Говард Філіпс Лавкрафт. Повне зібрання прозових творів. Том 1 - Говард Лавкрафт
26
«Слався, Цезарю, рокований на смерть вітає тебе!» — вигук римського гладіатора перед початком бою.
27
Матір Божа! — звук — цей звук — чую тебе! — ви чуєте це? — пане, ЦЕЙ ЗВУК! (ісп.).
28
Койот — пес — вітер? (ісп.).
29
Ритм, пане — ритм землі (ісп.).
30
Ориг. Huitzilopotchli, також знаний як «Південний Колібрі» — один з найважливіших божеств ацтекського пантеону, бог сонця і війни, асоціюється із золотом, воїнами і правителями; тотемна тварина — орел (власне, той, який зараз зображений на гербі Мексики). За однією з версій, є сином Коатлікуе, богині землі. Йому приносили людські жертви з військовополонених.
31
Кенотаф — з грец. «порожня гробниця» — символічне поховання, у якому немає тіла. Зазвичай кенотафи зводили для потопельників і загиблих на чужині.
32
Мова йде про Громадянську війну у США та участь у ній Федерації північних штатів. Солдати Федерації носили блакитні однострої.
33
Тут ідеться про Першу світову війну та участь у ній США. Відповідно старий прапор — британський Юніон Джек, новий — прапор Сполучених Штатів, триколор — прапор Російської імперії, союзниці Британії та США.
34
У Давній Греції — громадянин міста, обов’язком якого було опікуватися іноземцями. Посада на зразок сучасного консула.
35
Перистиль — зовнішня колонада будинку.
36
Табард — також кота, верхній одяг лицарів. Двосторонній плащ з гербом, який одягали поверх панцира.
37
Лімінограф — також лот — прилад для вимірювання глибини занурення підводного човна або глибини дна у фарватері.
38
Мається на увазі вікно у вигляді віяла, часто вітражне, над дверима у багатьох будинках колоніального періоду; як елемент декору нерідко зустрічається і сьогодні.
39
«Подорож паломника із цього світу у прийдешній» — роман Джона Буньяна, один із найпопулярніших текстів англійської релігійної літератури.
40
«Християнська велич Америки» — неодноразово згадувана Лавкрафтом книжка, яка описує, зокрема, процес судовища над салемськими відьмами, містить детальну історію сучасного автору Гарварда та ін. Свого часу була однією із найвпливовіших релігійних книжок Америки.
41
У перекладі вживається стилізація бойківсько-гуцульської говірки, характерної для віддалених Карпатських регіонів, які приблизно відповідають за ізольованістю описаним Лавкрафтом. Перекладач мав на меті не точне відтворення говірки, а лише надання мовленню персонажів необхідної екзотичності.
42
Пліній Старший — давньоримський історик, автор відомої праці «Природнича історія».
43
Герой троянської війни, з яким колись помилково пов’язували статуї Аменхотепа ІІІ, що зі сходом сонця видавали жалібний звук, — так Мемнон вітав свою матір, Еос.
44
Образ світу (фр.).
45
Відомий середньовічний церковник, який у згаданій книжці обґрунтовував теорію круглої землі.
46
В іранській міфології — цар туранців. Саме за його правління почалася війна туранців з іранцями.
47
Давня європейська назва ріки Амудар’ї.
48
Сучасний Лавкрафту ірландський письменник-міфологіст, один із засновників жанру фентезі.
49
Томас Мур — ірландський поет, автор сатир проти політики Англії. Не плутати з Томасом Мором, автором «Утопії».
50
Ця легенда містить посилання на всесвіт Роберта Говарда та деяких сучасних Лавкрафту псевдоісториків на кшталт Едґара Кейсі, однак складно виокремити точні фрагменти їх теорій.
51
Внутрішній дворик, оточений критою колонадою.
52
Антаблемент — тут: опорна конструкція, що виступає з фасаду будівлі.
53
Із забуття (лат.)
54
18-та поправка, прийнята у 1919 році, власне, встановлювала не раз згаданий Лавкрафтом «сухий закон».
55
Приблизно 164 сантиметри.
56
Трохи більше 52-х кілограмів.
57
Цю гру слів передати неможливо. Замість слова ideal хлопець вимовляє idle — це може означати «нероба», а як прикметник — «абищиця, непотріб». Фонетично це слово також близьке до слова «етил», що цілком відповідає імені нашої героїні.
58
Варто пам’ятати, що цей текст Лавкрафт написав, пародіюючи сучасну йому бульварну прозу. Відповідно, жодного реалізму від діалогів чекати не доводиться.
59
В оригіналі слово має сильний іронічний відтінок, оскільки squire нерідко вживається просто у значенні «добродій».
60
Тут і далі слово «реанімація» і похідні вживається в буквальному сенсі поняття re-animation — «повернення душі».
61
Ернст Геккель — німецький природознавець і філософ, який першим створив генеалогічне дерево еволюції та обґрунтував теорію паралельного розвитку виду та індивіда.
62
Тут мова йде про Першу світову війну.
63
Йдеться про другу Іпрську битву, яка тривала від 22 квітня до 25 травня 1915 року на річці Іпр та відзначалась активним застосуванням хімічної зброї німецькою стороною. Вест та автор «випередили уряд», воюючи на боці Франції у складі канадського полку, оскільки США на той час іще не вступили у війну.
64
Шарль Бодлер — французький символіст, один із основоположників естетики потворного у європейській літературі.
65
Елагабал — частіше Геліогабал, римський імператор ІІІ ст. н. е., прославився своїм розпусним життям, яке він полюбляв виносити на огляд мас.
66
Тут дозволю собі припустити іронію автора, який, натякаючи на какофонію звуків біля лінії фронту, порівнює їх зі змішанням мов (Книга Буття, 11), в якому жоден звук не здався б дивним.
67
Немезіда — грецька богиня помсти. Грецьке слово немезис вживається в англійській мові як синонім помсти.
68
Вигаданий Лавкрафтом кодекс надприродних сил і невідомих сучасному людству божественних і демонічних істот. Оволодіння Некрономіконом, попри можливі небезпеки, може дати ключ до абсолютного знання. Це перша згадка Некрономікона у творчості Лавкрафта.
69
Гетерохромія — нестача або надлишок пігменту райдужної оболонки ока, через що очі мають різне забарвлення.