Анабазис. Похід 10000 еллінів - Ксенофонт
У деяких племен кінь вважався священою твариною бога Сонця, якого шанували греки під іменем Геліоса. (Див. Геродот (1,216)).
(обратно) 178Комарх, мабуть, навмисне повів військо не на північ до моря, через країну халібів, а ще далі на схід, до верхнього Аракса. Коли обман був викритий і комарх сховався, то греки пройшли без провідника у тому ж напрямку ще 7 днів, поки не досягли Аракса, який називався в цих місцях Фазіс.
(обратно) 179Найманці Кіра під час свого відступу через північно-східну частину Малої Азії двічі зустріли на своєму шляху халібів (див. кн. V, 5,1) у різних місцевостях: приморській і гірській частинах південно-східного Причорномор'я.
(обратно) 180Гірське плем'я, яке мешкало у часи Ксенофонта, мабуть, у районі витоків Гарпаса.
(обратно) 181Саме так іменуються племена, які проживали біля р. Фазіс, сучасної Ріоні. Але фазіани, згадувані в цьому місці «Анабазиса», — це, мабуть, плем'я, яке проживало у верхній течії Аракса, що теж у давнину був відомий під назвою Фазіс.
(обратно) 182Ксенофонт у «Лаконській поліції» (II, 6) розповідає, що спартанські юнаки навчалися крадіжкам для того, щоб вони не надто страждали під час голоду. Юнаків, спійманих на гарячому, карали.
(обратно) 183Хірісоф вказує тут на жадібність афінських урядовців.
(обратно) 184Короткий кривий меч, яким були озброєні спартанські гопліти.
(обратно) 185Згадуване багатьма античними авторами плем’я скіфінів мешкало в гірській місцевості на південь від Трапезунта.
(обратно) 186Місцерозташування цього міста не визначено. За припущеннями вчених, воно було в Байбуртському котловані, де зливається багато дрібних річок.
(обратно) 187Оскільки Ксенофонт не називає імені ворожого скіфінам племені, через землі яких повів еллінів провідник з Гімніади, то можна лише припускати, що це також були скіфіни, які ворогували зі скіфінами Гімніади.
(обратно) 188Розташування гори не визначено. Очевидно шлях еллінів від Гімніади (землями скіфінів, макронів і колхів) пролягав через Північно-Анатолійські гори, до перевалу Зігана.
(обратно) 189Плем'я макронів згадується багатьма стародавніми авторами. Вони мешкали, мабуть, на південний схід від колхів. Епізод з грецьким воїном, який упізнав свою батьківщину у країні макронів, яскраво характеризує рабовласницьке суспільство.
(обратно) 190Племена колхів, від яких дістала свою назву південно-західна частина Закавказзя (Колхіда), поширювалися, як видно із розповіді Ксенофонта, значно далі на захід, аніж у пізніші сторіччя античності, займаючи південне узбережжя Чорного моря до Трапезунта і навіть на 100 км далі на захід.
(обратно) 191Про мед, який володіє дурманними властивостями, згадує багато стародавніх авторів (Страбон, Полібій та ін.).
(обратно) 192Трапезунт — одна з найдавніших грецьких колоній південного берега Чорного моря, яка знаходилася на місці сучасного міста з тією ж назвою. Згідно з грецькою традицією, Трапезунт був заснований колонією Мілета Сінопою (див. прим. 218) у середині 8 ст.
(обратно) 193