Риб’яча кров - Іржі Гаїчек
— У тебе якісь задовгі рукави, ні? — здивувалася Оліна, коли Анна у світлому светрі прослизала повз неї надвір.
Вино було розлито до склянок. Стемніло. Бабуся вже спала. Курей я закрила ще до того як Анна повернулася з Царем з прогулянки, вони самі вже залізли в курник, тож я просто затулила дверцята. Перша пляшка в нас зникла доволі швидко, особливо завдяки Анні. Вона сама випила більше половини.
— Знаєте, чого мені б ніколи не хотілося? — сказала Оліна, відкоркувала другу пляшку й долила нам. — Залишитися тут в селі, як моя мама. Бути прив’язаною до магазину з ранку до вечора, щоб мене люди називали продавчиня…
— А що ж ти робитимеш?
— Я переїду до Петра відразу, як він повернеться з війська. І знайду роботу в місті. Автобусом тут зовсім близько, у хаті в нас будуть тільки кіт чи пес, жодних курей і свиней. Я розводитиму квіти, і діти бігатимуть по саду…
— А якщо вам знесуть усе село?
— Петр їх усіх поб’є, — погрозила Оліна кулаком кудись догори.
Раптом тріснуло скло й на дерев’яну підлогу впали скалки. Ми глипнули на Анну, вона затято дивилася поперед себе, а в правій руці тримала уламки склянки, яку щойно розчавила в руці.
— Що ти робиш? — вигукнула Оліна.
Я побігла на кухню, у шафі, у коробці з-під взуття, бабуся тримала ліки й бинти. Я взяла перекис і пластир. Були лише подряпини на внутрішній стороні двох пальців. Анна легко дала себе полікувати, вона все ще сиділа, схрестивши ноги, ніби за медитації. Я змела уламки скла на лопатку.
— Але ж ми щойно почали з цим питтям, — бурмотіла Оліна й допомагала Анні підводитися.
Анна була блідою й хиталася.
— Ти не вечеряла, правда? — гукнула до неї зблизька Оліна й довела її до тахти. — Коли бухаєш, то перед цим треба добре поїсти!
Анна повернулася обличчям до стіни, у Гонзиному светрі, стрижка під хлопчика. Мені хотілося її погладити. Оліна накинула на неї картату ковдру. Я стояла якийсь час зі склом на лопатці, а потім пішла на вулицю. Була ніч, зірок не видно, але відчувалися важкі хмари. Я увімкнула лампочку над дверима й віднесла скалки у відро для попелу.
Незабаром надвір вийшла Оліна з другою нуль-сімкою вина, і ми разом сіли на сходи на веранді. Ми пили просто з пляшки, із Анни вже нічого було взяти, це ми обоє розуміли.
— Що з Анною? — кинула Оліна після тиші. — Вона останнім часом поводиться якось дивно.
— Анна завжди поводилася трохи дивно, тобі не здається?
— Гадаю, що в них щось не клеїться з Хозе.
— Схоже, вони знову розійшлися.
— Ти це все ще сприймаєш серйозно? — поглянула на мене Оліна.
— Хозе Анні взагалі не пасує. Такий ковбой…
— Ти нічого від Гонзи не знаєш? Вони ж із Хозе друзі змалечку.
Уже був майже ранок, пляшка «Празького збору» стояла порожня під сходами, ми тулилися одна до одної від холоду.
Літо завершилося. У мене ще ніби залишився його жар на повіках, коли я за роботою на хвильку заплющувала очі. Мама нарешті відпустила мене з кухні, де ми перед цим закатали в банки, мабуть, зі сто тисяч слив. Була п’ятниця, післяобід, і з’явилася Оліна. Вона стояла у светрі перед дверима, руки в кишенях. На вулиці вже стало прохолодніше, і дув вітер.
— Що ти робиш?
— Ми закриваємо сливи, — промовила я.
— Наплюй, у Голкові грають «Паркани».
Я бачила, що Оліна шаленіла. Вона притупувала правою ногою, і мені навіть здалося, що вона щось випила. Вона не зводила з мене очей, спокусницька посмішка на губах, було зрозуміло, що в неї знову є план. Бігбітна група «Паркан» грала на танцях, а фанати приїздили на них іздалеку.
— У Голкові? Це ж далеко? Як ми туди доїдемо?
— Хозе міг би взяти автівку.
— Оліно, — поглянула я на неї з сумнівом.
— Ти хочеш нидіти ввечері вдома?
— Тато мене не відпустить.
— Якщо поїде й Гонза, він відпустить, як і минулого разу.
Ми йшли одна за одною коридором, Оліна зазирнула на кухню, де на столі і в мийці — скрізь були самі