Українська література » Інше » Анабазис. Похід 10000 еллінів - Ксенофонт

Анабазис. Похід 10000 еллінів - Ксенофонт

Читаємо онлайн Анабазис. Похід 10000 еллінів - Ксенофонт

Моссінойки згадуються багатьма стародавніми авторами. Вони жили в лісистих узбережних горах на захід від Керасунта. Грецькою мовою слово «моссінойки» означає «люди, що живуть в моссінах», тобто високих дерев'яних будинках. Інша назва племені (у Страбона) — гептакомети.

(обратно) 211

Проксен — гостинна людина.

(обратно) 212

Хори грецького театру, які супроводжували піснями й діями гру акторів, під час своїх виступів шикувалися на оркестрі у певному порядку. Під час виконання хорових пісень у перервах між окремими частинами драматичної дії обидва напівхори ставали шеренгами один навпроти одного, причому окремі строфи виконувалися то однією, то іншою стороною хору.

(обратно) 213

Моссінойки виходили в море не тільки на риболовлю, але й полювати на велику здобич.

(обратно) 214

Плем'я, яке проживало на березі Чорного моря на захід віл моссінойків. Про тібаренів є відомості у Геродота (III, 94).

(обратно) 215

Колонія Сінопи (див. прим. 218). Точне місце розташування Котіори не встановлено.

(обратно) 216

Урочиста хода відбувалася під час багатьох грецьких релігійних свят. Зазвичай під час ходи до храмів несли зображення богів і священні підношення.

(обратно) 217

Область у північній частині центральної Малої Азії. Пафлагонія входила до складу перського царства, але правителями у ній перси призначали місцевих вождів, тому що вона добровільно підкорилася Кіру Старшому. У війську Кіра Молодшого теж був загін патагонської кінноти (див. кн. 1,8,5).

(обратно) 218

Сінопа — колонія Мілета, найзначніше грецьке місто північного узбережжя Малої Азії. Своєю чергою, сінопці заснували ряд колоній на Чорноморському узбережжі (Котіора, Керасунт, Трапезунт) і, як видно з «Анабазиса», перебували з ними у доволі незвичних стосунках. Від своїх колоній Сінопа отримувала щорічну данину, посилала туди своїх намісників, натомість охороняла ці міста від нападів ззовні.

(обратно) 219

Вождь пафлагонців. Як видно з подальшої розповіді Ксенофонта (див. кн. V, 6, 8), Корила не виконав повелінь Артаксеркса.

(обратно) 220

Загальноприйняте зичення цього терміну — намісник, або військовий комісар, якого відряджала Спарта у грецькі міста для вчинення нагляду й охорони її інтересів. В цьому ж випадку мова йде про управителя, якого призначала Сінопа в Котіору. Згадувані у подальшому викладі гармости — це спартанські намісники.

(обратно) 221

Гераклея Понтійська (колонія Мегари) — одне з великих грецьких міст південного Причорномор’я, яке знаходилося в Ахерузійській затоці сучасного міста Ереглі. Своєю чергою, Гераклея заснувала на північному березі Чорного моря колонію Херсонес (поблизу Севастополя) і на західному березі — Каллатій.

(обратно) 222

Золота монета міста Кізіка, дорівнювала 1/2 дарика.

(обратно) 223

Це сталося у 416 р., під час Пелопоннеської війни (див. Фукідід, VIII, 8,39,61,62,80).

(обратно) 224

Народність у Колхіді.

(обратно) 225

Див. кн. V, 7,13— 17. Агораном — наглядач ринку.

(обратно) 226

Борей — північний вітер; Нот — південний вітер.

(обратно)
Відгуки про книгу Анабазис. Похід 10000 еллінів - Ксенофонт (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: