Принц Ґаллії - Олег Євгенович Авраменко
Notes
1
Маркґрафство Іспанське (або Іспанська Марка) — територія, що включає Каталонію, південну частину Піренейського перешийку та східні області сучасного Араґону. Не плутати з власне Іспанією.
(обратно) 2Перший король Ґаллії Людовік Визволитель (1179 — 1241), що очолив боротьбу ґалльських князів проти римського панування, по чоловічій лінії був нащадком франко-ґерманського імператора Карла Великого.
(обратно) 3Феліпе (Felipe) — кастильська вимова імені Філіп.
(обратно) 4„Pax vobiscum, mi fili“ — „Мир вам, сину мій“ (церк. лат.).
(обратно) 5„Et vobis pax, pater reverendissime“ — „І вам мир, отче превелебний“ (церк. лат.).
(обратно) 6Ґалльський скудо — велика срібна монета, рівна за номіналом дванадцяти сольдо або двадцяти чотирьом динарам.
(обратно) 7Бенефіції — від лат. „beneficium“ — прихильність; відрахування з церковної скарбниці на користь світського володаря.
(обратно) 8Амеліна (Amelina) — зменшувальне від Амелія.
(обратно) 9Юлія (Julia) — родове ім’я. В даному контексті логічніше було б вживати його в араґонській транскрипції — Хулія (оскільки короля звуть Хайме, а не Яків); проте автор навмисне припустився такої неузгодженості, аби підкреслити приналежність Юліїв Араґонських (Los Julios de Aragon) до молодшої гілки роду Юліїв Римських.
(обратно) 10Франсійське Château-Fier (Châteaufier) відповідає ґалльському Castel-Fiero.
(обратно) 11Читачеві слід мати на увазі, що у Франції правили королі як під ім’ям Філіп (Philippe), так і під ім’ям Філіп-Авґуст (Philippe-Auguste).
(обратно) 12Мати Елеонори Кастильської (а також Бланки, Альфонсо та Фернандо) Бланка Портуґальська (нар. 1441 р.) була дочкою Хуана Портуґальського і Жоани Аквітанської — рідної сестри герцоґа Робера I Благочестивого, Філіпового діда.
(обратно) 13Палац на Палатинському пагорбі в Римі був офіційною резиденцією імператорів.
(обратно) 14Пер — у Ґаллії, член вищого колеґіального органу королівства, Ради Перів, що складалася з правителів ґалльських князівств. Протягом XIV ст., прагнучи забезпечити за собою більшість у Раді Перів, королі Ґаллії дробили свій домен, герцоґство Ланґедок, на окремі князівства і передавали їх у володіння молодшим синам. Внаслідок такої політики, на початок XV ст. Рада Перів втратила своє значення, бо її склад не відображав реального співвідношення сил у королівстві, і титул пера став просто почесним званням.
(обратно) 15Конетабль — в Середньовіччі, верховний головнокомандувач сухопутних сил.
(обратно) 16Реконкіста — звільнення захоплених маврами іспанських земель.
(обратно) 17Катарська єресь (від грецьк. καθαρος — чистий), середньовічне єретичне вчення в Західній Європі. Катари вважали матеріальний світ породженням диявола, засуджували все земне, закликали до аскетизму, викривали католицьке духовенство.
(обратно) 18Корнелій Юлій Римський (1372 — 1442) — син імператора Авґуста X, другий чоловік Хуани I, королеви Араґону (1367 — 1416); після смерті старшого сина, Хуана II (1419 р.), і до повноліття молодшого, Хайме III (1430 р.), був реґентом королівства.
(обратно) 19Щодо походження імені Інморте в істориків і ґенеалогів немає спільної думки. Та хоч там як, „inmorte“ ґалльською означає „безсмертний“.
(обратно) 20Олісіпо — теперішній Лісабон.
(обратно) 21Лузитанія — південна Портуґалія.
(обратно) 22Інтердикт — відлучення від церкви цілої території. На землях, де чинний Інтердикт, заборонено всі види богослужіння, включаючи хрещення та відспівування.
(обратно) 23Маються на увазі Азорські острови.
(обратно) 24Хоч це й не зовсім очевидно, а проте факт, що і Stefano, і Etienne (а також Esteban) мають спільне походження — від грецького Στέφανος.
(обратно) 25Джазаїр — Алжир.
(обратно) 26