Фантастика Всесвіту. Випуск 1 - Річард Бах
Чому ж не кожен твір західного сучасника, брата по цивілізації, присвячений тим самим загальнолюдським темам, викликає в моїй душі таку співзвучність? Може, справа в тому, що за плечима японського художника — тисячолітня культура, яка вивчала людину в її єднанні з природою, з іншими людьми, з суспільством, що його складали окремі люди, плекала мистецтво жити в цій єдності? Європейська культура лише тепер сягає щабля, на якому відкидаються виховані християнством стереотипи: природа підпорядкована людині — вінцеві творіння, суспільство безвартісне: «кесареві — кесареве», але справжні цінності — в бога. А може, на щастя, тисячолітній досвід християнства й новітня цивілізація не викорінили в нашому народі залишків предковічної культури, що ріднила людину з довколишнім світом?
Авжеж, можна було б списувати цілі сторінки міркуваннями щодо тлумачення того чи іншого образу японського письменника на підставі аналізу історії та культури його власного народу. Та чи ж варто? Нехай сам читач послугується принципом «увей», недіяння чогось, що суперечить природному плинові подій, тобто уникає упередженості й не боїться хибного розуміння. Бо згадаймо іншого східного мудреця, Рабіндраната Тагора:
Як перед похибками двері ти замкнеш, До тебе істина ввійти не зможе теж.
Ігор ДУБИНСЬКИЙ[22]
ЗМІСТ
Робін Кук. МОЗОК. Роман
Крішан Чандар. ДОБРОЧИННІ ТАБЛЕТКИ. Оповідання
Акахіто Оонісі. ПАНАХИДА ПО ЛЮДСТВУ. Оповідання
Річард Бах. ІЛЮЗІЇ. Пригоди месії мимоволі. Повість
Кендзабуро Ое. ІСТОРІЯ М/Т І ЛІСОВОГО ДИВА. Роман
Примітки
1
Робін Кук народився в Нью-Йорку, закінчив Колумбійський університет. За фахом офтальмолог. Автор романів «Кома», «Сфінкс». Роман «Мозок» вийшов у світ 1981 року.
(обратно) 2ЕЕГ — електроенцефалограма.
(обратно) 3Доктор філософії.
(обратно) 4Доктор медицини.
(обратно) 5Чорний звір (франц.).
(обратно) 6Папаніколау Дж. Н. (1883–1962) — американський лікар і анатом, автор розповсюджених методів цитодіагностики.
(обратно) 7Бічер Г. К. Етика й клінічні дослідження. — Нью Інгланд Джорнал оф Медсін, 1966. — Т. 274. — С. 1354–1360.
(обратно) 8Паппворт М. X. Досліди на людині. — Бікон Пресс, Бостон, 1967.
(обратно) 9Барбер Б. Етика й дослідження на людях. — Сайнтіфік Амерікен, 1976. — Т. 234. — № 2. — С. 25–31.
(обратно) 10Паппворт М. X. — цит. твір.
(обратно) 11Ветч Р. М. Розвідки з медичної етики. — Гарвард Юніверсіті Пресс, 1977. — С. 274–277.
(обратно) 12Джонас X. Філософські роздуми з приводу дослідів на людях. — Досліди на людях. — П. А. Фрейд, 1969.
(обратно) 13Барбер Б. — цит. твір.
(обратно) 14(обратно) 15
Чога — халат із верблюжої шерсті.
(обратно) 16Річард Девіс Бах (нар. 1936 р.) — американський письменник. Служив в американській авіації пілотом, працював у спеціалізованому журналі «Флайнг» («Льотна справа»). Автор багатьох нарисів, статей, оповідань і книг про авіацію, в тому числі «Чужий на землі» (1963), «Біплан» (1966), «Нічого не трапилося» (1969), які пройшли непомітними для масового читача і критики. Великий успіх письменникові приносить повість-притча «Чайка на ймення Джонатан Лівінгстон», яка виходить з друку наприкінці 1970 року, тривалий час очолює список бестселерів та перекладається багатьма мовами світу, зокрема на російську («Иностранная литература», 1974, № 12). Наступні книги Баха — «Дар, який приносять крила», «Не існує таких місць, як далечінь» та «Міст через вічність» — знову не викликають ентузіазму критики, аж доки в 1977 році він очаровує читацьку аудиторію своїми «Ілюзіями». В пресі розгортається гаряча