Українська література » Пригодницькі книги » Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова

Читаємо онлайн Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
великого краба. Це був зелений з вохристо-жовтим відтінком трав'яний краб, який часто зустрічається в заростях морської трави зостери на піщаному грунті. Він трохи менший за кам'яного краба, але досить добре озброєний, щоб і його поважали. Краба назвали Лисаветою; характер у нього був препоганий. Щоправда, я сама трохи в цьому винна. Мені дуже подобалося дражнити бідну тварину, вдаючи, що я збираюся схопити її за спинку. Лисавета негайно ж приймала виклик і підстрибувала на широко розставлених ніжках, погрожуючи мені здоровезними клешнями.

Кам’яний краб.


Дійшло до того, що як тільки хтось підходив до акваріума, Лисавета вже лізла на стінку від злості. Я подарувала її одному любителеві, і він обіцяв, що лагідністю здобуде прихильність Лізи. Він навіть вихвалявся блискучими результатами свого методу, та Лисавета тільки чекала зручного моменту і, коли він настав, так ухопила лагідного хазяїна за палець, що в нього зникло всяке бажання возитися з нею без допомоги довгого пінцета.

У акваріумі, де мало води і відносно тісно, краб майже не може захищатися. Інша річ на свободі, де він може рухатися в будь-якому напрямі і де всі переваги на його боці.

В цьому я переконалася того ж дня, коли, шукаючи крупного кам'яного краба, запливла за Кузьмичевий камінь. Чудовий краб сидів коло скелі на зовсім не великій глибині, близько двох або трьох метрів. Я тоді ще не звикла до ілюзорного збільшення предметів під водою, і він здався мені втричі більшим від найкрупнішого трав'яного краба, з яким мені будь-коли доводилося мати оправу. Я кинулася на нього зверху, маючи намір звичним рухом ухопити за спинку, але де там. Краб встиг шмигнути в розколину каменя і вистромив з неї клешні. Хапати краба за клешню більше ніж легковажно. Мені довелося відступити. Лежачи на поверхні води, я спостерігала його.

Кам’яний краб обороняється.


Заспокоївшись, краб вибрався з сховища і вийшов на піщану доріжку між каменями. Я набрала більше повітря в легені і кинулась в атаку. Краб миттю зайняв положення захисту, майже перекидаючись на спину і високо підстрибуючи у воді на розчепірених напружених ногах. Звідки б я не нападала, скрізь мене зустрічали відкриті обійми його могутніх клешень. Він відбивав мої напади з великою майстерністю, і тільки-но я відступала, щоб ковтнути свіжого повітря, встигав пробігти ще кілька кроків. Нарешті він добрався до купи каміння і опинився в безпеці.

Трохи пізніше ми розробили метод ловіння. Особливо зручний цей метод, коли його показуєш на березі якомусь новачку. Тоді камінець з успіхом зображує краба, якого треба дражнити лівою рукою, і, коли краб простягає до руки клешні і відкриває спину, хапати його правою. На практиці, однак, усе зовсім не так гладко, як у теорії. Часто бувало, що ловець стрімголов летів до поверхні води, а на його пальці висів «спійманий» ним краб. Виражати словами невдоволення під водою дуже незручно. У рот наливається вода і витрачається запас повітря. Тому ми стоїчно мовчали, поки не спливали нагору. І тоді тільки відводили душу. Кам'яні краби часто потрапляють у сіті. Виплутувати їх з тонких ниток, які чіпляються за всі горбки й шипи панцира краба, — заняття довге і морочливе.

Нас навчили ловити кам'яних крабів, як тільки стемніє, коли вони вилазять з води і сидять на мокрих і теплих скелях. Краби, мов зачаровані, дивляться на світло ліхтарика і дозволяють схопити себе руками. Мене запросили якось на вечерю з крабів, наловлених таким способом. Ми сиділи навколо невеликого таза, наповненого вареними крабами. Вони були дуже смачні, ніжні й соковиті. В їхніх масивних клешнях і товстих лапках досить багато м'яса, дещо можна наскребти і з м'ясистої хвостової частини, і навіть з коробочки тіла, практично цілком зайнятої нутрощами. Але я дістала тільки половину задоволення від цієї вечері: мені було шкода, що колять, розгризають і перетворюють на гору недоїдків чудових крупних крабів, що можуть прикрасити будь-яку колекцію. Ерифій у морі скільки завгодно, і моя жадібність не мала підстав, але така вже сила звички — найкрупніші, найтиповіші екземпляри збирати для колекції.

Краби часто попадаються на вудочку рибалкам. Я пливла повз дуже тонку волосінь (до речі, її можна чудово бачити у воді) і, природна річ, подивилася, хто цікавиться наживкою. Навколо шматочка мідії чи креветки метушилася зграйка крихітних зеленушок. Вони скубли наживку, майже таку завбільшки, як вони самі, і їхні зусилля навіть не топили поплавця. Раптом зеленушки відступили — до ласощів боком підкрадався великий краб. Він не кинувся на наживку наосліп, а спочатку обдивився і, тільки переконавшись, що все гаразд, ухопився клешнею за наживку і потяг її до себе в рот. Поплавець, мабуть, різко смикнувся, і рибалка зробив підсічку, бо раптом усе звилося догори — волосінь, наживка і краб. Жадібний дурень (краб, зрозуміло) так і не випустив своєї здобичі, поки не опинився на березі, а тоді вже було пізно.

Іноді краб так обережно бере наживку з гачком, що встигає засунути її в рот, перш ніж рибалка помітить, як витанцьовує поплавець, і зробить різку підсічку. Результат для краба однаковий — не бачити йому більше рідного моря.

Майже під усім камінням берега і в розколинах кишать молоді мармурові краби, і наловити пригорщу дрібних, як трикопійчана монета, крабиків неважко. Спіймати великого краба значно складніше, але я призвичаїлась витягати їх із затишних куточків у розколинах скель під водою. Щипаються вони не дуже боляче, порівняно з ерифіями — просто дрібниця.

Якщо мармурові краби почувають себе добре і в воді, і на березі, то маленькі краби-водолюби — ксанто, яких теж чимало під камінням на невеликій глибині, ніколи не виходять з води. Звичайно їхній панцир не більший від п'ятикопійчаної монети, непропорціонально великі клешні і зовсім маленькі ходильні ніжки. Незважаючи на свій невеликий розмір, вони умудряються з'їсти велику рибину за кілька годин. Ступінь розкладу здобичі і запах не мають значення для маленьких ненажер.

Одного дуже жаркого дня знайома студентка одержала в подарунок від рибалок чудовий екземпляр тригли — морського півня. Єдиним недоліком риби був дуже слабкий, але недвозначний запах. Однак для того, щоб зняти з нього шкуру і

Відгуки про книгу Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова (0)
Ваше ім'я:
Ваш E-Mail: