Гра у відрізаний палець - Андрій Юрійович Курков
«Може, і мені рвонути?» – подумав, жадібно дивлячись укотре на відчинені «музичні» двері, Віктор.
Але ноги йшли прямо. У шлунку гуляв вітер. Думки відлічували фунти, на які Віктор поміняв триста доларів. Фунтів виявилося набагато менше, аніж доларів, і це засмучувало. Тим більше, що Віка якось поскаржилася на дорожнечу в Англії, сказавши, що те, що в Америці долар коштує, в Англії вже на фунт тягне.
Коротше, коли залишились усі ці дискоклуби позаду, Віктор із полегшенням зітхнув. Але голод від цього не пропав. Голод зупинив його біля дешевого на вигляд кафе, в якому сиділи кілька негрів і якийсь араб їв широкий плаский бутерброд просто біля стійки.
Віктор безбоязно штовхнув скляні двері. На нього ніхто не обернувся, ніхто не подивився. Це йому сподобалося.
Чоловік за стійкою, смаглявий і вусатий, у запраній білій кухарській куртці, щось ввічливо запитав по-англійськи.
Віктор кивнув замість відповіді, потім опустив погляд на праву частину стійки, де під склом лежали зразки нескладної їжі, пропонованої в цьому закладі.
Біля кожного зразка стояла ціна. Віктор вибрав довгий запечений багет, із якого виглядали краї шинки. Ткнув у нього пальцем.
Виклавши за багет три фунти, він уже простягнув руку, але смаглявий працівник англійського громадського харчування засунув спочатку багет у мікрохвильову піч.
Нарешті, отримавши його в руки, тепленький і апетитно запашний, Віктор вгризався в багет і, жуючи, відійшов до столика. Сів.
У кафе зайшли двоє смаглявих хлопців. Привіталися з барменом. Але не по-англійськи.
Він поставив у магнітофон касету, і в кафе зазвучала приємна і дивна напівсхідна музика. Наївшись, Віктор відчув себе веселіше. Йдучи далі по вулиці, побачив паб – англійську пивницю. Що і як тут робити, він уже знав – після розмови з Рефатом вони з Войтеком сходили в один паб поряд із готелем, випили там темного ірландського пива. Як воно називалося? Здається, «Мерфіс».
Віктор зайшов у паб, узяв келих «Мерфіса», сів на дубову лавку. Оглядівся. Звичайні люди сиділи зі своїми келихами, втупившись у великий плаский телевізійний екран, який звисав зі стелі. На екрані йшов футбольний матч. Коментатор майже гарчав од люті.
«Якби ще щось зрозуміло було!» – подумав Віктор, але вже без відчуття комплексу неповноцінності.
Допив пиво, знову вийшов на вулицю і продовжив шлях у бік готелю.
У номері роздягся. Ввімкнув телевізор, наклацав музичний канал і залишив його співати й показувати танцюючих дівчат. А сам дістав із піджака конверт із фотографіями від Войтека. Вдивився в обличчя. Якщо Рефат не помилявся, то допомога його була величезна. Фотографії без прізвищ значно більше означають, аніж прізвища без обличчя.
Надивившись на фотознімки, Віктор відчинив холодильник-бар. Подивився жадібним поглядом на вибір маленьких пляшок, облизнувся і знову зачинив. Войтек йому вже сказав, що за ціною кожна така мікропляшка коштує дорожче, ніж літрова в магазині.
«Гаразд, – подумав Віктор. – Завтра що-небудь у магазині купимо і, може, з Войтеком розіп’ємо. Хороший хлопець! Видно, що років на десять, якщо не більше, старший, а почуваєшся з ним легко, як на рівних!»
Годинник показував одинадцяту. Віктор заліз під легку ковдру, стискуючи в руці телевізійний пульт. Під голову підклав другу подушку і втупився в черговий кліп. Настрій був хороший. Його повільно хилило до сну. Ось-ось наблизиться легкий сон, і тоді – клац пультом – і погасне екран. І вставати не потрібно.
Щоправда, ці комфортні розрахунки Віктора не здійснилися. Заснув він під неголосну музику телевізора, який усе ще працював. А прокинувся дуже скоро від обережного стуку в двері.
– Відчинено! – сонно сказав він і тільки після цього зрозумів, що справді залишив двері відчиненими. Ключ лежав на столі біля карафи.
У дверний отвір прослизнула перекладачка Віка в строгій чорній спідниці по коліна та смарагдового кольору блузці. На щоках провинний рум’янець, очі мокрі. Швидко зачинила за собою двері, скинула туфлі.
– Вибач, – сказала неголосно. – Ледве-ледве від цього шведа відбилася! Потягнув мене спочатку в бар, а потім до себе хотів затягнути. Можна, я тут побуду?
Віктор кивнув. До нього поступово доходила абсурдність ситуації – потрібно б устати, але він уже роздягся, а одяг кинув за ліжко до балконних дверей.
Просити ж Віку відвернутися було якось незручно, по-хлоп’ячому.
– Ванна там? – запитала вона раптом, показавши поглядом у бік короткого коридорчика.
Як тільки вона зайшла у ванну кімнату, Віктор схопився, з армійською швидкістю одягнувся і навіть поправив ковдру на широкому подвійному ліжку. Сів у крісло і став чекати. Йому раптом здалося, що в ресторані Віка була одягнена по-іншому, якось веселіше. Але, може, це тільки здалось, адже насправді він не пам’ятав, у що вона була одягнена, він просто не звернув на це уваги.
– Ну от, – мовила Віка, входячи в кімнату.
Віктор підвівся. Побачив, що блузку Віка випустила, й одразу її вбрання набуло зовсім не ділового і не строгого вигляду.
– У тебе є що-небудь випити? – запитала, підійшовши до столу, Віка.
Поправила своє волосся.
– Тільки там, – Віктор кивнув на бар.
– Можна я що-небудь візьму?
Віктор кивнув.
Вона опустилася навпочіпки, відчинила дверці бару-холодильничка, заглянула всередину. Взяла пляшку «Кампарі» та пляшку апельсинового соку. Підвелася, злила те й інше в одну скляночку. Потім обернулася.
– А ти що будеш?
Віктор щонайменше не чекав такого запитання. Він знизав плечима.
– Може, коньяку?
– Добре, – погодився він.
Отримавши в руки скляночку з коньяком, Віктор підніс його до рота і затримав біля губ, подивившись на Віку.
Вона підійшла, простягла свою скляночку назустріч. Поцокалися.
– Ти вибач, – Віка збентежено всміхнулася. – Робота примушує іноді робити те, що зовсім не хочеться. Але ж інакше сиділа б у Києві…
«А чим у Києві погано?» – подумав було Віктор, але промовчав.
І правильно зробив, бо Віка викладала далі свою непотривожену думку.
– …і світу б не побачила, і невідомо ще де б працювала! Може, якою-небудь секретаркою. А так усе-таки в Лондоні…
Віктор кивнув. Цей кивок, немов схвалення вибору, надихнув її на щиру усмішку. Вона ще раз простягла свою склянку, і вони знову поцокались, але цього разу обоє вже пригубили.
– Думаєш, мені там у ресторані цікаво було? – запитала вона, відкинувши назад за вухо локон, що сповз на лоб. – Ні-і, мені вже ці ігри набридли, але потрібно… Якби взяти і змінити усе в житті, але так, щоб тут залишитися… чи в Париж поїхати…
У її голосі зазвучали мрійливі романтичні нотки. Віктор відчував, що йому хочеться просто мовчати і слухати, щоб Віці було затишно і