Українська література » Інше » Нунчі. Корейське мистецтво емоційного інтелекту - ХОН Юні

Нунчі. Корейське мистецтво емоційного інтелекту - ХОН Юні

Читаємо онлайн Нунчі. Корейське мистецтво емоційного інтелекту - ХОН Юні

Можливо, ви почуєте, як на кухні в офісі хтось пробурчить: «Бісові нові співробітники, знову всі фісташки зжерли й нашу кокосову воду випили!» Овва, виявляється, тут одночасно почали працювати декілька новачків. Чому? Варто замислитися, чи й наш пан Хвалько поділяє відразу до новеньких. Можливо, він гадав, що отримає цю роботу, а тепер хоче поставити вас на місце? От у вас і є заснована на нунчі гіпотеза! Не треба квапитися з висновками, але ви можете збирати інформацію, яка допоможе вам визначити ієрархію в компанії та своє місце в ній, як і місце вашого колеги. Простежте, як до вас ставляться: можливо, «стара гвардія» вперто вам протистоїть, а от нові співробітники відкриті до спілкування? Із ким пан Хвалько обідає? Чи ці люди теж якось дивно з вами поводяться? Відкрийте свій розум для нової інформації — та адаптуйтеся відповідно до неї. Не чіпляйтеся за одну гіпотезу лише тому, що вона здається вам зручною, інакше втратите відстороненість і ризикуватимете дійти жахливо хибних висновків. Не треба виключати й вірогідність того, що пояснення доволі банальне: панові Хвальку просто подобається хизуватися.



Нунчі — ваша наймогутніша зброя проти найнаполегливішої загрози в житті більшості людей — заперечення.



На жаль, люди схильні зумисне шукати неправдиву інформацію, просто щоб уникнути неприємної істини. Зустрічаючи приголомшливо вродливу людину або дізнаючись про надто гарну можливість, ми схильні викривлено сприймати інформацію — так щоб вона підтверджувала картину світу, у якій наше бажання здійсниться. Саме в такі миті потрібно вдатися до розважливості й розсудливо проаналізувати не лише те, що відбувається, але й причини цих подій.



Шекспір мало коли помилявся в чомусь, дослухайтеся до його слів. Заходячи до кімнати — конференц-зали на роботі, кафе, де відбувається вечірка, або вітальні, де зібралася ваша сім’я, — сприймайте це приміщення як сцену. Кожен на цій сцені грає свою роль, незалежно від того, чи взаємодіє з іншими.



У п’єсі, коли на сцені з’являється новий персонаж, завжди має щось відбутися. Цей новий персонаж, хай яким другорядним він є, свідчить про певні зміни в ситуації. Так відбувається навіть тоді, коли ця людина взагалі не мала з’являтися на сцені. Багато років тому я дивилася виставу, у якій одна з героїнь мала взяти чорну сукню й показати її своїй сестрі. Але сукні на сцені не було! Реквізитор змушений був прокрастися на сцену й покласти там сукню — під час вистави. Він змінив наше сприйняття п’єси. В антракті глядачі обговорювали не саму виставу, а появу на сцені реквізитора.



Майстер нунчі сприймає приміщення так, як театрал сприймає виставу. Кожен у кімнаті відіграє певну роль і впливає на «атмосферу», незалежно від того, хто він — людина товариська чи сором’язлива, господар вечірки чи офіціант. Приміщення не статичне. Тому ваше нунчі має бути мінливим. Стежте за поворотами сюжету!



Припустімо, на вечірці ви знайомитеся з Флавіо, чарівним чоловіком, який починає з вами фліртувати. Він каже, що працює юристом у справах із захисту прав людини. Поки що все свідчить про те, що з Флавіо варто познайомитися. Ви ним зацікавилися. За півгодини до Флавіо підбігає якась жінка й каже: «Ти чого сюди приперся?! Тримайся від мене якнайдалі!» Коли вона залишає вас наодинці, Флавіо каже: «Не звертай уваги. Вона божевільна».



Ця жінка — новий персонаж у вашій п’єсі, вона надає нову інформацію, і ви мусите адаптуватися. Можливо, ця жінка дійсно психічно хвора. З іншого боку, ви знаєте, що люди, які називають когось «божевільними», самі в чомусь винні. Наразі вам бракує інформації. Але це не означає, що ви маєте проігнорувати те, що сталося, хоча цей випадок і суперечить вашій початковій думці про те, що з Флавіо все гаразд.



Не треба якось ображати Флавіо, але ви дізнаєтеся про нього значно більше, якщо цієї миті будете спостерігати за ним з не надто близької відстані. Побазікайте з іншими гостями на вечірці, обійдіть кімнату, милуючись меблями чи розглядаючи книжки на полицях. Водночас краєчком ока стежте за Флавіо. Подивіться, як він спілкується з іншими. Надайте йому вільний простір, щоб він показав, ким є насправді. Може, він розлютився через те, що ви більше не зважаєте на нього? Засумував? Почав фліртувати з кимось іще? Пішов за вами? Часто бігає в туалет і повертається з налитими кров’ю очима, витираючи носа? Дуже ймовірно, що ви отримаєте всю потрібну інформацію до завершення вечірки.



Вам може здатися, що використовувати нунчі доволі виснажливо, але знаєте, що ще виснажливіше? Отримувати обмежувальний припис у суді!



Інакше кажучи, профілактика — це краще, ніж хвороба. Ви не мусите вибачатися за зумовлену нунчі думку про якусь людину. Не мусите доводити, що «заслуговуєте» на право вирішувати, кому довіряти.



 



Як користуються нунчі злочинці… і як використовувати нунчі, щоб їх викрити

 



Нунчі може бути могутньою зброєю, і, коли ним користується погана людина, вона може комусь зашкодити. Усі професіональні шахраї та пройдисвіти — майстри нунчі, коли йдеться про те, щоб зрозуміти людину, яку вони щойно зустріли.



У США існують люди певної професії, яка унаочнює використання нунчі з лихим наміром, — екстрасенси. Це так звані медіуми, які сидять у закапелках під неоновими вивісками й намагаються заманити вас до себе або тицяють вам якісь брошури. Боб Нігаард колись був слідчим у поліції Нью-Йорка, а тепер пішов у відставку й працює приватним детективом у Флориді, профілюючись на викритті екстрасенсів-шахраїв. Він допоміг своїм клієнтам повернути мільйони доларів і притягнути злочинців до відповідальності. Ось як він пояснює використання нунчі екстрасенсами: «Перше, на що звертає увагу екстрасенс, дивлячись на вас у вікно, — це автівка, на якій ви приїхали. Це “Мерседес”? Чи якийсь драндулет? Потім, коли ви вийшли з машини, він дивиться, як ви йдете. Чи маєте ви рішучий вигляд? Може, ви нещодавно плакали — імовірно, через діагноз, про який вам повідомив лікар? Коли ви привіталися, екстрасенс перевіряє, чи немає у вас, бува, яхрестика? Працюючи з атеїстом, не варто казати йому: “З волі Божої зустрілися ми з вами”. Екстрасенс скаже: “Гармонія Всесвіту привела вас до мене”».



Нігаард наголошує на важливості зміни своїх припущень щодо ситуації відповідно до нових даних. «Коли я працював слідчим, злочинці могли обдурити мене лише тоді, коли я покладався на хибні припущення, — розповідає він. — Треба залишатися неупередженим у будь-якій ситуації. Коли Шерлок Голмс розслідував злочини, як він це робив? Він завжди прагнув неупередженості».



***



Просуваючись на шляху до опанування нунчі, ви можете відчути культурний шок, коли виявиться, що люди засуджують вас. Засуджують за те, що вам не подобається хтось, хто (ще) не скоїв жодного злочину й не висловлював, наприклад, схвалення геноциду. Мене спантеличує, скільки людей уважають, що для симпатії не потрібна причина, а от для антипатії у вас має

Відгуки про книгу Нунчі. Корейське мистецтво емоційного інтелекту - ХОН Юні (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: