Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
Як я полювала, розповім пізніше. Я завжди носила з собою остень «про всякий випадок», але звичайно він лежав на березі, дожидаючи особливо крупної дичини.
Одного разу я влаштувалася писати етюд біля підводних стрімчаків за стіною Левінсона. Освітлена зеленуватими променями сонця скеля з темною плямою невеликого грота і з золотавою цистозирою по його краях була дуже гарна. Я все ніяк не могла взяти правильний колір води в гроті. То вона здавалася мені коричневою, то темно-зеленою. Кілька разів я стирала руками і ганчіркою покладену фарбу. Вдивляючись у грот, я помітила, як у ньому то появляється, то зникає темне тіло.
Забувши про етюд, я пірнула до грота і зазирнула в нього, Це була глибока розколина між каменями. На другій стороні тунелю ледве мерехтіло бліде світло. Я попливла з другого боку і насилу знайшла в заростях цистозири невеликий вхід до тієї ж розколини. Але зазирнувши у вузьку розколину, я побачила на протилежному її кінці не тільки широке гирло тунелю, а й силует крупної риби, що виразно вирізьблювався на фоні пронизаної сонцем води. Голову й передню частину тулуба було видно виразно, решта губилася в тіні грота.
Мені страшенно заважало моє приладдя для живопису. Я попливла до берега, щоб змінити його на остень. Цього разу я була сама. Віталія здолала совість, і він засів за роботу на біостанції. Валя збиралася їхати додому і на прощання вирушила з екскурсією в Судак. А допомога другого плавця була необхідна. Якщо вигнати рибину з вузького кінця, то другий підводник міг би її підстерегти біля широкого виходу… Ці думки майнули в голові в той момент, коли я засовувала у вузьку частину розколини свій остень. Зазирнувши в тунель, я знову побачила горбату спину риби. Різкий удар остенем у темний силует… і я зашипіла від болю. Не розрахувавши удару, боляче вдарилася пальцями об гострі краї каменя. Рука не проходила у вузьку розколину. Остень виявився дуже коротким і не зачепив риби, а тільки злякав її. Я виразно побачила на довгастій світлій плямі виходу, як промайнуло темне тіло з характерними обрисами горбиля.
Поки я обпливала навколо скелі, його і сліду не лишилося. Мабуть, це був темний горбиль, який нерідко зустрічається коло скелястих берегів. Він тримається біля прямовисних скель або серед обвалів каміння, де в будь-який момент можна сховатися в розколину. Зрештою, ми зустрічали їх і над піском, де риби поводилися особливо насторожено і близько не підпускали.
Темні горбилі бувають інколи крупних розмірів — вагою три-чотири кілограми і 45–50 сантиметрів завдовжки. Наші мисливці на підводну дичину високо цінували цю рибу. Вигляд у горбиля трохи похмурий: дебеле тіло з товстим, м'ясистим загривком забарвлене з темний червонувато-бурий колір. Черево часто буває дещо світлішим, але мені попадались і зовсім темні екземпляри. Спинний і хвостовий плавці звичайно світліші від тіла і оторочені темною облямівкою.
У темного горбиля є одна цікава властивість: плавальний міхур цієї риби має складну будову і наділений спеціальною мускулатурою. Впливаючи цією системою на плавальний міхур, риба може довільно видавати досить голосні звуки.
В літературі наводиться випадок, коли «голоси» зграї горбилів, що нерестилися, було виразно чути на поверхні, хоч зграя перебувала на глибині 40 метрів. Я чула «голос» горбиля в морі лише один раз, а в акваріумі можна було часто чути, як він «розмовляє» з своїм товаришем. Звуки ці схожі на хрипкувате буркотіння і приглушений барабанний дріб або на звуки від легенького постукування пальцем по краю стола.
Спершу я плутала темного горбиля з світлим горбилем, що й не дивно, бо вони належать до однієї родини горбилевих, або сцієнових. Світлий горбиль значно масивніший від темного і має тупішу морду. Черево в нього зовсім світле, спина темно-броизова з червоно-коричневими косими смугами. Спинний і хвостовий плавці темні, решта — світлі. Якщо роздобути горбиля, то визначити точно, світлий це чи темний горбиль, уже не важко. У світлого горбиля на нижній щелепі є чотири коротких шкірястих вусики, а по краю зяберних кришок — два колючих визи. У темного горбиля ні виз, ні вусиків немає.
Світлі горбилі, за літературними даними, досягають великих розмірів — до півтора метра завдовжки. Таких гігантів ні я, ні мої знайомі підводні спортсмени ніколи не зустрічали. Хотілося б подивитись на вираз обличчя підводного мисливця, що здибав півтораметрового горбиля.
Темний горбиль.
В одній з бухточок за Кузьмичем мені кілька днів підряд попадався світлий горбиль сантиметрів 50 завдовжки. В нашу першу зустріч я побачила його раніше, ніж він мене, і кинулася на нього з остенем. Горбиль легко вивернувся і зник. Трохи пізніше я знову зіткнулася з ним біля самого дна, всіяного дрібними уламками каміння і гравієм, і знову намагалася проткнути його своєю нікчемною зброєю. Він пішов на глибину і більше того дня не появлявся. Надалі відносини з ним так і лишилися напруженими, близько він мене до себе не підпускав і був насторожі.
Припустімо малоймовірний випадок, що він дозволить проткнути себе остенем. Ну а що ж далі? Ми його з'їли б, і все. Я гірко шкодувала за втраченою можливістю спостерігати його. А через кілька днів горбиль взагалі пішов з бухти. Дрібні екземпляри сантиметрів на 20–25 здавалися зовсім нецікавими після зустрічі з їхнім крупним собратом.
Через деякий час майже перестаєш помічати таких надто звичайних риб, як собачки, бички або зеленушки. Їх бачиш, але байдуже пропливаєш мимо, не звертаючи уваги, як не звертаєш уваги на зграйку горобців на вулиці. Тому часто пропускаєш цікавих нових риб, вважаючи їх за собачок або бичків (що вже надокучили нам), якщо вони чимось схожі на них.
Світлий горбиль.
Я не помічала морських минів, поки не побачила величезну, як мені здалося, собачку, разів у півтора більшу від найкрупнішої з тих, що нам зустрічалися. Риба підпустила мене на відстань простягнутої руки і не дуже поквапно зникла під великою купою каміння. Я