Похід Болбочана на Крим - Борис Монкевич
Як видно з вище наведеного, опір більшовиків не був поважний до цього часу; вони виявили себе, або дуже обережно, або зовсім полохливо й уникали великого бою. Так само ворожа кіннота, яка появилась була ззаду наших частин, після невеликої перестрілки з відділами нашої піхоти, відступила до селища Сарабуз Болгарський.
Інтенсивність наступу і його безупинність з одного боку, а також часті появи противника на фронті і на задах з другого боку, вимагали від українського війська виявлення найвищого напруження. Йшло воно отже без одпочинку і в день і в ночі.
СимферопільСимферопіль як місце поселення відноситься до найдавніших. По Страбону ще скитський цар Скілур збудував на цьому місці Неаполіс, останки якого відкрито при розкопах. За часів татарської династії, Симферопіль завжди був передовим укріпленням столиці Бахчисараю проти татарських беїв. Положений у підніжжа Кримських гір, Симферопіль служить наче границею між степом і гірською країною. Відсіля відкривається чудова панорама на ланцуг Кримських гір з горою Чатирдагом на чолі. Симферопіль найбільше місто в Криму.
Крим пережив усі фази, ввесь жах більшовицького панування.
В січні 1918 року в Бахчисараї сформувався татарський уряд, який спирався на "Курултай" — татарські установчі збори. Його підтримували деякі російські громадські діячі й усі офіцери, які перебували тоді на території Криму. Тодіж у Симферополі сформувався "Революційний Штаб", який розраховував, що кримський кінний полк, усі офіцери й усі запасові полки будуть на боці цього штабу і перед такими силами матроси, які тоді були в апогеєві своєї геґемонії й терору, будуть приневолені капітулювати, а від більшовиків з півночи можна буде спастись при помочи України.
Такі були пляни. Дійсність показалася зовсім іншою і матроси дуже скоро зліквідували цю організацію в самому початку її діяльносте.
В початках революції в Криму велась сильна українська пропаганда, а що більшість нетатарського населення була справді українського походження, то ця пропаганда найшла дуже вдячний ґрунт. Поступово українізувалося багато військових частин, а головним чином, флотська тяжка батерія, що охороняла вхід у затоку Керч. Пізніше ця батерія вирятувала місто від більшовиків.
Ще в середині грудня 1917 р. матроси розстріляли в Севастополі 128 морських офіцерів[14], котрих потім вкинули на дно Південної бухти! Коли після цього місцеве татарське населення при допомозі офіцерів, почало готовитись до визволення свого краю, матроси, зліквідувавши ці заміри, почали другу фазу терору і розстрілів, переважно офіцерів.
Крім того кілька міноносців спрямовано в Ялту, Алушту, Теодосію і, ніде не зустрічаючи спротиву, матроси розстріляли в Ялті 80 офіцерів, в Теодосії 60 і в Алушті кілька старих димісіонованих офіцерів. У Євпаторії 46 чоловік офіцерів зі звязаними руками вишиковано на борту транспорта і оден матрос ногою спихав їх у море, де вони всі й потонули. В Симферополі розстріляно 100 офіцерів і 60 чоловіка цивільних[15].
Налякане і стероризоване населення Криму ждало часу, коли то його звільнять від більшовицького жаху.
Після бою бронепотягів ворога з нашим авангардом й бронепотягами за ст. Сарабузи, в Симферополі зрозуміли, що українське військо зовсім близько. Але прийняти якісь міри "Штаб Оборони" вже не вспів, бо відділ Запоріжців, який наступав шляхом Джанкой-Симферопіль, у 10 годин ранку 24 цвітня нагло вскочив у Симферополь.
Натомість другий відділ, який посувався шляхом Перекоп-Симферопіль і складався виключно з кінноти на чолі з Гордієнківським полком, пішов горними стежками з Кара-Кіял на Бахчисарай.
Трудно уявити собі паніку, яка зчинилася в місті, коли авангард першого відділу вдерся на самоходах у самий центр Симферополя, де знаходився "Штаб Оборони Кримської Республики". Залога Симферополя розсипалась по цілому місту, не виявляючи жадного спротиву. Населення міста, не орієнтуючись зі страху поховалося. Ввесь "Штаб Оборони" в комплєті захопили в полон наші війська.
Тимчасом головні сили Кримської ґрупи наближалися до міста. У "Штабі Оборони" до рук українського війська дісталася скарбниця, все листування, документи, проекти, мапи і т. д. Крім того захоплено цікаві документи про укріплення Сиваша. Будова цих фортів обійшлась більшовикам у три міліони рублів. Роботи виконувала спеціяльна комісія інжинірів, по останніх вимогах військової техніки, під доглядом комісара Чорноморського флоту Спіро. Неприступність Сиваша була очевидна і пізніше Москва довго не могла зрозуміти причини такого скорого падіння Криму. Із заяв головного Комісара Чорноморського флоту, який брав діяльну участь в організації оборони суходолу Криму, Перекоп був закріплений так добре, що на ньому можна було триматись, не пускаючи ворога, досить довгий час. [16]
Тут-же з документів "Штабу Оборони" довідались, що розбиті й одкинуті на беріг моря під Мілітополем більшовицькі частини, концентруються в районі берегових сіл Степанівка і Курилівка, де за ними послані спеціяльні судна і що ці недобитки під охороною міноносців будуть відправлені для реорганізації в м. Темрюк, порт на Азовському морі. Крім того захоплено ще багато іншого цікавого матеріялу.
В дві годині по зайняттю нашим авангардом Симферополя, прибули головні сили українського війська ешелонами з бронепотягами і штаб Кримської ґрупи. Зараз-же приступлено до планового очищення міста від більшовиків, котрі з приводу наглого захоплення міста, не вспіли його залишити. Місто обнято тісним кордоном. Всі виходи замкнено й почалося виловлювання більшовиків.
Між іншим, поява українських військ у Симферополі й захоплення "Штабу Оборони Кримської Республики" було таке нагле й несподіване для більшовиків, що вони не вспіли своєчасно повідомити про це Севастопіль, який нічого не догадуючись, ще чотири години підтримував телеграфічний і телефонічний звязок з Симферополем.
Штаб