Спартак - Рафаелло Джованьолі
Фортуна — за староримськими віруваннями, богиня щастя і випадку. її зображували на кулі або колесі з зав'язаними очима.
Форум — майдан, на якому відбувалися народні збори і обговорювались усі громадські справи.
Фракія — область у стародавній Греції. В І ст. до нашої ери була підкорена Римом. Фракійці — войовничий народ, який населяв стародавню Фракію.
Фрея — богиня скандінавської і германської міфології, дружина Вотана (Одіна).
Фурії — див. Еріннії.
Харон — за старогрецькими віруваннями, старик-човняр, який перевозив душі померлих через річку Ахеронт у царство мертвих. Греки клали в рот померлому монету, щоб він міг заплатити за перевіз.
Хламида — грецький чоловічин верхній одяг, його носили у вигляді мантії з застібкою біля шиї.
Цезар Гай Юлій — знаменитий полководець і державний діяч стародавнього Риму, народився близько 100 р. до нашої ери. Щоб добитися влади, уклав таємний договір з Крассом і Помпеєм для спільного управління державою. Обраний консулом, прославився завоюванням Галлії (Галлія займала значну частину Західної Європи, починаючи з Північної Італії і кінчаючи Германією, до річки Рейну). Вступивши в боротьбу з Помпеєм, переміг його і став диктатором. У 44 р. до нашої ери проти нього була організована змова прибічниками республікансько-аристократичної партії, і він був убитий під час засідання Сенату. Один з його убивць був Кассій, який згадується в романі «Спартак».
Цензор — службова особа, яка завідувала оцінкою майна (цензу) громадян для оподаткування їх податком. На цензорі лежав також обов'язок стежити за поведінкою громадян.
Центуріон — сотник, командир центурії — загону в 100 чоловік, — який складав частину римської когорти.
Церера — за староримськими віруваннями, богиня землеробства.
Цінна Луцій Корнелій — римський консул 87–86 pp., ворог Сулли, один з вождів народної партії. У 84 р. до нашої ери був убитий під час бунту, що спалахнув у військах.
Ціцерон Марк Туллій — славетний римський оратор, політичний діяч і письменник. Жив у 1 ст. до нашої ери. Він розкрив змову Катіліни проти Сенату, за що одержав від Сенату титул «батька вітчизни». У 43 р. до нашої ери був убитий за наказом тріумвіра Марка Антонія.
«Чорний день» — деякі дні місяця вважалися римлянами «чорними», тобто такими, що приносять нещастя тому, хто в ці дні починав якусь справу.
Югурта — цар Нумідії (в Африці, тепер Алжір), довго вів війну з Римом (Югуртинська війна) і остаточно був переможений римським полководцем Марієм у 105 р. до нашої ери.
Юнона — за старогрецькими віруваннями, дружина Юпітера, богиня-покровителька сімейного життя.
Юпітер — за староримськими віруваннями, головний з богів, який керує небом і землею. Одне з його прізвиськ «Громовержець».
Юпітер Статор («статор» значить «той, що зупиняє») — одна з назв Юпітера, яка вказувала, що він дає воїнові стійкість і утримує його від утечі.
Янус Верхній — один з римських храмів, присвячений богові Янусу, — богові дверей, входу і виходу, покровителеві всякого початку (в часі і в дії).
Примітки
1
Аннотоція і лист Гарібальді не належать до цієї книжки. Я взяв на себе сміливість перекласти їх та доповнити цими текстами орігінальне видання. (Прим. креатора електронної версії цієї книги)
(обратно) 2Умовні вирази, прийняті гладіаторами, щоб мати змогу перемовлятися в гладіаторських школах в присутності людей, не причетних до змови, не боячись, що їх зрозуміють. Сонце — великий учитель, тобто Спартак. (Прим. автора).
(обратно) 3Він не передав наказів і мовчить. (Прим. автора).
(обратно) 4Змовники. (Прим. автора).
(обратно) 5Сигнал повстання. (Прим. автора).
(обратно) 6Римлянам. (Прим. автора).
(обратно) 7Яка кількість прибічників?(Прим. автора).
(обратно) 8Захопимо шпигуна. (Прим. автора).
(обратно) 9Хай живуть веселі сатурналії!
(обратно) 10(обратно)
Оглавление Рафаелло Джованьйолі СПАРТАК Роман ЗМІСТ Розділ I ЩЕДРІСТЬ СУЛЛИ Розділ II СПАРТАК НА АРЕНІ Розділ III ТАВЕРНА ВЕНЕРИ ЛІБІТІНИ Розділ IV ЯК СПАРТАК КОРИСТУВАВСЯ СВОЄЮ СВОБОДОЮ Розділ V ТРИКЛІНІЙ КАТІЛІНИ І ПРИЙМАЛЬНА ВАЛЕРІЇ Розділ VI ЗАГРОЗИ, ІНТРИГИ І НЕБЕЗПЕКИ Розділ VII ЯК СМЕРТЬ ВИПЕРЕДИЛА ДЕМОФІЛА І МЕТРОБІЯ Розділ VIII НАСЛІДКИ СМЕРТІ СУЛЛИ Розділ IX