Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу - Йошка Фішер
Gilles Kepel: Das Schwarzbuch des Dschihad. Aufstieg und Niedergang des Islamismus, München 2002, S. 22. Див. також у цьому плані S. 11: «Швидше за все, організувавши і благословивши ці жахливі злочини, вони прагнули представити їх як переможний бій у справедливій і священній війні, надихнути мусульман на об'єднання під прапорами джихаду для досягнення повної перемоги ісламістських рухів у мусульманських країнах. [...] Саме в контексті втрати мобілізаційних здібностей ісламістських ідей у мусульманських країнах і слід розглядати таку руйнівну і демонстративну атаку тероризму проти святинь американської цивілізації. Ця акція являла собою спробу подолати занепад за допомогою нищівного насильства. Його натхненники прагнули пробудити симпатії мусульман, в інтересах яких ісламісти нібито і ведуть нерівну боротьбу з невірними».
(обратно) 38«Це один із парадоксів розвитку подій в останні два роки, що саме успіх західних сил безпеки в Афганістані, в Іраку та інших країнах посприяв тому, що нині ці небезпеки нехтувано [...] Завдяки успіхам у широких колах ще не зрозуміли, що ми перебуваємо на історичному рубежі, що зачіпає і руйнівний потенціал малих і крихітних маленьких груп, ладних удатися до насильства. Ці успіхи в боротьбі з тероризмом, імовірно, ось-ось скінчаться, і тоді постане питання, як протидіяти небезпекам, чи можливо це в рамках нині чинних конституцій і законів, і чи не стане надовго нормою надзвичайний стан». Walter Laqueur: Der Notstand ist da, in: FAZ, 23.4.2003, S. 39.
(обратно) 39«Оскільки бездержавне насильство терористів — „Війна в ім'я миру“ — відбігає категорій міждержавної війни, то його в жодному разі не можна виправдати необхідністю пом'якшити чітко унормований міжнародним правом стан самооборони держави у розумінні запобіжного войовничого самозахисту. Проти об'єднаних у мережі по всьому світі і децентралізованих ворогів, які діють тихою сапою, допомагає хіба що запобігання на іншому оперативному рівні. Бомби і ракети, літаки й танки допоможуть тут як мертвому кадило, — потрібне об'єднання в міжнародні мережі державних спецслужб і правоохоронних органів, контроль за грошовими потоками, більш того — встановлення логістичних зв'язків. Відповідна „програма безпеки“ зачіпає не міжнародне право, а гарантовані державою права громадян». Jurgen Habermas: Was bedeutet der Denkmalsturz?, in: FAZ, 17.4.2003,8.33.
(обратно) 40«Тим часом триває пошук винних — турків, монголів, імперіалістів, євреїв, американців, — і кінця цьому не видно. Для тоталітарних і неефективних урядів, які стоять при владі в більшості країн Близького Сходу, ця гра не тільки корисна, але цілком необхідна — щоб пояснити злидні, що їх вони ніяк не подолають, і щоб узаконити сваволю, до якої вони дедалі частіше вдаються. Таким чином, вони прагнуть спрямувати чимраз лютіший гнів своїх нещасних підданих у бік інших віддалених цілей». Bernard Lewis: Der Untergang des Morgenlandes. Warum die islamische Welt ihre Vormacht verlor, Bergisch Gladbach 2002, S. 230.
(обратно) 41Amin Maalouf: Morderische Identitäten, Frankfurt/М. 2000, S. 111.
(обратно) 42Anthony Barber: Dschihad und McWorld, in: FAZ, 24.7.1996, S. 9.
(обратно) 43Niall Ferguson: Zusammenprall der Zivilisationen oder «verrückte Mullahs». Die Vereinigten Staaten als imperiale Macht, in: Talbott / Chanda (Hrsg.): Das Zeitalter des Terrors, S. 130.
(обратно) 44Друга доповідь щодо політики розвитку Федерального уряду. Матеріали Федерального Міністерства у справах економічної співпраці розвитку. Далі у ній говориться: «Троє найбагатших людей у світі мають активи, більші за весь валовий внутрішній продукт 49 найменш розвинених країн. Активи 200 найбагатших людей перевищують сукупний дохід 41 відсотка населення земної кулі. У деяких регіонах, надто в бідних розвиткових країнах, інтеграція у світову економіку зійшла нанівець. Частка найбідніших країн у світовій торгівлі скоротилася з 1980 року з 0,7 до 0,4 відсотка 1998 року; їхня частка в глобальних прямих інвестиціях 1998 року становила всього 0,4 відсотка. З 267 000 000 інтернет-користувачів — це менше 5 відсотків населення у світі — 90 відсотків живуть у розвинених країнах. Таким чином, інтернет-з'єднань у Нью-Йорку більше, ніж на всьому африканському континенті, а в Фінляндії більше, ніж у країнах Латинської Америки і Карибського басейну (всі цифри з HDR 1999 р. [Доповідь ООН про розвиток людини])».
(обратно) 45Robert Cooper: The Breaking of Nations. Order and Chaos in the Twenty-First Century, London 2003, S. 16.
(обратно) 46«Протиборчі країни говорять про новий світовий порядок, але зіткнення джихаду і McWorld викликає у світі нову колотнечу, в якій ось-ось загине демократія». Anthony Barber: Coca Cola und Heiliger Krieg (Jihad vs. McWorld), Bern / München / Wien 2001, S. 235.
(обратно) 47Велика Сербія (або великосербська ідеологія) — популістська ідея сербських радикалів-іредентистів, яка має на меті