Вигнання з раю - Загребельний Павло
Стривайте. Левепець. Це хто?
— Я.
— Ви — Левенець?
— Ну, я.
— Не може бути!
— Можу показати паспорт.
— Григорій Васильович Левенець з Веселоярська?
— Та я ж, я! — знітився Гриша, дивуючись і трохи аж лякаючись несподіваної своєї відомості. І це ж ще за день до того, як у газеті з'явиться його стаття про гусей! А що буде потім?
Дівчина зірвалася з стільця, метнулася туди й сюди, Гриша ще й не схаменувся, а вже сипонули на нього цілі кетяги молоденьких працівниць поштамту, а попереду урочисто виступала вродлива літня жінка в синьому платті, несла в руках букет черЇОІШХ троянд і несла не куди-небудь і не комусь там, а саме до зього і для пього, Григорія Левенця.
— Дорогий Григорію Васильовичу, ми раді вітати вас на нашому поштамті, для пас це висока честь...
ї так далі, і аплодисменти, і усмішки, і доброзичливість, так яіби він герой, лауреат або генерал. Ну чудасія!
Гриша щось мимрив, * коловся трояндами, горів стотрояпдово,
не знав, як йому виплутатися. Не за того прийняли! Ще йому но
стачало, щоб попастп в самозванці! |
— Ви, мабуть, не...— спробував віп пояснювати.— Тут якась помилка...
і — Помилка? — здивувалася жінка в синьому.— А хіба ви не Григорій Васильович Левенець?
— Ну! Припустимо.
— А коли так, то ви для пас найдорожча людина!
— Я? Дивно. Ніколи не думав. Чому саме я? За які такі заслуги?
— Для працівників нашої системи сьогодні немає ціннішої людини, дорогий Григорію Васильовичу. Ось погляньто сюди. Це ж ваше прізвище? Ваша адреса?
Гриша! повів оком туди, куди показувала жіпка, і відчув себе в становищі гусака, якого обскубують дощенту, щоб пустити голим у Африку.
Збоку біля кожного з віконечок у скляній перегородці прикріплені були конверти для взірця, як заповнювати адреси, і на всіх тих конвертах красувалося його, Левенцеве, прізвище, ім'я та по батькові, його адреса, його село, його сільрада, де віп тепер був головою!
— Оце — по всій області? — прошепотів Гриша.
— По всій.
— І в нашому районі?
— І в вашому.
— І в Веселоярську?
— І в Веселоярську.
"Ну, гадство! — мало пе вигукнув Гриша.— Хто ж це мені таку евппю міг підкласти?" Але довір'я, виявлене йому веселоярівця-ми, плідне спілкування з багатьма комісіями, відвідини редакції все ж навчили його стриманості, тому віп проковтпув слова небажані, а вимовив сумирно:
— Дякую за увагу.
— Бажаємо вам великих трудових успіхів,— сказала жіпка.
— Бажаємо! Бажаємо! — засокорили дівчата.
Гриша видобувався з поштамту задки, як Нобелівський лауреат від шведського короля.
Бігом до "Жигулів" і ще швпдше до Веселоярська! А там? Хіба що випросити в Педана оту приручену сороку, піти з нею на пошту до Галини Сергіївпп і потпхепьку направити злодійкувату пташину, щоб викрала капосний взірцевий конверт?
Гай-гай, попри всю потужну роботу мислі, людство за тисячі років винайшло тільки тридцять дві стежки мудрості, а над тими трьома десятками стежок витанцьовує цілих сімдесят два дияволи! Тому часто й не знаєш, чи шукати мудрості, а чи відбиватися від дияволів: Гриша переконався в цьому незабаром по виході газети з його статтею.
Бо саме після тої статті сполошилася темна сила, розізлена невдачею з гусячою комісією (та, мабуть, і з усіма іншими), і повалила на Веселоярськ цілі тучі пасквілів, кляуз, наклепів, і пере;; віряльнпки поїхали так густо, що кожні наступні встигали побачити спини попередніх.
Як колись слов'янський бог Перун впгркмлював громами наді грішною землею, як повелителі стихій насилали па людей дощі, вітри, морози й спеку, як відьми напускали порчу на корів і людей, так незнаний і зловісний анопім-псевдонім ЇІІпугутькало накликав на Веселоярськ десятки перевіряльників, і не було ради!
І тепер уже не тільки на молодого керівника Левенця, а й на досвідчену Зіньку Федорівну, і па заслуженого пенсіонера Зновобрать, і на всіх веселоярівців, і па самігй Веселоярськ.
Перевіряли, чи правда, що Зновобрать, окрім пенсії, одержує ще три зарплати: в сільраді, в колгоспі і в с'поживкооперації. Чи правда, що в Зіньки Федорівни вже й не одна "Волга", а цілих три: чорна, сіра і зелепа? Чи правда, що у Веселоярськ зігнали лікарів з усієї області і тепер там один лікар міряє пульс у хворого на лівій руці, а інший* —— на правій? Чи правда, що в колгоспі "Дніпро" бурякових комбайнів більше, ніж буряків?
Анонім щоразу звертався до різних інстанцій, вони не могли знати, що хтось уже перевіряв веселоярівців і переконався в на-клепництві й брехливості кляузника, і мерщій посилали своїх перевіряльників, щоб теж переконатися, а тим часом пошта несла цові заяви до нових інстанцій про вбивць, які ніколи не вбивали, про любовні зради тих, хто ніколи не зра.джував, про привиди, які нікого не лякали, про злодіїв, які пічого не крали.
Писав анонім чи псевдонім, сигналп слід було перевіряти, на Веселоярськ налітали перевіряючі й контролюючі, громовержці й вегетаріанці, йоги і демагоги. Перевірки проводилися летючі й комплексні, тотальні, фронтальні, капітальні, образливі й підлаз-ливі. Не віриться! Не могло такого бути! Але це ж міфик!
Колись було як? Іван киває на Петра. Тепер, з розвитком грамотності, сталися відчутні зміни — і вже Іван читає про Петра. Читає і потирає руки: ох і здорово, оце ж так-так; добре хоч не мене, а Петра!
Гай-гай. В своїй предковічній наївності Іван забув про залізний закон діалектики.. Боротьба протилежностей. Сьогодні Йван читає про Петра і пбтирає руки, завтра Петро читатиме про Івана і так само .потиратиме руки, бо грамотність суцільна, чорнило дешеве, а ще ж пішли кулькові ручки — хоч пишуть погано й недовго, та на анонімку вистачить.
Ах, чому не висихає в ручці чорнило, крли нею хочуть напи-
(гати підлість! Таке запитання в теорії— літератури зветься рито-Ьичпим. Один анонім сьогодні може паралізувати не тільки ЦІЛИЙ колгосп або завод, але й район і навіть, область, коли вона маленька і пошта в ній працює справно.
Автор навіть подумав ось над чим. Зараз у всьому світі б'ються над проблемою електромобіля. Все впирається в неможливість створити акумулятори, щоб вони були легкі, потужрі і тривалої дії. А що, коли в електромобілях замість акумуляторів застосувати анонімників? Класти його в багажник, пригвинчувати електроди — і гайда. Але, мабуть, від анонімників виділятиметься така зла енергія, що машини не їхатимуть, а провалюватимуться крізь землю. Земля ж наша багатостраждальна теж має межу витривалості й терпіння.
Веселоярівці теж мали таку межу і заповзялися знайти отого аноніма-псевдоніма, отого мерзенного обмовника ЛПпугутькала, вивести його на чисту воду, впіймати за хвіст і повісити сушитися на сонці.
Для музею? А може, й так.
Зновобрать, за правом давнього знайомого, запросив до Весе-лоярська автора цієї розповіді, попередивши, що цього разу йдеться не про радісні зміни в житті його односельців, а про явище ганебне, шкідливе й незрозуміле так само, як довгоносик, колорадський жук, несприятливі погодні умови, гонка озброєнь, імперіалістичні загрози миру й життю на землі або, скажімо, домовик у новому будинку, де є електрика, газ, телефон і телевізор, меблі, які не бояться шашеля, килими, яким, не страшна міль, магнітофони, що навіки зганьбили й задавили старосвітського. цвіркуна.
