Дерево бодхі. Повернення придурків [Романи] - Петро Яценко
— Я за, а ти? — спитав я в Мули.
— Я теж, — сказав Мула. — Хай летить із нами, якщо так хоче.
Патрульний зрадів та поліз цілувати Мулу й мене, кажучи:
— Дякую!.. Дякую, браття!
— А раптом там — на тому світі — теж беруть і дають хабарі? — несподівано занепокоївся Мула. — Що тоді робити?..
— Не брати й не давати! — сказав раптом я.
— Не брати? — ошелешено спитав патрульний і смачно зригнув.
— Дім у тебе є? — суворо спитав я.
— Є, — мовив він.
— Діти?
— Так, двоє.
— А Нездійсненна Мрія?
— Нема! — і дорожній патрульний знову розридався.
— Так не буває! — вигукнули ми з Мулою.
— Просто тобі до неї ще треба дожити, — всміхнувся Мула. — Лишишся тут! — підсумував він, і таким невблаганним я свого товариша ще ніколи не бачив.
— А ви?.. — спитав патрульний, піднявши на нас свої червоні очі.
— Мій єдиний дім поруйнували, — розповів я.
— А виплеканий мною сад спиляли, — розповів Мула.
— Та ми здійснили нашу Нездійсненну Мрію, і тепер нам уже нічого тут робити, — сказали ми.
Патрульний перестав плакати, одягнув свого кашкета, виліз із машини, випростався й козирнув.
Він стояв так, посеред дороги, віддаючи нам честь, аж поки наша «Шкода» не в’їхала на міст, і в дзеркало патрульного перестало бути видно.
— Ти помітив? — звернувся я в машині до Мули. — У нього на лівиці бракувало мізинця. Цей патрульний, мабуть, намагався бути хробом.
— Він шукав себе, — відповів Мула.
І тепер ми летимо донизу. Усе йде шкереберть, але так воно в нас, придурків, завжди йде. Для мене та для Мули в цьому нема нічого дивного. Ми лишили вгорі за собою високий міст над річкою. Дорога в нас тепер одна. Але я передчуваю, що ми ще повернемося. Я не можу цього знати, бо ж ми, придурки, не можемо знати. Ми вміємо лише передчувати. Але це ми справді вміємо!
IIВічно живих не буває.
Так само, як і вічно неживих.
Наш автомобіль увійшов у воду вертикально, немов вправний стрибун. Нас із Мулою смикнуло так, що я подумав: «Гаплик!» Та це ще не був кінець, бо «Шкода» занурювалася глибше, і ми чекали удару в дно.
Здавалось, машина топиться в річці нескінченно довго, а дна все не було. Крізь скло ми бачили безліч дрібних повітряних бульбашок, і вода почала цівками просотуватися в салон та забризкувати наші костюми. У нас виник шанс просто захлинутися, та раптом авто зупинилось, а далі почало стрімко підійматися. Було враження, що ми сидимо в поплавку, який разом із наживкою затягнула вглибину голодна риба, а тепер відпустила.
Автомобіль нарешті вигулькнув на поверхню та ліг на воду. У салоні було вже до півлиток води, і нас несло кудись течією.
Ми розслаблено поклали мокрі потилиці на підголівники сидінь, і я навіщось увімкнув магнітолу. На наш подив, вона запрацювала. Засвітилася червоним та зеленим її панель, у віконечку забігали цифри радіочастот, шукаючи станції. Та згодом посунув напис:
«Радіостанцій не знайдено».
Магнітола зашипіла й погасла — це помер наш акумулятор. Мула порухав мене та показав надвір:
— Ніч.
Я глянув теж і розгубився: була вже ніч! Світла зоряна ніч! Було настільки ясно, що вздовж одного берега неширокої річки ми розгледіли багато людей, які зібралися, мабуть, подивитись на нас.
«Шкода» пливла далі, а люди на березі не вичерпувалися, махали нам руками, одягом, щось вигукували, та нам у машині нічого не було чути. Ми з Мулою дивувалися, що наше невдале самогубство привабило стільки народу, а тим часом води в салоні ставало більше.
— Мула, я не вмію плавати, — признався я.
— Я теж! — зрадів мій товариш.
І тут до нас наблизився довгий, схожий на індіанську пірогу човен. На його носі височів голий атлетичної будови чоловік та веслував довжелезним веслом. Ми з Мулою не змогли вгадати, ким є цей човняр, бо хоча він і мав великі м’язи, та був точно не хробом. У човні перебувало ще багацько народу, вбраного досить офіційно, та поміж усіма впадала у вічі немолода жінка в купальнику.
Атлет щось незрозуміле вигукнув і, замість того, аби нас рятувати, штовхнув «Шкоду» веслом до берега. Напівзатоплена машина попливла дуже швидко, і ми з Мулою були вражені силою човняра.
Нарешті, коли в салоні над водою лишались тільки наші з Мулою голови, авто сіло поруч із берегом на мілину.
— Вау! — вигукнула голова Мули, щасливого з цього факту.
— А-а-а! — закричав від радості я, бо що є більш приємне на світі, ніж можливість продовжувати життя?..
Ми повідчиняли дверцята й почвалали у воді до людей на березі, а довга тінь човна із силуетами дужого гребця на носі та його пасажирів виднілася вже поруч із протилежним, зарослим темними хащами берегом ріки.
Коли ми, ковзаючи слизьким глинистим берегом, дістались нарешті на сухе, то були здивовані: ніхто з людей, які, здавалося досі, кричали нам і підбадьорювали, не звернув на нас жодної уваги!.. Так, цей нескінченний натовп продовжував волати й вимахувати якимись