Нам воно святе! Пісні січових стрільців - Михайло М. Маслій
Вірш Левка Лепкого. Музика Нестора Нижанківського Хай живе Великий Комтур наш! Ми добра, добра йому бажаєм! І в піснях його все величаєм, Хай живе Великий Комтур наш! Антін Лотоцький
Український громадський діяч, учасник національно-визвольних змагань 1914–1920-их років, активний діяч «Пресової Квартири Українських Січових Стрільців», учитель, дитячий письменник, журналіст і видавець Антін Лотоцький народився 13 січня 1881 р. у с. Вільховець, нині Бережанський р-н Тернопільської обл. у родині педагога і письменника Л.Лотоцького. У сім’ї панувала творча атмосфера та український патріотичний дух. Це вплинуло на світогляд хлопчика, сформувало любов до України, до її історії, до свого народу.
Змалку почав складати казки, писати оповідання, віршував. Навчався у Бережанській гімназії, в якій разом із братом Володимиром видавав гумористичний журнал «Небелиці». Під час навчання в гімназії був членом таємного гуртка «Молода Україна». Згодом продовжив навчання у Львівському університеті на філософському факультеті, де історичну тему його літературній творчості прищепив український історик М.Грушевський. Співпрацював з газетою «Діло».
За студентських часів (1907–1910) з’явилися перші друковані літературні твори А.Лотоцького, які були видані Товариством «Просвіта». З 1911 р. викладав у Рогатинській приватній гімназії. У 1946 р. прийнятий до Спілки письменників України.
У його доробку близько 13 книг оповідань, сценічних картин, віршів, повістей.
Перші друковані літературні твори побачили світ за сприяння Товариства «Просвіта» – «Цвіти з поля» (1907 р.), «Ведмедівська попівна» (1909 р.), історична повість з часів Хмельниччини «Триліси» (1910 р.). У творах проявилося життєве кредо молодого письменника – розповідати дітям про події героїчної та складної історії українського народу, виховувати любов до рідного краю.
Разом з М.Угрином-Безгрішним видав «Коротку граматику української літературної мови» (1936 р.). У 1930-их роках твори А.Лотоцького поширювались серед української діаспори, зокрема у США через українську газету «Свобода» (наприклад, книжки для дітей «Роксоляна», «Козак Байда», «Мандрівка Мишки-Гризикнижки по Львові»).
Помер 28 травня 1949 р. у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі.
Засяло сонце золотеВірш Антона Лотоцького. Музика Михайла Гайворонського Засяяло сонце золоте, Народ збудивсь зі сну, Усе піднялось, що живе, Вкраїну боронить свою. Приспів: Шумлять, шумлять прапори малинові, Твої прапори, краю мій, Ідуть у похід козаченьки, Ідуть вони у славний бій Вставаймо, браття, як одни, Свій край оборонить, Бо ми не хочемо в ярмі Під жодним паном жить. Приспів. Лунає клич, зове грімкий