Українська література » Пригодницькі книги » Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Читаємо онлайн Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
class="book">— Дайте нам його спорядження, і ми теж запросто спускатимемося на п'ятдесят метрів, — вигукнула я, прориваючись крізь колючу стіну заростей.

У відповідь пролунав вибух сміху.

— Я вже збирався йти по вас, — сказав Віталій, допомагаючи мені вилізти з кущів.

У центрі невеликої рівної площадки горіло багаття, його мерехтливе світло вихоплювало то полотнище палатки, напівприкрите гілками, то яскраво освітлювало стовбур дерева і пагорок, покритий сухою колючою травою. Навколо багаття сиділи всі наші друзі-приятелі, чиї палатки стояли тут, у сухому річищі.

Незнайомий мені юнак усе ще поривався щось спростувати, але Віталій його не слухав.

— Познайомтесь, будь ласка, — сказав він, указуючи на юнака, — Вадик, підводний мисливець.

Того літа вперше на узбережжі Чорного моря почали виходити з води дивні люди з масками на обличчі і жаб'ячими лапами.

Вадик виявився одним з тих мисливців, які, забуваючи про все на світі, можуть полювати цілими днями, вилізаючи зрідка на берег, щоб трохи зігрітися. У ті дні, коли високі хвилі утруднювали пересування з бухти в бухту вздовж берега, він ішов крутими гірськими стежками і все-таки полював у наміченому ним районі.

Віталій частенько брав участь у цих походах через хребет Карагач, з задоволенням фотографував полювання і їв юшку з кефалей. Самий процес полювання, тобто саме те, що найбільше приваблює багатьох підводних спортсменів, його не захопив. Віталій залишився вірний фотографії. Те ж саме сталося і зі мною. Коли мені дали в руки рушницю і навчили елементарних правил користуватися нею, я бадьоро вирушила на розшуки риби.

Кілька кефалей, які перетяли мені дорогу, здалися жаданою здобиччю, і я почала обережно підкрадатися до них. Вони трималися на відстані і рішуче не хотіли бути забитими.

Я ганялася за кефалями, стріляючи час від часу, поки не влучила в одну з них; дотримуючись інструкції, кинулась до кефалі, що билася на гарпуні, міцно вхопила її під зябра і, не знімаючи з стріли, попливла до берега. Поки я полювала, зрозумілий азарт гонитви примушував мене бачити лише переслідувану мною здобич. Вийшовши на берег, я не змогла б навіть сказати, де я плавала, якою була глибина, які ще тварини зустрічалися по дорозі.

Я подумала і вирішила з рушницею більше не полювати. Надто багато цікавого можна проґавити в ті хвилини, коли чманієш від азарту, а внаслідок, крім мисливських переживань, маєш тільки купку риб'ячих кісток.



Ми з Віталієм дуже засмучені: поїхала додому наша Валя, вірний товариш по підводних пригодах. Вона повезла з собою захоплення на все життя. Тепер Валя почне ще з осені шукати маску і ласти, сушити голову над тим, який фотоапарат кращий для підводних зйомок (широкоплівковий чи стандартний), робитиме бокс для апарата і таке інше. Словом, вона матиме роботу на всю зиму.

Ось уже кілька тижнів, як не було ні краплинки дощу. Земля порепалася від спеки, трава так пересохла, що ламається від дотику, листя на деревах парку обвисло і запилилося.

Струмок на дні нашого яру ледве ворушиться, насилу добираючись до моря серед сухих грудок глини і гарячого каміння річища. Часом над попелястими вершинами гір з'являються напівпрозорі хмари; почувши слабкі гуркоти грому, всі з надією поглядають на небо. Минає ще трохи часу — і хмари тануть, так і не зібравшись з силами.

Того дня, коли, нарешті, настало довгождане визволення від спеки, зранку нависла важка передгрозова тиша. Наші синиці мовчки сиділи на сосні, розкривши дзьоби, метелики забилися в кущі пересохлої трави. Ми блукали, мов сонні мухи, не маючи сил зосередитись на роботі. Нерви були напружені, і я вже встигла посваритися і з Віталієм, і з Миколою, який, незважаючи на свою бездоганну коректність, цього ранку був трохи дратівливий; він узяв сачок і зник серед горбів. Віталій демонстративно пройшов мимо палатки з маскою в руках, але навіть не подивився в мій бік.

Вкрай ображена на весь світ, лежала я в тіні сосни і намагалася читати. У скронях стугоніло, важка дрімота стуляла очі. Мене розбудив порив прохолодного вітру, що зашумів у пониклому листі. Над північним перевалом з'явилася гігантська чорна хмара.

Вона виповзала повільно, мов ситий удав. Довгий вал білих хмар котився попереду хмари, виразно вирізьблюючись на її темно-сизому фоні. Пориви вітру, що чимдалі дужчали, підчепили фанеру, яка лежала на ящику і правила за стіл. Покотилися в траву ложки й миски, полетіли до моря аркуші альбомів. Палатка рвалася, мов баский кінь, слідом за фанерою. Вона плигала і навіть трохи ставала дибки, намагаючись обірвати свої вірьовки.

Над дорогою зависла хмара пилу, полетіло листя дерев, якесь пір'я і клаптики газетного паперу. Крім того, летіли шишки з двох наших сосен на галявині. Але вони летіли тільки вниз і головним чином на мене. Як на гріх, кудись пропав Микола. Я запихала в палатку все, що було розкладено на галявинці. А там було буквально все, що ми мали. У низинці під сосною виявилося вогкувато, і навіть у ці ідеально сухі дні кожного другого дня треба було підсушувати і провітрювати все, що було в палатці. Я втягла останню ковдру і тільки встигла закрити на дерев'яні ґудзички полотнище входу, як упав дощ.

Ніяких краплин не було. Вода падала суцільною масою, і гул зливи заглушив усі звуки. Хвилин через п'ять у мене з'явилося приємне відчуття цілковитої без пеки. Жодна краплина не просочувалася крізь покрівлю палатки; стіни хоча й вигиналися трохи під поривами вітру і струмками дощу, який не вщухав, але поводилися теж прекрасно. Я сиділа біля опущеного полотнища віконця і в щілину підглядала за буйством тихої кримської погоди.

Гул дощу трохи стих, і до мене долетіли ритмічне поскрипування і посвистування вітру в гілках. Це шуміла тополя. Вона стояла за кілька метрів від палатки, мертва і висохла, наче мумія. Чому її досі не зрубали, коли дрова на біостанції були привізні, я так і не зрозуміла. Коли вітер був південний, я цілком спокійно дивилася, як гойдається і гнеться, потріскуючи, старезний стовбур тополі. Якби вона і впала, то на дорогу, а не на палатку: Але під час північного і північно-східного вітрів старе дерево

Відгуки про книгу Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: