Ніч у самотньому жовтні - Роджер Желязни
Ти дуже незвична істота. Вперше я зустрів тебе в Сого, допомагаючи приятелям зі Скотленд-Ярду розслідувати вкрай нетипову серію вбивств. Згодом натрапляв на тебе в численних ситуаціях, що спантеличували й водночас інтригували. Твоя присутність, здається, стала чи не спільним знаменником усіх недавніх чудасій у цій окрузі. Це давно вже вийшло за межі, у яких я міг би припустити простий збіг обставин.
Я сів і почухав ліве вухо задньою лапою.
— Нюху, мене ти цим не обдуриш. Я знаю, що ти не просто безмовно-бездумний собака, чий розум не рівня людському. Я багато дізнався про події цього місяця, про це місце, про осіб, що беруть участь у чомусь, що його ви, якщо не помиляюся, звете «Грою».
Я призупинив чухання, вивчаючи його обличчя.
— Я поспілкувався як із п’янючим росіянином, так і з не тверезішим од нього валлійцем, підстерігши їх однієї ночі на дорозі з пабу під личиною превеселого комівояжера. Балакав із циганами, з твоїми сусідами, з усіма головними дійовими особами в цій справі, що стосується здогадного метафізичного конфлікту, — так, я знаю, що йдеться про це; спостеріг чимало всякого, що дало мені змогу дедукувати обриси темної картини.
Я нечемно позіхнув, як це подеколи роблять собаки. Він усміхнувся.
— Не допоможе, Нюху. Годі вже маніритися. Я не сумніваюся, що ти розумієш кожнісіньке моє слово, а ще тобі, напевне, цікаво, як багато я знаю про церемонію, що її проведуть тут проти Дня Всіх Святих, і які в мене щодо цього наміри.
Він примовк, і ми вивчали один одного. Він нічого не виказував, навіть на нюховому рівні.
— Тож, гадаю, прийшов час на знак віри, — зрештою мовив він. — Окрім того, що я, імовірно, щойно виручив тебе зі смертельної біди, хочу сказати дещо, а щось хотів би дізнатися; на мою думку, тобі це буде так само корисно, як і мені. Якщо будеш такий ласкавий підтвердити, що зрозумів мої слова, я поведу далі.
Я відвернувся. Таке я передбачав відтоді, коли він почав звертатися до мене як до розумної істоти. Та я й досі не вирішив, чим відповісти на його пропозицію щодо знаку віри. До цього воно й зводилося... до віри в його професійну добропорядність, хоча він, напевне, несхвально поставився б до тутешніх подій. Я й гадки не мав, чому він найбільше відданий — закону чи справедливості; та чи й направду він усвідомлює, що на кону? Хай там як, я дійсно хотів дізнатися, що він уже вияснив і що планував, а ще я розумів: згодом він ніяк не зможе довести свої припущення стосовно мене, навіть якщо я й дам йому бажане підтвердження.
Тож я знову глянув на нього, кілька довгих секунд зазирав просто у вічі, тоді кивнув.
— Дуже добре, — відказав він. — Отже, далі: очевидно, ледь не кожний уплутаний у цю, як ви кажете, «Гру», скоїв чимало злочинів. Багато з них практично неможливо було б довести в суді, але я не маю ні клієнта, що прагнув би цього від мене, ні нахилу клопотатися про щось таке задля власної розваги. З формального погляду я тут лише як помічник Скотленд-Ярду, а мета моя — розслідувати ймовірне вбивство полісмена. І я подбаю про це в належний час. Та відколи я сюди приїхав, мене все сильніше й сильніше вражали незвичайні події, аж доки я, не в останню чергу через дивовижні стани містера Телбота й особи, знаної як Граф, дійшов переконання, що тут не обійшлося без чогось справді надприродного. Хоч цей висновок мені й не до вподоби, та недавній особистий досвід змусив мене прийняти його правдивість. З огляду на це я планую втрутитися до вашої «Гри» за два дні віднині.
Я повільно покрутив головою.
— Нюху, той негідник, який щойно звідси пішов, планує вбити власну пасербицю в переднім Усіх Святих!
Я кивнув.
— Ти допускаєш таку поведінку?
Я покрутив головою, тоді повернувся й відійшов туди, де на мостинах лежав товстий шар пилюки. Лапою я накреслив там чотири риски: ЛТ.
Він підійшов, глянув. Тоді повільно проказав:
— Лоренс Телбот?
Я кивнув.
— Він планує відвернути вбивство?
Я знову кивнув.
— Нюху, я знаю про нього більше, ніж він усвідомлює, та й сам я роками експериментував з усілякими препаратами. Я розумію, що його намір — порятувати Лінетту в ніч церемонії, але сумніваюся, що він таки знайшов ту ідеальну дозу, яка, як він сподівається, дасть йому змогу встояти перед місячним шалом його недуги. Хай там як, а вікарій Робертс знає, що до подій причетна така істота, і вже розтопив дещо із церковного срібла, щоби відлити кулю до пістолета, який матиме при собі тієї ночі.
Детектив замовк і уважно на мене поглянув. Я йому вірив, та що робити — не знав.
— Єдина роль, що її я бачу для себе в усій цій справі, — здійснити порятунок дівчини, якщо містер Телбот схибить. Для цього я потребую дечого від тебе: маю знати, де буде церемонія. Тобі це відомо?
Я кивнув.
— Покажеш мені?
Я знову кивнув і поглянув на двері.
Рука його була смикнулася мені до голови, але він опустив її й усміхнувся. Підійшов до дверей і відсунув їх. Ми вийшли надвір; я глянув у бік Собачого Гнізда й гавкнув. Відтак рушив. Він пішов за мною.
30 жовтня
Сьогодні майже не було чого робити. Завтра, либонь, буде так само. Поки не прийде ніч. Ті з нас, хто залишиться, зберуться опівночі на пагорбі. Ми принесемо паливо й усі разом розкладемо велике багаття. Воно дасть нам світло, і полетять туди всі кістки, зілля й інші інгредієнти, які ми цілий місяць збирали, щоби здобути перевагу та сплутати карти ворогам. Може, воно смердітиме. Може, пахнутиме чудово. У ньому боротимуться, навколо нього бавитимуться певні сили, створюючи довкола строкатий ореол, час від часу видобуваючи з вогню, на додачу до потріскування й пострілювання, то мелодійні звуки, то лемент. Відтак ми вишикуємося півколом перед тим, що, як показало ворожіння, є Брама, — а як ми вже визначили, це брила з письменами. Відчиняльники зі своїми супутниками стануть з одного боку, зачиняльники — з другого. Усі принесуть знаряддя, що ними збираються скористатися. Деякі зі знарядь, як-от перстень, пентаграма й ікона, нейтральні; відчиняльної чи зачиняльної