Українська література » Публіцистика » Моя участь у визвольних змаганнях 1917-1920 - Осип Станімір

Моя участь у визвольних змаганнях 1917-1920 - Осип Станімір

Читаємо онлайн Моя участь у визвольних змаганнях 1917-1920 - Осип Станімір
заскочені подіями у Львові, почали на швидку руку перебирати владу на місцях, організувати військові відділи, збирати військове майно і т. под. Все це однак робилось поспішно, під власним кутом бачення, не оглядаючись на потреби столиці, де вже йшов бій і треба було негайної військової і матеріяльної допомоги, щоб назад відбити Львів від ворога. А поміч ця йшла по думці народно’ приповідки — «забув, заспав, спізнився», — отже була спізнена і невистачальна, і тому прийшлось покинути Львів в дні 21 листопада 1918 р. Отже слаба і невідповідна підготова листопадової акції була одною з головних причин нашої програної, бо сказано — «добра підготова всякої акції, це половина виграної».

2) 22. січня, 1919 р. — це світлий день проголошення соборности української держави в Києві. Соборність проголошено, та не зважаючи на те, ми і дальше мали два українські уряди — Петлюри і Петрушевича, і дві українські армії — наддніпрянську і галицьку, а з приходом большевиків на Україну аж чотири українські пров’дні центри: два наддніпрянські уряди — в Кам’янці Подільському і в Харкові і два галицькі ревкоми — у Вінниці і в Балті. Так на практиці виглядала українська соборність. Значить, батьки помилялись щодо соборности, а їх нащадки роблять те саме, бо й сьогодні на еміграції маємо рівнож два українські центри УНРади й УГВРади. Отже все йде втертою дорогою І по давньому робимо ті самі похибки. Тимчасом світ і події не стоять на місці, все удосконалюється, і тому сини повинні бути кращими від батьків, повинні пізнати і направити їхні хиби та знайти правдиву дорогу до української соборности, творячи один спільний і сильний український уряд.

3) День 31. серпня 1919 р. це світла пам’ятка здобуття столиці Києва об’єднаними українськими збройними силами, а рівночасно повчальний доказ на те, що може зробити збірне зусилля, сміливе і доцільне рішення, що може одноцілий фаховий та енергійний провід. Обезсилені морально і матеріяльно обидві українські армії — наддніпрянська і галицька — стають боєздатними і з безвиглядного розпучливого положення в районі Кам’янця Подільського ідуть переможно на Київ та здобувають його в дні 30 серпня, 1919 р.

Так об’єднана українська стратегія здала іспит зрілости, здобуваючи Київ від червоних москалів-большевиків, а нездарна українська політика причинилась до того, що вже другого дня вночі віддано Київ білим москалям т. зв. денікінцям… Завинив тут не так військовий, як розсварений політичний провід. Оба наші уряди — наддніпрянський і галицький — знали добре, що при офензивному поході на Київ мусить скоріше чи пізніше прийти до зустрічі з військами Денікіна, але нічого позитивного в тій справі не зробили і не д?ли армії ясних вказівок — битись чи миритись! І тут треба шукати причини нещасного приказу Штабу Гол. Отамана, виданого українським військовим частинам у Києві: «Обсадити, але не стріляти», який гтав початком кінця обох українських армій і української держави. Цей нерішучий і недоцільний приказ був виданий в надії, що ще в останнім моменті, в самому Києві, наш політичний провід вспіє договоритися з денікінцями щодо дальшої долі Києва.

(Отже головна вина за київські події спадає на політичний провід, бо до Штабу Гол. Отамана належали тільки оперативні справи, а справи політичного чи економічного характеру належали до дотичних міністрів, гл. «Похід Укр. Армій на Київ-Одесу в 1919 р.» стор. 128, ген. М. Капустянський).

Тому, що наш політичний провід в слушний час не знайшов жодного порозуміння з денікінцями, ген. Антін Кчавс, комендант Центральної Армійської Групи при зустрічі з ними вже в самому Києві, був змушений заключити з денікінським ген. Бредовим тимчасову військову угоду (як полонений) вночі, 31. 8. 1919 р., на підставі якої УГА залишила Київ і відступила на демаркаційну лінію Попільня — Сквира. За київські події існує до нині взаємне обвинувачення наддніпрянської і галицької армій, по думці: «Я не винен, сусід винен», а властивого виновника, політичного проводу, ніхто не чіпає, бо політикам все можна! Генералів за найменше недотягнення віддавали і віддається під воєнний суд, а грубі промахи політиків не підлягають жодному судові. Тому в нас така маса безвідповідальних партійних політиків.

Події у Львові і в Києві вказують нам наглядно, що легше є державу здобути, ніж її вдержати. До вдержання і закріплення державности є необхідні два головні чинники — правопорядок і сильна дисциплінована армія, а того в нас тоді не було, а зате була воля і сваволя! Тому програна у Львові — це кінець галицької державности, а залишення Києва — це вже втрата соборної української держави. Ці світлі події, є рівночасно й трагічні, і ми повинні їх пізнати ближче. Наші архіви — військовий і політичний — здебільшого пропали. Тому обов’язком оставших ще при житті військовиків і політиків є ці події з наших Визвольних Змагань дорогою спогадів відновити, докладно і всесторонньо їх представити, з усіма подробицями, з добрими і злими сторонами, та відповідно насвітлити зі становища військового, політичного, економічного і національного, і в той спосіб дати нашим науковцям матеріял до критичної оцінки тих наших визвольно-державницьких змагань.

Пізнаймо себе, бо це є в інтересі дальших наших Визвольних Змагань!


Автор

Перша частина
З Сибіру на Київський Фронт 1917–1918 р
(Поворот до австрійської армії)

Революція в Росії 13 березня, 1917 р. (28 лютого 1917 р. ст. стилю) застала мене в таборі для австрійських воєнно-полонених, в селі Верхнії Мулли, під Пермою. Подібно, як в цілій російській державі, так і в нашім таборі зайшли зміни — нова влада, нові порядки. Сторожну сотню донських козаків усунено, як контрреволюційну, а на її місце прийшла піхотна сотня російських ратників, зорганізована на новий революційний лад з солдатською радою і виборними старшинами. В таборі дещо покращало, настала т. зв свобода. Полонені ожили неначе бджоли в вулію. Пішли в рух пляни, сподівання, мрії. Кожний день, година, а навіть мінута приносили різні новостг про зміну урядів — такого чи іншого, про самосуди, про своєрідні розправи з контрреволюціонерами і т. п. Та нас, українських полонених, інтересував тільки Київ і Україна. Про Львів і рідні нам галицькі сторони ми й

Відгуки про книгу Моя участь у визвольних змаганнях 1917-1920 - Осип Станімір (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: