Українська література » Фентезі » Доки світло не згасне назавжди - Максим Іванович Дідрук

Доки світло не згасне назавжди - Максим Іванович Дідрук

Читаємо онлайн Доки світло не згасне назавжди - Максим Іванович Дідрук
його поглядом.

— Уже?

— Ну, так. — Хлопець підвівся, скочив до крісла, оглянув його й тицьнув пальцем у сидіння. — Лягай.

Рута обережно сіла, потім відкинулася на спинку. Тимофій якийсь час перебирав руками лямки для фіксації лоба, підборіддя та грудей.

— Не знаю, чи це треба, але краще перестрахуватися.

Дівчина з недовірою глипнула на білі тканинні пояси із пластиковими застібками.

— Це обов’язково?

— Думаю, так. Тобі не можна рухатися під час сканування.

«І під час операції».

— А це довго?

Хлопець знизав плечима.

— Я не знаю.

— Ну окей, — вона зітхнула, — пристібай.

Русецький клацнув застібками на лобі, під щелепою та на рівні Рутиних плечей, потім підтягнув шлейки. Руки нижче від ліктів не фіксував, хоча ремені там також були.

— Руками не воруши, — розвернувшись, він попрямував назад до стола.

Сів за комп’ютер, натиснув «Увійти» й вибрав зі спадного меню у верхньому правому куті команду «Сканувати › Мозок». Наступної миті в надрах апарата зародився ледь вловний стугін.

— Що це? — напружилася Рута.

— Лежи й не смикайся. Напевно, це томограф. Сканує твій мозок.

— Напевно?

Хлопець не відповів. На екрані виник індикатор виконання процесу, і він заворожено спостерігав, як заповнюється горизонтальна смужка: 22… 36… 57 %.

— Чому затих? — озвалася Рута.

83 %.

— Розбираюся, — він не вловлював рівень тривоги в її голосі. — Все добре.

— Що добре?

Комп’ютер видав короткий сигнал, індикатор процесу щез, на його місці висвітилося:

3D-КАРТУВАННЯ [МОЗОК] ЗАВЕРШЕНО.

Через секунду на робочому полі програми з’явилось об’ємне зображення людського мозку. Тимофій не стримував захвату:

— Тут простий інтерфейс. А сканер, схоже, узагалі фантастика, — він тицьнув пальцем у монітор. — Програма завершила 3D-картування і, якщо я правильно зрозумів, мала б розпізнати структури твого мозку. Тобто мені залишається обрати розташування пухлини, — хлопець труснув головою, змахуючи волосся з очей, — не пухлини, а… ну, розумієш — ділянки, яку будемо опромінювати, і…

— Можеш швидше? — Рута не поділяла його ейфорії.

Не підводячи голови, Русецький відрізав:

— Ні.

Хлопець водив курсором понад тривимірним зображенням Рутиного мозку, дивлячись, як програма підсвічує зеленим і подає поряд із курсором назви відповідних структур: довгастий мозок, гіпокамп, ліве мигдалеподібне тіло. Утримуючи Ctrl і Shift, Тимофій міг пересувати модель, а прокручуючи коліщатко, наближав чи віддаляв зображення мозку. Під час кожного наближення програма виставляла на огляд щораз дрібніші структури.

Тимофій наблизив стовбур головного мозку та повільно сповз мишкою згори донизу. Схоже, мовна локалізація була неповною або перекладач вирішив не влазити в те, що йому не відомо, бо назви дрібних структур пішли англійською: lateral geniculate body, inferior collicluli, optic tract, trochlear nerve, rhomboid fossa, acoustical nerve, abducent nerve. Блакитної плями не було. Якщо відверто, Тимофій не аж так добре розбирався в анатомії людського мозку, щоби без підказок знайти її. Хоча проблем із цим не мало б виникнути.

У правому верхньому куті діалогового вікна біліло поле для введення з підписом «Пошук». Хлопець клацнув курсором по ньому, надрукував у рядку «locus coeruleus» і втопив кнопку «Enter». 3D-модель повернулася, ще більше наблизилася, після чого програма виділила зеленим кольором крихітне ядро в надрах ретикулярної формації. Із підсвіченої ділянки вистромилася тонка стрілка, поряд із якою розгорнувся підпис:

BRAINSTEM › PONS › LOCUS COERULEUS

«Стовбур мозку — Вароліїв міст — блакитна пляма», — подумки переклав Тимофій.

Система припускала, що користувач, який вдався до пошуку, може й не знати, де розташовується позначений на екрані фрагмент, і дбайливо вказувала ієрархічні структури, до яких він належав.

Русецький повірити не міг, що все аж так просто. У рядку програмного меню він знайшов пункт «Вказати мішень», натиснув на нього та побачив спадне підменю з трьох пунктів:

ВКАЗАТИ МІШЕНЬ › АВТОМАТИЧНИЙ ПОШУК

› АНАЛІЗ ОРГАНА…

› ВРУЧНУ

Хлопець обрав «Вручну» та клацнув мишею по все ще підсвіченому ядру locus coeruleus. Ділянка із зеленої стала яскраво-червоною. Стрілка курсора перетворилася на піщаний годинник, програма кілька секунд щось вираховувала, а тоді видала повідомлення:

У ВИБРАНІЙ ДІЛЯНЦІ НЕ ВИЯВЛЕНО НОВОУТВОРЕНЬ ЧИ ПАТОЛОГІЙ.

ПРОДОВЖУВАТИ?

ТАК (Y) НІ (N)

У Тимофія аж щелепа відвисла: система знала, що у стовбурі Рутиного мозку немає пухлини. Кілька секунд анестезіолог просто витріщався на екран, а тоді, оговтавшись, відповів «ТАК».

Він так захопився, що геть забув про Руту. Тим часом вимушена бездіяльність заколисувала її, й дівчина з останніх сил трималася за свідомість. Якийсь час дивилася на Русецького, потім, утомившись скошувати очі, втупилася в опуклий край апарата, що нависав над нею. Справа долинало клацання мишки. Клац-клац… Пауза… Клац-клац. Рута спрямувала погляд ліворуч, на бокову лапу апарата, спробувала вчитатися в написи на крихітному пульті, аж тут картинка перед очима змазалась, і дівчина, позіхнувши так, що мало не роздерла рота, почала провалюватися в сон.

Рута збагнула, що вирубається — у голові немовби заревла сирена, — і навіть встигла різко смикнутись, але було вже пізно: повіки змежились, і…

104

…світло згасло, а в ніздрі вдарив запах паленого. Апарат для променевої терапії просів і похилився, неначе корабель, що ось-ось потоне. У відблисках лихих бузкових сполохів, які прорізували темряву, Рута помітила, що пластиковий кожух апарата помутнів, його поверхня стала зернистою, мов наждачний папір.

«Ні!»

Дівчина спробувала підвестися, проте ремені, якими Тимофій зафіксував її плечі та голову, не пускали. Вона почала вивільняти руки, щоб відстебнутися, коли кілька слизьких холодних долонь притиснули її до крісла. Рута заквилила, засовала ногами й замотала головою, намагаючись хоча б скинути фіксатор з підборіддя.

«Не займайте мене! Я не хочу помирати!»

Праворуч і трохи позаду пролунало шипляче поклацування. За мить клацання звучало вже звідусіль, дівчину обступили темні постаті. Дрібне постукування, що вихоплювалося з їхніх роззявлених ротів, гучнішало та звучало так часто, що зливалось у розсерджене комашине дзижчання, від якого Руті зводило зуби. Вирячкуваті, помережані звивистими патьоками очі блищали так, начеб усередині голів, що посхилялися над нею, палали багаття. Дівчина відчула, як пальці з обламаними нігтями хапають її, залишаючи глибокі подряпини на шкірі живота, грудей і стегон.

Рута істерично заверещала, хвицнула ногами, вигнула спину, силкуючись висковзнути з-під ременів, однак істоти тримали її міцно. Дівчині здавалося, ніби плоть поміж її ребрами не витримує напруження, рветься, що крізь ті розриви витікають жалюгідні рештки повітря, які їй вдавалось утримувати в легенях, а натомість в охоплені полум’ям нутрощі прослизає задушлива мертвотна чорнота. Вона задихалася. Лячно хриплячи, Рута закусила губу й засіпалася в судомах.

105

Лясь!

Рута розплющила очі.

Відгуки про книгу Доки світло не згасне назавжди - Максим Іванович Дідрук (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: