Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі - Стівен Девід Левітт
Інакше кажучи, причини, які змушували мільйони американок робити аборти, мабуть, були також передумовами того, що ці діти, якби вони народилися, жили б нещасливим, а може, і злочинним життям.
Зрозуміло, що легалізація абортів у Сполучених Штатах мала тисячі різноманітних наслідків. Сильно зменшилася кількість дітовбивств96. Різко зменшилася кількість вимушених шлюбів, а також кількість дітей, яких віддавали до дитбудинків (що стало причиною буму усиновлення малюків з інших країн). Кількість запліднень зросла майже на 30 %, хоча кількість народжень фактично знизилася на 6 %, і це свідчило про те, що жінки використовували аборт як засіб контролю народжуваності, жорстокий і радикальний різновид «страхування».
Проте найбільш значним наслідком легалізації абортів, який проявився лише через багато років, став її вплив на рівень злочинності. На початку 1990-х, щойно перше покоління дітей, народжених після відомої постанови Верховного суду, досягло юнацького віку, тобто періоду, коли люди починають проявляти нахил до протиправної діяльності, рівень злочинності почав падати. Звичайно, цій когорті дітей бракувало тих ненароджених однолітків, які мали найвищі шанси поповнити лави криміналітету. А рівень злочинності й далі падав навіть після того, як ціле покоління досягло повноліття — за винятком тих дітей, чиї матері не захотіли, щоби вони з’явилися на світ. Легалізація абортів зменшила кількість небажаних дітей; небажані діти поповнюють лави злочинців; отже, легалізація абортів сприяла зменшенню рівня злочинності.
Ця гіпотеза неодмінно породить розмаїття реакцій — від неприйняття до відрази, а також розмаїття заперечень — від банально-нудних до моралізаторських. Найбільш часто вживаним запереченням буде пряме й безпосереднє: а чи правильна ця гіпотеза? Можливо, між абортами та злочинністю існує якийсь зв’язок, але не причинно-наслідковий.
Мабуть, так зручніше — вірити написаному в газетах, що різке падіння рівня злочинності відбулося завдяки визначній діяльності правоохоронних структур, розумним законам про контроль зброї та зміцненню економіки. Протягом своєї еволюції людство завжди прагнуло пов’язати причинно-наслідковим зв’язком речі, які можна помацати або відчути, а не якісь далекі чи важкі для розуміння явища. Особливо ми віримо в безпосередній причинно-наслідковий зв’язок: змія кусає вашого приятеля, приятель кричить від болю і помирає. Ви робите висновок, що він, напевно, помер від укусу змії. Здебільшого такі прив’язки бувають правильними. Та коли йдеться про причину й наслідок, то таке прямолінійне мислення часто може загнати вас у пастку. Тепер, думаючи про представників стародавніх культур, які вірили в хибні причинно-наслідкові зв’язки, ми саркастично посміхаємося: наприклад, воїни вірили, що здобули перемогу саме завдяки тому, що перед битвою зґвалтували цнотливу дівчину. Але ми також віримо хибним причинно-наслідковим зв’язкам, зазвичай під впливом експерта, який виголошує істину, що містить у собі його егоїстичний інтерес.
Отже, як нам визначити: чи є зв’язок між абортами й злочинністю причинно-наслідковим, а чи це просто кореляція?
Один зі способів перевірити вплив абортів на злочинність — це оцінити дані щодо правопорушень у п’яти штатах, де аборти були легалізовані ще до того, як постанова Верховного суду зробила їх законними на решті території країни. У штатах Нью-Йорк, Каліфорнія, Вашингтон, Аляска та Гаваї жінки мали змогу робити аборти щонайменше протягом двох років до рішення Верховного суду у справі «Роу проти Вейда». І справді, на територіях, де аборти були легалізовані раніше, рівень злочинності почав знижуватися раніше, ніж в інших сорока п’яти штатах та окрузі Колумбія. Від 1988 року по 1994-й кількість насильницьких злочинів у штатах, що першими легалізували аборти, зменшилася на 13 % порівняно з іншими; від 1994 по 1997 рік показник убивств у цих штатах зменшився на 23 % порівняно з іншими.
Але що коли цим піонерам легалізації абортів просто пощастило? Яку ще інформацію нам слід віднайти, щоб засвідчити достовірність зв’язку між абортами й злочинністю?
Наприклад, варто було б дослідити взаємозалежність між рівнем абортів і рівнем злочинності у кожному штаті. Зрозуміло, що штати з найвищими показниками кількості абортів у 1970-ті зазнали найбільшого падіння злочинності у 1990-ті, тоді як штати з низьким рівнем абортів стали свідками менш істотного зниження рівня злочинності. (Такий взаємозв’язок простежується навіть за умови врахування різноманітних чинників, що впливають на рівень злочинності: показник кількості тюремних ув’язнень, чисельність полісменів, а також економічна ситуація у штаті). З 1985 року в штатах з високим показником кількості абортів рівень злочинності знизився приблизно на 30 % у порівнянні зі штатами з низьким показником. (Місто Нью-Йорк мало високий рівень абортів і було частиною штату, де їх легалізація відбулася раніше, ніж в інших — ці два факти ще більше послаблюють аргумент, що падіння рівня злочинності спричинили нові стратегії поліції). Ба більше: зв’язок між рівнем абортів та злочинності в окремо взятому штаті не простежувався до кінця 1980-х (коли перше покоління молоді, на яке вплинула легалізація абортів, сягнуло віку найбільшої схильності до криміналу), і це є наступною ознакою того, що постанова у справі «Роу проти Вейда» справді стала тією подією, яка змінила ситуацію не на користь злочинності.
Існує багато інших кореляцій, позитивних і негативних, які підтверджують зв’язок між абортами й злочинністю. У штатах з високим рівнем абортів спад злочинності стосувався покоління народжених після загальної легалізації абортів — старше покоління злочинців ця тенденція оминула. Крім того, дослідження, здійснені в Австралії та Канаді, установили схожий зв’язок між легалізацією абортів і рівнем злочинності97. Слід зазначити, що постлегалізаційному поколінню бракувало не лише тисяч хлопців-бандитів, а й тисяч самотніх матерів-підлітків, бо багато абортованих плодів жіночої статі виросли б дітьми, які, найімовірніше, повторили б долю власних матерів98.
Зайве й казати, що висновок про те, що одним із найважливіших факторів зниження рівня злочинності у Сполучених Штатах стала легалізація абортів, вражає і шокує. У ньому більше від Свіфта, ніж від Дарвіна; він наводить на думку про один гострий вислів, що приписують Г. К. Честертону: «Для боротьби з проблемою нестачі капелюхів не відтинають зайві голови». Послуговуючись мовою економістів, падіння рівня злочинності стало «неочікуваною вигодою» від легалізації абортів. І не обов’язково бути противником абортів з моральних чи релігійних причин, щоби вас вразило те, що чиєсь особисте горе було обернено на користь для суспільства.
Утім є багато людей, котрі вважають, що аборт сам по собі є насильницьким злочином. Один знавець права сказав, що легалізація аборту — це гірше