Українська література » » Не озирайся і мовчи - Макс Кідрук

Не озирайся і мовчи - Макс Кідрук

Читаємо онлайн Не озирайся і мовчи - Макс Кідрук
чекай. – Соня затисла шапку під пахвою, витягла з кишені пальто смартфон і подивилася у записник. – Ой, ні, не так. Через СНСД.

– Що це таке? – повторив запитання хлопець.

– Синдром несподіваної смерті дорослих. – Вона багатозначно зиркнула на Марка. – Моя мама працює медсестрою в Перинатальному, і вона сказала, що це просто завуальований спосіб записати, що причину смерті не встановлено.

– Так не буває.

– Як бачиш, буває. Лікарі нічого не знайшли. Шпакевич просто помер, і все.

«Ес-ен-ес-де… Ес-ен-ес-де… – подумки повторив хлопець. – Треба розпитати діда», – а вголос буркнув:

– Погано шукали.

Вони знову вмовкли. Вітер помалу стихав. Марк дивився на захмарене небо, Соня спочатку розглядала залляте вогнями та притихле місто, потім, як це наскучило, також вперла погляд у хмари.

Хвилин за п’ять вона почала знову:

– Ну, але погодься, це однаково не просто так.

Марк спідлоба зиркнув на неї. Не просто так що? Зорі на небі? Чи те, що впродовж двох тижнів він став свідком двох смертей? Він вирішив не відповідати.

Соня підступила на крок.

– А раптом і я після спілкування з тобою помру?

Певна річ, вона говорила жартома: в її голосі не було страху. Та це швидко змінилося.

– Хіба що я скину тебе з даху.

Марк сам здивувався, як буденно й водночас неочікувано моторошно прозвучав його голос. Сонині очі покруглішали. Хлопець тут-таки ввімкнув задній хід:

– Ей, я пожартував! Ти ж не розкажеш, що я…

– Дебіл! – процідила Соня.

Марк відвернувся.

– А мої предки вірять… у багато що, – озвалася дівчина.

– У Бога?

Вона ледь усміхнулася.

– Якраз стосовно Бога я не впевнена. Мій старий постійно читає газету «Секретні матеріали». Він вірить майже в усе, що там написано.

– А ти?

– Я – що?

– Ти таке читаєш?

– Іноді після нього переглядаю. Там бувають прикольні статі про НЛО. В останньому випуску прочитала про таємну американську лабораторію під Чорнобилем. І ще про те, що американці не літали на Місяць: відзняли все в Сахарі.

Марк пирхнув.

– Це маячня. І НЛО, і лабораторія, і зйомки в Сахарі. Особливо зйомки в Сахарі. Уявляєш, скільки людей треба було примусити мовчати, якби все знімали в Сахарі?

– Може, й так. Але погодься, читати таке цікаво.

Хлопець рішуче замотав головою.

– Ні! Як маячня може бути цікавою?

– Маячня завжди цікава. А от наука – нудна.

– Неправда! Так говорять лише ті, хто нічого не знає про науку. От, наприклад, ти знаєш… – Марк наморщив лоба, пригадуючи щось найбільш цікаве й фундаментальне з того, що розповідав Арсен, – ти знаєш, що таке Сонце?

– Думаєш, я не знаю, що таке Сонце?

– То поясни мені!

– Ну це… це типу…

Соня теж розсердилася: «З якого дива я мушу відповідати?»

– От бачиш, ти не знаєш!

Проте відступати не мала наміру.

– Знаю! Це центр Сонячної системи!

– Неправильно! – на радощах сплеснув руками Марк. – Сонце розташоване в центрі Сонячної системи, проте це не пояснює, що воно таке. – Він почухав указівним пальцем перенісся під окулярами, потім тицьнув у небо над головою. – Там є Юпітер. Він, зрозуміло, менший за Сонце, але теж великий. І як Сонце впливає на Юпітер, так само Юпітер впливає на Сонце, він ніби тягне його за собою, через що виходить, що Сонце та Юпітер крутяться довкола спільного центру. Говорити, що Сонце розташоване в центрі Сонячної системи, неправильно, бо Сонце не стоїть в одній точці.

Зморщивши носик, Соня дивилася на Марка, як на роздутого від трупних газів здохлого щура.

– Я зараз виблюю.

Маркова щелепа відвисла.

– Тільки не на ковдру. – Потім до нього дійшло, що дівчина пожартувала, і він стулив рота. Та за секунду, випнувши щелепу, зарозуміло повторив: – То що таке Сонце?

Соня закотила очі, спершу вирішивши не відповідати, а тоді дещо згадала. Її обличчя просяяло.

– Це зірка. Сонце – це зоря! Це всім відомо.

Хлопчак підняв кутики губ.

– Тоді що таке зоря?

Завдяки Арсену Марк дуже рано засвоїв: знати, як це називають, і знати, що це таке, – цілковито різні речі.

Соні закортіло його вдарити. Не так через зміст запитання, як через тон, яким його було поставлено. Її більше не дивувало, чому з ним ніхто не спілкується, дивувало радше, яким чином за весь рік у 8-А його досі ніхто не поколошматив.

– Ти щодня бачиш Сонце, коли йдеш до школи, – не вгавав Марк, поблажлива усмішка не сходила з округлого лиця. – Хіба нецікаво, чим воно є насправді? Невже ніколи не хотілося дізнатися, що ховається за оцими всіма «кругле», «сліпуче», «гріє», «пече»?

Насправді Соні не було нецікаво. Вона нечасто замислювалася над суттю речей, одначе коли вже щось застрягало у свідомості, жувала його довго й наполегливо. І після Маркових слів у дещо невпорядкований клубок думок у її голові вплелася нова нитка: а й справді, що воно в біса таке, наше Сонце? Напевно, запитання мулятиме їй не один вечір, але на цю мить бажання зацідити у нахабний писок хлопця, що копирсався в телескопі за кілька кроків від неї, було більшим за цікавість. О так, незрівнянно більшим.

Марк не чекав на заохочення та взявся збуджено пояснювати:

– Зоря – це куля з водню. Вона стискається… під дією сили тяжіння стискається так, що всередині дуже розігрівається. Ми ще цього не вчили на фізиці, але якщо щось дуже стиснути, воно нагріється.

– Знаю, – буркнула дівчина.

– От. Усередині, там великий тиск, і температура п’ятнадцять мільйонів градусів, і через це водень спалахує й світить. – Хлопець експресивним жестом зобразив спалах.

Соня дивилася на нього, скептично вигнувши брову. Їй було зручніше думати про зорі як про зорі, а не як про чортівню, всередині якої щось стискається й спалахує.

– Глянь, – Марк підняв руку, спрямувавши палець у темне, де-не-де засотане сивими хмарами небо. – Уяви: кожна із цих цяток отам – це гігантська сфера, всередині якої горить водень. Мільярди тонн водню! – У нього аж ніздрі роздулися. – Наука не може бути нудною!

– Ти задрот! – видала Соня.

Рука опустилася. Марк наїжачився.

– Та ну тебе.

– Але ти задрот, задрот, задрот! Я ще не бачила таких задротів!

Хлопець відвернувся, щоб не показувати, як його зачепили Сонині слова.

– Пробач. Я не хотіла образити.

Марк схилився над телескопом, мовчки почав його розбирати.

– Уже хочеш іти?

– Так, – відрубав хлопець. – Однаково хмарно. Нічого не видно.

Витримавши паузу, дівчина примирливо запитала:

– Звідки ти так багато всього знаєш?

Марк зняв

Відгуки про книгу Не озирайся і мовчи - Макс Кідрук (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: