Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
Я біжу до моря значно раніше від призначеної години, тішачи себе тим, що настануть ще дні, коли вітер нажене сильну хвилю і в каламутній воді майже нічого не побачиш. Ми називаємо це «каламутною погодою» на відміну від «прозорої погоди», в яку видно дно на глибині понад двадцять метрів.
У дні «каламутної погоди» я гарячково надолужую час, згаяний на підводні екскурсії. Проте якість малюнків не повинна страждати від квапливості, і доводиться, стримуючи нетерпіння, малювати кожну волосинку на тілі крихітних ракоподібних, які, нарешті, дочекалися своєї черги. Потім море заспокоюється, і ми знову пірнаємо до дорогих нашому серцю риб.
Одного з чудових «прозорих» днів наша трійка вирушила вже уторованою доріжкою до Кузьмича.
Ми не пробули там і півгодини, як із-за скелі показалася невелика група людей.
— Ото принесла лиха година, — пробуркотіла Валя, — зараз почнуть верещати і хлюпатися. Розженуть усю рибу.
— Ні, це не відпочиваючі, — сказав Віталій, вдивляючись у групу, що наближалася. — Здається, це з нашого роду.
Віталій мав рацію. З першого погляду було видно, що то підводні спортсмени. Попереду йшов засмаглий, аж ліловий, атлет з сивиною у густому волоссі. Він у позі Атласа, що тримав на плечах небозвід, ніс великий надувний човен. Одягнений «Атлас» просто, але мило: човен на плечах і мокрі плавки.
За ним ішов ще один спортсмен, такий же засмаглий і в такому ж чарівно простому костюмі. Тільки замість човна він ніс дивну на вигляд зброю., знайому мені з фотографій у книжках. За ними з-за скелі з'явилася дівчина в купальному костюмі, навантажена масками і ластами. Ми пильно дивилися на процесію і трохи заздрили багатому оснащенню експедиції. Мисливці зупинилися поруч з нами.
Побачивши у нас ласти і маски, вони звернулися до нас мов до старих знайомих. Це цілком природно, коли зустрічаються справжні любителі, хто б вони не були — собаководи, рибалки чи шахісти. Виявилося, що ці мисливці володіють не тільки чудовими новими рушницями київського заводу, але й справжнім боксом, пристосованим для зйомок під водою вузькоплівковою кінокамерою.
Віталій негайно дістав з рюкзака свою кінокамеру, почав квапливо заряджати її і заклеювати в грілку.
Якщо ми з цікавістю розглядали рушниці і бокс киян, то вони з не меншою цікавістю дивилися на маску і бокс Віталія. Їхні маски нам не сподобались, особливо одна з них, що закривала все обличчя, з вправленою в неї дихальною трубкою. При підніманні гума відходила од обличчя, і в маску наливалася вода. Щоб не захлинутися, доводилось зразу ж зривати з обличчя все пристосування. Інші маски, хоч і закривали тільки очі та ніс, але й вони мали таку ж невдалу конструкцію з трубкою, вправленою в стінку. Дихати носом було важко, не вистачало повітря, особливо після поринання: вода просочувалася всередину і заливала носоглотку. Гидкий каламутно-жовтий плексиглас щохвилини пітнів. Ні, ми не заздрили новим знайомим, приреченим на плавання у такому незручному спорядженні. А їм не подобалася наша конструкція. Навіть мою гордість, чудову маску «Чемпіон», вони забракували саме на тій підставі, що в ній треба було дихати через рот.
Отака сила звички.
Сергій Йосипович, ватажок експедиції, що так добре зображував Атласа з небозводом, показав нам підводну рушницю. До невеликої стріли з гарпуном було прив'язано рибальську, жилкову волосінь. Запас волосіні (метрів десять) намотаний на котушку.
— Це зовсім нова конструкція, — сказав з скромною гордістю Сергій Йосипович.
Для нас усі конструкції були цілком новими, і ми дивилися на рушницю з неприхованою заздрістю.
— Дозволите бути присутнім? — спитав Віталій, промазуючи гумовим клеєм латку на грілці.
— Так, звичайно, — милостиво погодився Сергій Йосипович, — але з обов'язковою умовою: не лізти вперед під гарпун і не ляскати ластами по воді.
Ми з Валею переглянулись. Це нас, що навчилися підкрадатися до риб зовсім безшумно, нас просять не ляскати ластами! Зараз ми їм доведемо, що вони теж мають справу з майстрами. Віталій першим увійшов у воду. Він вирішив знімати весь процес полювання з самого початку і тепер лазив між камінням, вибираючи точку зйомки.
Сергій Йосипович неквапливо поплив, тримаючи в руках нову рушницю, решта учасників замикали процесію. Віталій вискакував то з-за одного, то з-за другого каменя і знімав нас під водою і на поверхні.
Показалася кефаль. За три метри від неї мисливець вистрілив, і стріла, пролетівши повз кефаль, плавно опустилася на дно. Кефаль спокійно пройшла далі, навіть не помітивши замаху на її життя. Я підняла голову з води, щоб щось сказати, і раптом звернула увагу на поведінку мисливця. Він з напруженим виразом обличчя робив дивні жести руками і повільно занурювався у воду. Його товариш і Валя кинулися на допомогу. Я пірнула і побачила, що пружні кільця жилкової волосіні після промаху по рибі зсковзнули з котушки і оповились навколо ніг мисливця. Кілька кілець заплуталось у водоростях, і Сергій Йосипович крутився на прив'язі.
Ми з Валею так реготали, що самі трохи не потонули.
Мисливця поставили на високу скелю під водою і розплутали йому ноги. Розплутати волосінь серед водоростей виявилося важче, але й це, нарешті, було зроблено. Сергій Йосипович мовчки вийшов на берег, рішуче дістав з сумки ніж і одним змахом відрізав майже весь запас жилки, залишивши на гарпуні два чи три метри. Через кілька днів і цей залишок було знято з рушниці і замінено тонким шнуром.
Ми з мисливцями ще довго сиділи на березі, обмінюючись своїм невеликим досвідом.
Надалі наші зустрічі відбувалися щодня, і незабаром забулося перше не дуже втішне враження від полювання з підводною рушницею.
Відзначилася в полюванні Іринка, дочка Сергія Йосиповича. Вона цілком самостійно забила і витягла здоровенного ската — морську лисицю. Полювали наші нові друзі так: виїжджали вдвох