П’ятнадцятирічний капітан - Жюль Верн
709 мм.
(обратно) 61Шквал — раптовий короткочасний порив вітру.
(обратно) 62Близько 166 км. (Прим, автора).
(обратно) 63Борей — у старогрецькій міфології — крилатий бог північного вітру.
(обратно) 64Рангоут — сукупність оснащення для встановлення вітрил (щогли, реї, стеньги тощо).
(обратно) 65Болівія позбулася виходу до моря внаслідок війни проти Чилі (1879–1883).
(обратно) 66Індигоноска — рослина, що містить у собі індиго — речовину, з якої за часів Жуля Берна виготовляли синю фарбу.
(обратно) 67Сасагіарель — рід тропічних або субтропічних рослин родини лілійних. Це вічнозелені кущові й напівкущові ліани.
(обратно) 68Папуги нападають на дрібних птахів.
(обратно) 69Колись для лікування лихоманки використовували розтерту в порошок кору хінного дерева. Його називали «єзуїтським порошком», бо 1649 року римські єзуїти одержали багато хінної кори від своїх американських місіонерів. (Прим, автора).
(обратно) 70Муха цеце, за сучасними даними, є переносником трипанозо-ми — збудника сонної хвороби, небезпечної для людей і смертельної для худоби.
(обратно) 71' Аболіціоністи — прихильники аболіціонізму — громадського руху наприкінці XVIII і на початку XIX ст. у Північній Америці. Аболіціоністи вимагали скасування рабства на Півдні США і в Південній Америці.
(обратно) 72Квакери — християнська протестантська секта, що виникла у XVII ст. в Англії, а згодом набула поширення і в Північній Америці. Квакери негативно ставились до рабовласництва, вважаючи, що воно суперечить вченню християнської церкви. Проте плантатори й духовенство південних штатів захищали рабовласництво, посилаючись на інші місця з тих самих релігійних книжок.
(обратно) 73Сто днів — період другого правління Наполеона І у Франції (з 1 березня по 12 червня 1815 року). В червні 1815 року Наполеоно-ве військо було розбито під Ватерлоо, і він зрікся влади.
(обратно) 74Нині тубільне населення Австралії, яке нещодавно налічувало кілька мільйонів осіб, зменшилося до п’ятдесяти тисяч.
(обратно) 751798 року Наполеон вів загарбницьку війну в Єгипті.
(обратно) 76Мамелюки — гвардія єгипетського султана, яку набирали з рабів.
(обратно) 77Інкогніто — таємно, не називаючи себе.
(обратно) 78Фернамбук — штат на північному сході Бразилії, де вирощують бавовник.
(обратно) 79Англійською «whippoorwill» («віппурвіл») — назва, що своїм звучанням нагадує крик цього птаха.
(обратно) 80Цукор-рафінад колись виготовляли у вигляді конусів, які називалися головами цукру.
(обратно) 81Ось що пише Камерон у своїй книжці «Довкола світу»: «Щоб доставити Алвішеві п’ятдесят жінок, було знищено десять селищ… Десять селищ, у кожному з яких жило від ста до двохсот душ — усього близько півтори тисячі людей! Тільки небагатьом удалося врятуватись, але майже всі загинули в полум’ї пожежі, були вбиті, коли намагалися захистити свої родини, або померли з голоду в джунглях, якщо тільки хижі звірі не вкоротили їхніх страждань.
Ці хточини, що їх чинять у центрі Африки люди, які хизуються тим, що вони християни, і вважають себе португальцями, здадуться неймовірними жителям цивілізованих країн. Не може бути, щоб лісабонський уряд знав, які жахливі речі чинять люди, що прикриваються прапором Португалії й називають себе її підданцями».
Це твердження Камерона викликало протести в Португалії. (Прим, автора).
(обратно) 82Маніок — тропічна рослина. З неї виготовляють борошно — один із основних харчових продуктів у Екваторіальній Африці.
(обратно) 83Батат — солодка картопля, багаторічна рослина з повзучими стеблами. В їжу вживаються печені бульби. Важлива харчова культура, поширена по всій тропічній Африці.
(обратно) 84Сама тільки фабрика ножів у Шеффілді (Англія) щороку переробляє 170 000 кг слонової кості. (Прим, автора).
(обратно)