Автор саме страждав од нападу люмбаго і не те що їхати кудись, а навіть пройти від ліжка до письмового столу не міг, а тільки карячкував по-мавпячому. Люмбаго — це така хвороба, коли м'язи на твоїй спині мовби спаралізовані зміїною отрутою наклепників і обмовників і ти не можеш зворухнутися, твій хребет викривлено, як старослов'янську "іжицю", ти пронизаний такими болями, ніби зібрав їх з усього того світу, де ще панує визиск, неправда, нерівність, але водночас ти хочеш відмежуватися від свого тіла, бо для тебе головне — дух", мисль, правда, краса і майбуття!
Тому лист дядька Зновобрать подіяв на автора цілюще, і люмбаго щезло, мов якийсь примітивний чортик при всемогутньому співї досвітніх півнів.
; Авто^ побіг на пошту і вдарив до Веселоярська телеграму з одного слова: "Тду!"
Скажемо прямо: не була це така вже історична телеграма, ніхто не звернув на неї уваги, життя йшло далі, заводи виконували свої" плани, колгоспи не забували евоїх зобов'язань перед державою, трудівники трудилися й далі, нероби й не думали щось робити, розумні ставали ще розумнішими, невігласи /занурювалися ще глибше в незнання й темнощі. Будьмо реалістами: що таке
Веселоярськ, хай навіть це взірцеве село, і що таке автор цієї розповіді, хай навіть віп щось там і понаписував! Є речі важливіші стократ, про них і дбають ті, кому належить.
НЕОЧІКУВАНА ПЕРЕСТОРОГА
Автор не врахував тої обставини, що може знайтися чоловік, який перебуває приблизно в таких дружніх взаєминах з поштою, як Гриша Левенець, але вже не в обласному масштабі, а в республіканському. Інакше чим пояснити, що про авторову телеграму до Веселоярська вже зрапку наступного дня знав хуторянський класик Веспяиоцвітпий. Знаючи ж, він, звичайно, негайно прискочив до автора, (бо це ж було друге авторове "я", тобто альтер его). Як завжди, був блідий од натхнення, голос йому дрижав, і враження було .таке, ніби після кожного слова виставляється знак оклику. Автор зі страхом подумав, що коли хтось зненацька вкраде з друкарської машинки Весняноцвітпого знак оклику, то людство ніколи вже не матиме щастя щороку знайомитися з новими безсмертними творами. Подумавши про таке, автор здригнувся, і Весняноцвітний, володіючи винятковим даром спостережливості, вмить це помітив і вигукнув:
— Ага! Вже! Схаменулися!
— Не зовсім вас розумію,— трохи розгубився автор.
— До Веселоярська! Хотіли!
— Збираюся. ' — Не їдьте!
— Просять люди. Завівся там якийсь кляузник. Хочуть вивести на чисту воду.
— Не їдьте! Не пишіть!
— Та чому? І
— Ваше "Левине серце"! Що про нього!
— Хто?
— Зарубіжні! Газети!
— Не чув. і
— "Знг-заг"! "Туди й сюди"! "Вздовж і впоперек"!
— Хай пишуть.
— А критики!
— Які?
— Слпмаченко! Каже! Або автор здурів! Або хуліганствує!
— Хай би займався сільським господарством той Слимаченко.і Спитати б його: де сільськогосподарська енциклопедія, де енци-! клопедія механізатора, де садово-городня енциклопедія, де книга ферм? Ось про це б йому...
Весняноцвітний, бачачи, що нічим не злякає автора, вдався до останнього свого аргументу.
— Багато хто впізпав себе!
— У "Левиному серці"?
—
— У левиному ж!
— На здоров'ячко! Можу відповісти словами Гете: "Чому ви, дурні, галасуєте дарма? Про вас у мене ні рядка нема.