Акупунктура міста - Жайме Лернер
Модернізуючи міста відповідно до процесів глобалізації, ми почали купувати і отримувати занадто ретельно запаковані речі, занадто готові та наголошено довершені. Ми дедалі менше і менше бачимо речі у їхньому первісному стані. Тому нас і ваблять ринки. Ми ностальгуємо за фруктами, овочами, зеленню, м’ясом і рибою в їхньому природному, необробленому вигляді.
Сучасних людей уже не дивуватимуть у зоопарках леви, жирафи, ягуари чи пелікани; вони приходитимуть, щоб подивитися на курей, корів, свиней, качок та овець.
Чому барселонський ринок «Ля Бокерія» вважають одним з кращих у світі? Бо він прекрасний зі своїми кольоровими вітражами та цікавою манерою подачі продуктів покупцям. Чи м’ясо, чи фрукти, чи зелень — від усього йде неперевершений аромат свіжості. Зичлива атмосфера передається покупцеві, який радо купує товар в усміхнених і життєрадісних продавців. І це прекрасно — відчути такі емоції з самого ранку. А який незабутній сніданок посеред ринку в такій чудовій атмосфері.
Насправді нас дуже втомлює весь час бачити однакові речі, адже звичний для нас шопінг відбувається зазвичай за межами міста, в торговельних центрах із однаковісінькими магазинами. Опинившись там, у нас немає шансу дізнатися, в якому місці перебуваємо.
Натомість ринки та вуличні ярмарки завжди були своєрідними орієнтирами міста.
Візьмімо хоча би Париж, який дуже багато втратив, коли знесли Ле-Аль де Бальтар[7]. Ніщо не в змозі замінити живої атмосфери, що панувала в «череві Парижа»[8].
Зрештою, не треба далеко ходити, ринок Сан-Паулу має не менш важливе значення для цього міста. І він стане значно кращим після запланованої реставрації та відновлення всієї території парку Сан Педро.
Муніципальний ринок Курітіби не має аж таких багатих традицій, але це по-своєму хороший ринок.
Ностальгія, яку відчуває кожен виходець із Північно-східного регіону, перебуваючи в Ріо, спонукала створити такий же привабливий та зручний ринок, як і всі тамтешні ярмарки та ринки.
Амстердамський ринок Альберта Кейпа щопонеділка, а також ринки Ноордер та Ватерлоопляйн, що в єврейському кварталі цього міста, такі ж хороші як і будь-який європейський ринок. Звісно, рибний ринок Фескекорка в Ґетеборзі — дуже красивий, але він поступається самобутністю та розмаїттям стамбульським Ґранд-Базару чи Базару Спецій.
А насичений світ рибного ринку в Токіо годі й описати. Як опинишся там, складається враження, наче без аквалангів занурюєшся в безмірне та незвідане море риби та восьминогів.
Утім, ніщо не дорівняється багатством і задоволенням від процесу базарування до арабських ринків. Зазвичай провулки арабських міст і містечок дуже вузькі. Це спонукає купців сідати поряд із крамничками. Опинившись у такому обмеженому та розмаїтому просторі, ви повсякчас змушені мимоволі дивитись з боку в бік. Отже, торговець отримав те, що хотів: вашу увагу. З цього моменту вас сміливо можна вважати пропащою людиною, бо вийти звідти з порожніми руками просто немає шансів. Тому ви можете розслабитись і насолоджуватися процесом. Саме там, у нетрях арабських міст, посеред вузеньких кварталів, вулична торгівля дозволяє сповна насолодитися смаком неповторної самобутності.
Час безперервно додає нових нашарувань нашій цивілізації, і мимоволі ми ностальгуємо за первісним життям, коли кожен міг на власні очі щось побачити, зробити певні висновки і досягти бажаного.
Ось чому найвишуканіша мода шукає незайманих місцин, де б найменше відчувався вплив цивілізації, щоб виділитися на цьому неперевершеному тлі або просто сфотографуватися.
І на ринку ми шукаємо схожих на себе людей, які прийшли туди з тією ж метою. Те ж саме відбувається в усіх гамірних і залюднених місцях.
Ринки та ярмарки є тією самобутньою акупунктурою ідентичності, що її втрачають сучасні міста.
Барна стійкаНеперевершеною акупунктурою також є підтримка, відчуття комфорту в спілкуванні, відкритість і людяність.
Саме тим, власне, і важливі шинкваси. Іспанці завжди кажуть, як добре мати хорошу барну стійку.
Така стійка важлива за будь-якої оказії, в будь-якому місті світу. І байдуже, йдеться про стареньку крамничку, де ви купуєте побутові дрібниці й користуєтеся з нагоди душевно поспілкуватись із продавцем за прилавком, чи йдете на келих аперитиву, перш ніж повернутися додому, чи відвідуєте елітні заклади великих міст.
Байдуже також до розміру тієї барної стійки — маленька вона, велика, кругла чи квадратна — окрім напоїв та їжі, що ви їх споживаєте, є ввічливість і порозуміння з барменом. І чи йдеться про шампанерію в Барселоні, чи про ірландські паби Нью-Йорка, чи звичайні таверни Ріо, скрізь має відчуватись отой дух солідарності. Всюди має панувати терпіння, вміння вислухати історії, що їх розповідають уже всоте і які у вас вдома ніхто вже й чути не хоче.
Де є та найкраща барна стійка? Паби Ріо зустрінуть вас неформальною атмосферою, приязню та створять відчуття свята. Що святкують? Хтозна. Можливо, нове знайомство, дружбу, що лише зароджується, коли люди ще не знають недоліків нового приятеля.
Пам’ятаю барну стійку у нью-йоркському «Р.J. Clark’s» із припасованою до неї конструкцією-поручнем, що допомагала втримати рівновагу на стільці. Чи, наприклад, стійки кафе у Нью-Йорку, при яких починалися перші ранкові розмови за сніданком під акомпанемент шкварчання олії