Сьогодні тане сніг - Христина Лі Герман
Максим
Надто рвучко зупиняю машину біля потрібного під’їзду. Тріщить її сталь гаряча, як груди, які подихом гнів нищить. Дитина? Моя?! Не повірю жодному слову, не повірю, поки сам не переконаюся. Експертизи, чи ще якась хрінь, тільки не сліпа довіра до жінки, яка очі здіймає, щойно крізь двері заходжу, а тим поглядом тягне назад.
У непросвітний морок болю тягне. У той час, коли вона тінню ходила квартирою, а я, з останніх сил, намагався жити для нас.
— Подивися! Добре подивися, що ти накоїв!!
Через завивання і крики тещі скриплять зуби. Матір Надії, як і її батько, ніколи не сприймали мене за чоловіка їй, та чомусь в усіх проблемах завжди знаходили винуватця саме у мені.
— Моя донечка… Що ж ви накоїли?! Нащо ж ти все знищила? Ян такий мужчина хороший, турботливий, Іванка любить, тебе…
— Досить, мамо! Досить у життя моє лізти! Чуєш?! Це дитина Максима!! Змирися з цим?!
Голова йде обертом, а минуле трощить вже фізично. Сиротами тілом повзе, злістю в’язи крутить, і не спинити нічого серед дикого сюрреалізму вибриків Надії. Стоячи серед криків, огида повзе горлом через жіночий вереск, який тисне на барабанні перетинки, душить болем і неприйняттям. Давить ним так сильно, але повертає до тями негайно, коли дитячий плач простір розриває. Долинає давно забутим відчуттям тепла, яке раптом розливається в тілі і полегшення приносить.
Так Сашка плакала, коли Надія сварилася з тещею — цією думкою, спогадом жаданим, до ліжечка тягне. До хлопчика маленького, який ще не вміє сказати, а просить уваги і тиші. Помітивши мене, його очі дзеркалами бездонними стають, тунелем, у який провалююся, як у кротову нору з власним болем.
Тому що дивлюся на Іванка, а бачу Сашку. Її кудряве волоссячко, її посмішку і два зуби, які колись випали, а фея принесла їй цілий пакунок подарунків. Це був останній щасливий день з нею. Через тиждень я дізнався, що моє янголя, моя донька… помре. Від лейкемії. Помре зі страшним болем, якого і дорослий не витерпить. Помре, залишивши мені лише спогади про щастя, про вісім найщасливіших років мого життя. Помре, а я винитиму лікаря, який все одно б не допоміг нічим.
Щойно обхоплюю і беру на руки, Іванко замовкає і починає смоктати пальця, уважно вивчаючи незнайомця перед ним. Тиша за спиною падає миттєво. Так голосно, так руйнівно, що ледь вдихаю, крізь клубок у горлі. Крізь сльози сухі, які стирають найцінніші спогади про Сашу, штовхаючи згадати ранок і погляд дівчини, яка і знищила той біль минулого.
Софія, — очі заплющуючи, силюся втриматися при тямі і не дати гніву затьмарити розум.
— Іванко, — здригаюся через ласкавий, але огидний шепіт біля плеча. Надія гладить малого і раптом каже те, що вивільняє весь біль цих клятих років. — Це твій татко. Ось, доторкнися до нього, — кажучи за руку крихітну тягне до обличчя мого, а я нарешті прозріваю.
Мій поводир навіть на відстані веде за собою. Сліпий, коханий і єдиний, він досі тримає за руку і посміхається в ореолі ранкових променів сонця.
Осяяння миттєве, болісне, але безкомпромісне і чітке: тільки від однієї жінки дітей бажаю. Від тієї, яка шелестить тишею, коли шепоче, а не ріже болем, коли рота розкриває.
— Ти при своєму розумі? — нарешті питаю, а Надя тетеріє, коли продовжую: — Віталія Костянтинівна заберіть дитину! Ця розмова не для його вух!
— Ти мені ще…
— Заберіть! — тихим басом, як наказом до неї і у вічі: — Негайно, якщо хочете, щоб я не пішов геть цієї ж миті.
Дивом жінка сприймає слова мої правильно: дитину тихо забирає і йде. Двері зачиняються, як простір, що розділяє минуле і прийдешнє, а біль консервується у нинішньому.
Тут і залишиться. Не винесу його звідси нізащо! Не покажу Софії, не зможу, моє це надто. Брудне, огидне і болюче. Скільки ще болю має витримати дівчинка, шрами якої відбитком печуть на губах досі. Чи можу я ще й цей біль принести їй? Свій. Власний. Нікому не цікавий і непотрібний до нині?
Не можу. Як шмаркач, вперше не можу прийняти рішення. Тільки не таке.
Це лише мій біль. Мій.
Звіром повертаюся до Надії, обличчя і садна оглядаю, щоб запитати єдине:
— Нащо?!
Подих клякне у горлянці, а вона повільно підходить ближче, поглядом невинуватим облизує, звабою давно забутою піднімає те, що клясти готовий тепер, бо відчув інше. Нехай молодша вона, нехай сліпа, нехай беззахисна і ще така юна, але вона не грає мною, не намагається прив’язати, не чекає допомоги і не просить нічого… крім мене, крім нас.
— Я ж говорила тобі у нашу минулу зустріч, Макс, — дійсно каже це, дійсно вірить, що знову змусить жити з нею лише тому, що хочу її.
Так, я хочу її тіло. Хотів. Пам’ятаю його кожен вигин, якого торкався, цілував і пестив. Це і тримало біля неї. Тримало одержимістю, її бісовим темпераментом, який сьогодні вночі розтрощила незріла дівчинка.
Софія знищила тебе… — у вічі цим, бо не даю продовжити.
— Зупинися негайно! Експертиза легко доведе твою брехню, Надя, — хапаю її під руку і сіпаю так, що зойк губить між нами. — То навіщо? В чому причина такої трагікомедії насправді? Я добре тебе знаю! Кажи!
Мружиться, гнівно сопе, і ледь не червоніє, поки дурію, бо не тут маю бути. Я, трясця, лікаря маю шукати для Софії! Я маю думати про майбутнє нарешті! Про бісове життя, яке ця жінка випила і покалічила не тільки мене, вона і доньку кинула. В останній день кинула і втекла. Тоді думав: надто боляче, не вийшло врятувати, лікар знищив останню надію.
Тепер ясно правду бачу, тому і кажу:
— Ти бісова егоїстка. Хвора на всю голову егоїстка!
Хихоче у вічі, крізь сльози сміється, а я наче на дияволицю бридку дивлюся, і очам не вірю. Відпускаю, а вона назад і у обличчя: