Секс-бомба застарілої конструкції, або Уроки державної служби - Антін Щегельський
Отримали першу зарплату. Та таку, що навіть зізнатися соромно. Коли Грабовський побачив у відомості суму, зрозумів чого на Русі чиновницьку платню називали жалуванням. За 20 днів отримав утричі менше, ніж обіцяв йому Грищенко, запрошуючи на роботу. Та він — ще півбіди. Останніми місяцями в газеті у Грабовського виходило не набагато більше. А от Петренко був по-справжньому шокований. Видали на руки три тисячі. На попередній роботі він теж отримував три тисячі. Тільки доларів, а не гривень. А тут ще надійшло попередження з податкової, що протягом двох тижнів мусить доплатити чотири тисячі гривень податків. А де їх візьмеш? От і крутись, як хочеш.
Та, схоже, що не тільки мала платня гнітила сьогодні Петренка.
— У тебе нікого немає в Покровському райсуді? — запитав Василь, коли після роботи пили пиво.
— Ні, а що?
— У невістки проблеми. Перший чоловік подав до суду позов про виселення її з дитиною з квартири. Мовляв, вони вже два роки як там не живуть.
…Історія Василевої невістки Світлани Миколі добре відома. Талановита художниця-мініатюристка з рідкісним даром. Ювелірні вироби, зроблені за її ескізами, неодноразово отримували нагороди на найпрестижніших виставках. А вийшла за вантажника з гастроному. Через рік народила дитину. Навіть під час декретної відпустки Світлана працювала як каторжна. Він же, якщо вірити Василю Григоровичу, не просихав від спиртного. Це й стало причиною розлучення. А невдовзі зустріла Петренка молодшого. Побралися. Купили в кредит нову квартиру. З Василевих розповідей виходило, що ту квартиру, яка тепер стала предметом спору, купувала Світлана. Вже живучи з новою сім’єю в іншій, продовжувала справно погашати кредит. І ось суд. Воістину людське жлобство не має меж!..
— А ти поговори з Романом Михайловичем, — порадив Грабовський. — У нього там все схоплено. Сам сьогодні чув, як він домовлявся з головою Покровського суду про якогось клієнта. Хвилин із двадцять вищебетував. Цікавився здоров’ям дружини, тещі, дітей та онуків. Усім вітання переказував. Запрошував у суботу на риболовлю й шашлики. А потім, ніби між іншим, забив потрібного цвяха.
— Говорив я йому.
— І що?
— Зробив вигляд, що не почув.
— І я його розумію.
— Як то?
— Ти йому не клієнт.
— ?
— Ну сам посуди, який із тебе зиск? Грошей не візьме. Бо, по-перше, незручно брати з підлеглого, а по-друге, не з нашими статками давати хабарі судейським.
— Даремно ти про нього так. Ми ж не чужі. Ось і на минулих виборах я на нього працював.
— І багато він заплатив?
— Які там гроші, ми ж друзі!
— То коли йому треба, — ви друзі. А зараз він потрібен тобі. Повір, це зовсім різні речі.
Увечері Грабовський розповів Валерії історію з Петренковою невісткою. Особливо обурювався тим, як поставився до біди підлеглого Роман Михайлович.
— Скажи, ти колись бачив безкорисливого юриста? Отож-бо. Слово простої людини — то пустий звук. Воно нічого не варте. А от слово юриста, особливо написане на папері, коштує дуже дорого. А що з твого Василя Григоровича взяти, крім аналізу?
— Але ж ми люди. Мусимо допомагати один одному.
— Не переймайся. Я допоможу.
— Ти?
— Чому дивуєшся? У «Могилянці» диплом юриста з відзнакою за красиві очі не дають. Та й практику судову пройшла, дай Боже кожному! Гадаєш, перший віддав мені дачу за здорово живеш?
Міністерські таємниці із чорного ходу— Старий, давай зараз швиденько підготуємо інформацію про результати тендеру на право торгівлі конфіскованим майном, бо держсекретар вже нагадував — сказав Петренко Грабовському, коли вони в колі міністерських перекурювали на задньому дворі.
— А зачем писать? — Втрутився в розмову телефоніст Гена. — Вон они, результаты тендера! — Тицьнув правицею у бік воріт, в які саме гордо й безшумно вкочував чорний «Роллс-Ройс». Лімузин виглядав так, ніби щойно зійшов з конвеєра.
Лаврентій Павлович, стоячи на балконі свого кабінету, поглядав у двір з висоти службового становища. Запримітивши автомобіль, притьмом спустився донизу і вже за кілька хвилин відмикав один із чотирьох гаражних боксів.
— Давай сюди! — Скомандував він водієві.
Машина на половину довжини втиснулася в куценьке, як на неї приміщення.
— Приїхали, — почулося з боксу. — Далі нема куди. А задок хоч куфайками накривайте. То вже ваша турбота. — Водій тицьнув Ґазді ключі й документи і попрошкував до воріт.
— А ми її зараз щитами, — тихенько, ніби про себе, мовив Лаврентій Павлович. — Гена, гукни-но Ігоря і Славу. Тільки скажи, хай інструменти і цвяхи прихоплять.
Телефоніст, двірник і сантехнік, який за сумісництвом виконував обов’язки столяра й теслі, під чутливим і мудрим керівництвом Лаврентія Павловича взялися споруджувати прибудову до боксу. Ось тут і стали в нагоді дощані щити, якими був огороджений фасад головного офісу міністерства, коли його фарбували під Європу. Не даремно ж далекоглядний Ґазда у перший вечір після ремонту, поки ще будівельники не спохватилися, змусив своїх підлеглих розібрати огорожу на щити й скласти їх у дворі за гаражами. А будівельники не дуже й дошукувалися тих щитів, бо кому потрібна зайва робота? І ось будматеріали, як знахідка, стали в нагоді. До вечора «Роллс-Ройс», який, якщо вірити всезнаючим водіям міністерського начальства, обійшовся новому господарю не дорожче «Жигулів», був захований від стороннього ока.
Поява лімузина на найближчі кілька днів стала предметом розмов і пересудів у міністерському дворі. Гадали, хто ж той щасливець, якому дісталося конфісковане у засудженого кримінального нувориша авто: комусь із міністерських, чи слід брати вище. Лаврентій Павлович, який чи не єдиний знав істину, вперто відмовчувався. А що відділ, у якому працювали Петренко з Грабовським, містився у флігелі поруч з господарськими службами та кімнатою відпочинку водіїв, то й вони мимоволі були втягнуті у навкололімузинні пристрасті. Адже все, що відбувалося поза головним офісом, особливо, у міністерському дворі, не проходило повз увагу наших героїв.
Вони вже давно звикли до того, що