Привид - Ю. Несбе
Було пів на четверту ранку. Трульс Бернтсен їхав вулицями Осло, а дрібний дощ щось шепотів та мимрив, падаючи на вітрове скло його авто. Він їздив отак уже дві години. Не тому, що щось шукав, а тому, що це давало йому хоч якийсь спокій. Спокій думати і спокій не думати.
Хтось видалив адресу зі списку, який дали Харрі Холе. І це зробив не він.
Мабуть, не все було так просто, як йому здавалося.
Трульс іще раз прокрутив у пам’яті ту ніч, коли сталося вбивство.
Густо зайшов до нього. Він був у жахливому стані, його всього тіпало, і він терміново потребував «ремонту». Став погрожувати здати його, якщо він не дасть йому грошей на віолін. З якоїсь причини кілька тижнів не було віоліну, в Героїновому парку почалася паніка, і ціна чверті підскочила до, принаймні, трьох тисяч. Трульс сказав, що вони поїдуть до банкомату, він лише має сходити взяти ключі від авто. Взявши ключі, він не забув прихопити і свій «Stеyr», бо сумнівів у тому, що слід робити, не було. Інакше Густо іще не раз припхається до нього зі своїми погрозами. У цьому всі наркомани є досить передбачуваними. Та коли він повернувся до дверей, хлопець уже встиг ушитися. Мабуть, відчув, що кров’ю запахло. І вірно відчув, подумав Трульс. Втім, навряд чи Густо став би на нього доносити, бо йому з цього не було б жодного зиску, тим більше що він також брав участь у невдалому пограбуванні на Альнабрю. Того дня була субота, і Трульс був запасним черговим. Це означало, що його будь-якої хвилини могли викликати по телефону. Тож він подався до «Сторожової Вежі», щоби спідтиха позиркати на Мартіну Екхоф та попити кави. Вже сидячи в кафе, Трульс почув виття сирен, і майже одночасно озвався його телефон. Дзвонили з оперативного пункту. Хтось із мешканців повідомив по телефону про стрілянину на Гаусманнс-гате, 92, а вільних чергових з відділу кримінальної поліції на підхваті не виявилося. Тож Трульс побіг туди, бо від «Сторожової Вежі» до місця здогадного злочину було метрів сто. Всі його інстинкти поліцейського увімкнулися на повну силу, він придивлявся до людей, яких зустрічав на своєму шляху, чудово розуміючи, що ці спостереження можуть стати в пригоді. Одним з побачених був молодик у шерстяній шапочці, який стояв, прихилившись до будинку. Молодик уважно придивлявся до поліцейського автомобіля, що стояв біля будинку, де сталося вбивство. Трульс звернув увагу на того хлопця тому, що йому не сподобалося, як той тримав руки в кишенях своєї куртки. Куртка була явно завелика й затовста як для тої пори року, а в її кишенях можна сховати багато всякої всячини. Вираз хлопцевого обличчя був серйозний, але на продавця наркоти він не скидався. Коли поліція привела від річки Олега Фауке і посадовила його до патрульної машини, хлопець повернувся і пішов по вулиці Гаусманнс-гате.
Звісно, Трульс міг би пригадати ще з десятеро людей, яких він зустрів біля місця злочину, і поприв’язувати їх до якихось гіпотез. А пригадався йому той хлопець через те, що він нещодавно знову побачив його. На сімейному фото, яке показав йому Харрі Холе в готелі «Леон».
Холе спитав, чи не впізнає він Ірен Ганссен, і він відповів — правдиво, — що не знає її. Але він не сказав Холе, кого він упізнав на тому фото. Ну, звичайно, що Густо. Але там був ще дехто. Іще один хлопець. Прийомний брат Густо. Він мав так само серйозний вираз обличчя, що й тоді. Це був той хлопець, якого Трульс бачив біля місця злочину.
Трульс зупинив авто на вулиці Прінсенс-гате, неподалік готелю «Леон».
Поліцейська радіостанція в його автомобілі була увімкнена, і нарешті він почув повідомлення, адресоване оперативному пункту.
— Нуль Перший. Ми перевірили дзвінок стосовно шуму на Бліндернвеєн. Схоже, там була справжня битва. Застосовували сльозогінний газ і до біса багато стріляли. З автоматичної зброї, ясна річ. Ми спустилися до підвалу, але там повно води. Гадаю, краще визвати «Дельту», нехай перевірять другий поверх.
— Ти не можеш з’ясувати, чи є там і досі хто-небудь живий?
— Сам приїжджай і з’ясовуй! Ти що, не чув, що я сказав: сльозогінний газ та автоматична зброя!
— Добре, добре! Що вам треба?
— Чотири патрульних авто, щоби оточити район. «Дельта», спецназ і… мабуть, водопровідник.
Трульс Бернтсен прикрутив звук. Почув, як верескнули гальма, побачив, як високий чоловік перетнув вулицю перед самими колесами авто. Розлючений водій продовжував сигналити, але чоловік, не зважаючи на нього, пішов широкими кроками до готелю «Леон».
Трульс Бернтсен примружився.
Невже це й справді він? Харрі Холе?
Чоловік йшов, згорбившись і увібравши голову поміж плечей обшарпаного піджака. Тільки коли він повернув обличчя і воно промайнуло у світлі вуличного ліхтаря, Трульс побачив, що помилився. Щось було в тому обличчі знайоме, але то однозначно був не Холе.
Трульс відкинувся на спинку сидіння. Тепер він знав. Знав, хто переміг. Він глянув з машини на місто. Бо тепер воно належало йому. А дощ бурмотів по даху авто, що Харрі Холе — мертвий, і оплакував його потоками, що стікали по склу.
Більшість відвідувачів кінчали займатися сексом до другої ночі, а потім розходилися по своїх домівках, і готель «Леон» затихав. Коли увійшов пастор, хлопець за столом реєстрації ледь підвів голову. З піджака старого та волосся рясно стікала вода. Раніше він уже запитував Като, чим він займався, що приходив до готелю в такому стані і в таку пізню годину після кількох днів відсутності. Але відповіді, які він отримував, завжди були такими виснажливо довгими, емоційними та переобтяженими подробицями злиденного