Нам воно святе! Пісні січових стрільців - Михайло М. Маслій
Український поет, прозаїк, публіцист, критик, літературознавець, перекладач, редактор багатьох періодичних видань, педагог, громадсько-політичний діяч Осип Маковей народився 23 серпня 1867 року в м. Яворові, нині Львівської області, в сім’ї кушніра. Після початкової школи у рідному місті навчався у 1879–1887 роках у Львівській ґімназії. В 1887–1893 роках студіював філософію у Львівському університеті. На цей час припадають його перші літературні спроби. Створені ще на шкільній лаві переклади з Овідія і Гайне, як і вірш «Заказані яблука», Іван Франко опублікував у газеті «Зоря». Відтоді Маковей друкується у провідних українських журналах і альманахах.
1895 року з’явилася його перша збірка віршів «Поезії». За нею виходять у світ збірка «Подорож до Києва» (1897), спрямована проти псевдопатріотичних галицьких політиків сатирична поема «Ревун» (1911 р.) і багато поетичних циклів у періодиці («Сум і глум», 1896 р., «Гірські думи», 1899 р., «Строфи», 1911 р.).
Після закінчення університету О.Маковей присвятив себе журналістиці: був співробітником львівської «Зорі» в 1895–1897 роках, працював головним редактором газети «Буковина», яка набула під його керівництвом широкого резонансу у слов’янському світі. Тут публікувалися буковинські автори О.Кобилянська, Є.Ярошинська, І.Бажанський та інші.
Наприкінці 1897 р. запрошений на посаду редактора новоствореного львівського часопису «Літературно-науковий вісник», де співпрацював з І.Франком, М.Павликом, В.Гнатюком, М.Грушевським.
Навесні 1899 р. отримав державну стипендію для молодих письменників у Віденському університеті, де слухав лекції відомих славістів і займався науковими дослідженнями.
1899 р. письменник повернувся на Буковину: викладав україністику в учительській семінарії, в Чернівецькому університеті. Тут захистив дисертацію про українського поета і прозаїка П.Куліша, сприяв популяризації буковинських поетів Ю.Федьковича, С.Воробкевича, О.Кобилянської та інших («Матеріали до життєписі Осипа-Юрія Гординського