Анабазис. Похід 10000 еллінів - Ксенофонт
Особа посла вважалася у греків священною і недоторканою.
(обратно) 228У еллінів посли, які вирушали на перемовини до ворогів, мали відмітні знаки — короткий, обвитий зображенням двох змій, посох. Бог Гермес — посланець богів — завжди зображався з подібним жезлом (керікеєм).
(обратно) 229Злочин у греків вважався переступом супроти божеських і людських правил. Тому злочинець ставав ще й нечестивцем і не міг вже спілкуватися з богами і з людьми. Для того, щоб звільнитися від нечестя, йому насамперед належало очиститися. Обряди очищення були досить різноманітні. Одним із поширених обрядів, крім омовіння, було жертвоприношення з подальшим окропленням осіб, які підлягали очищенню, кров’ю жертви.
(обратно) 230Начальник веслярів давав сигнал до початку і кінця веслування і стежив за його швидкістю, перебуваючи на носу корабля.
(обратно) 231У греків голосування відбувалося з допомогою камінців або глиняних черепків, які вкидалися в урни.
(обратно) 232Кліна — ложе.
(обратно) 233Бойова фракійська пісня, пов’язана з іменем знаменитого фракійського царя Сіталка, який царював у другій половині 5 ст.
(обратно) 234Народність у Фессалії.
(обратно) 235Танець кількох племен Малої Азії.
(обратно) 236Згідно із свідченням деяких джерел (Поллукс та ін.) під час виконання перського танцю танцівник то присідав, то випростувався на весь зріст.
(обратно) 237Священні процесії, учасники яких співали пеан і водночас зображали його зміст у танцях.
(обратно) 238Військовий танець, який був популярним у Греції. Він виконувався зі зброєю в руках.
(обратно) 239Медімн — міра сипучих тіл, аттіцький медімн дорівнював приблизно 52,5 л. Керамій — глиняна посудина, місткість якої близько 2 відер.
(обратно) 240Віщування майбутнього за польотом і криком птахів було одним з найпоширеніших видів ворожбитства у стародавніх греків.
(обратно) 241Мова йде про Хірісофа. Панування Спарти було на той час настільки відчутним, що Ксенофонт вважав неприпустимим обрання командувачем не-спартанця, з огляду на наявність спартанського кандидата.
(обратно) 242Йдеться про розгром Афін наприкінці Пелопоннеської війни.
(обратно) 243Під час бенкету (симпосіону) греки вибирали голову, який вів зібрання.
(обратно) 244«Арго» — міфічний корабель, на якому, згідно з грецьким переказом, люди здійснили першу далеку морську подорож. Серед аргонавтів — грецьких героїв — був і Ясон. Насправді ж мис Ясона, про що згадка в тексті, розташований на схід від Сінопи (як гирла річок Фермондонта, Ірис та Галіса).
(обратно)