнтуватися під водою. Ми переманули нашу жертву на гальковий пляж і примусили її спочатку просто пливти, дивлячись на воду, а потім уже почали навчати пірнанню.
Певно, здалеку наш урок виглядав дивно. Ми втрьох борсалися навколо учениці, намагаючись поставити її на голову і засунути під воду. Кажучи просто, ми намагалися її трохи втопити. Не знаючи благородного завдання, що стояло перед нами, нас могли звинуватити в умисному замаху на життя довірливої жертви. Свідків, на щастя, не було, і через деякий час наші зусилля привели до того, що ми вже вчотирьох пірнали поміж скелями.
Масок у нас було все-таки лише дві, і лицарство Віталія не заходило так далеко, щоб він запропонував свою маску новій ентузіастці підводного спорту.
Але найголовніше було зроблено. Ми показали цій «важкій» учениці, що є під найтоншим шаром поверхні води, і вона поїхала в Москву, обіцяючи, що до наступного літа і в неї будуть маска і ласти.
10
Наші друзі, підводні мисливці з Києва, вирушили на Кавказ шукати нові райони для полювання. Навряд чи там буде більше риби, ніж тут, біля скель. Галькові пляжі кавказького узбережжя нецікаві, і фауна там бідна. На прощання вони подарували мені остень. Це чудова зброя, цілком придатна, щоб ворушити зарості цистозири, не ризикуючи вколотися об колючі визи скорпени або порізатися об мідії. Крім того, ним можна вимірювати глибину.
Публіка на березі дивиться з повагою на мою нову іграшку і питає, чи багато я забила риби. За прямим призначенням, тобто для полювання, остенем скористатися навряд чи можливо. Він надто короткий, трохи довший ніж півтора метра, наконечник зроблено з м'якого кольорового сплаву і майже без щербин. До ручки прив'язано метрів зо два гумової тасьми. Теоретично все