Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
Чесно кажучи, перламутр, що вистилав внутрішню поверхню черепашки мідії, був набагато красивіший за саму перлину.
Мітилястерів і молодих мідій охоче поїдають зеленушки. Молюсків не врятовує навіть міцна черепашка. Риби зеленушки оправляються з ними за кілька секунд, розгризаючи черепашку і з'їдаючи м'яке тіло молюска.
Темно-коричневі або лілувато-чорні черепашки, водорості і каміння, панцири крабів і палі причалів — усе обростає тонким вапнистим мереживом. Це моховатки, крихітні тварини, що оточили свої ніжні драглисті тільця твердим панциром. Їхні хатинки зливаються в одне ціле, і тільки за кількістю вхідних отворів, схожих на уколи шпилькою, можна догадатися про кількість моховаток у колонії. Пружний і щільний шар губок затягує каміння багатоколірним килимом і навіть забирається на цистозиру і молюсків. Жовті, блідо-лілові, рожеві, зелені, білі, червоні губки невеликі, не більші від горіха, але оселяються вони великими колоніями, зливаючись одна з одною і так міцно приростаючи до каміння, що відокремлювати від цього слизького і щільного шару кусочок для колекції треба ножем і скребачкою.
На черепашках, на камінні, на цистозирі і навіть на панцирах крабів приліплені маленькі вапнисті трубочки, загорнуті, мов годинникові пружинки. Це житло морського черв'яка-спірорбіса. Товсті, химерно зігнуті тригранні трубочки черв'яка — ломатоцероса білим шнуром звиваються на мідіях або на камінні. М'який і ніжний черв'як — принадна здобич для риб і крабів, але дістати його з трубочки нелегко. Інші черв'яки, що не будують собі вапнистих фортець, зариваються в мул, ховаються під камінням і в цистозирі. Важко уявити собі, яка колосальна кількість безхребетних населяє водорості. Губки, гідроїди, всілякі черв'яки, молюски і ракоподібні знаходять пристановище і їжу в підводних джунглях.
Креветка-гіполіта. Кізочка-капрела.
Я зрізала невеликий жмуток цистозири і прополоскала його у банці з водою. Безліч живих тварин зашастало у воді. Невеликі гілочки водорості, що одірвалися від жмутка, зразу ж обліпили рачки-бокоплави. На мій подив кілька коричневих скуйовджених гілочок почали поводитись вельми активно, і вже не можна було сумніватися в тому, що це тварини. Вони то чіплялися до справжніх гілочок цистозири, відразу стаючи невидимими, — їх не відрізниш навіть під лупою від точнісінько таких, як і вони, коричневих шматків водоростей, — то з діловитим виглядом досліджували прозорі стінки посудини. Коли я придивилася уважніше, мені здалося, що кожна тварина складається з двох зчеплених рачків. І лише під бінокуляром я в усіх деталях розгледіла креветку-гіполіту, що надзвичайно спритно прикидалася водорістю. На деяких гілолітах ростуть жмутки щетинок з кульками на кінцях, наче в їхній жорсткий панцир встромлено прозорі булавочки. Інші гіполіти гладенькі, без щетинок. Але всі вони забарвлені так, що на їхньому тілі залишаються непігментовані і зовсім прозорі місця. Кожна креветка чимось відрізняється від іншої: в одних більше коричневих плям, в інших їх зовсім мало, варіюють відтінки забарвлення плям. Але мета цього забарвлення одна — розбити контур тварини, зробити її невидимою (відомий принцип захисного забарвлення тварин).
У цистозирі завжди можна знайти маленьких капрел, рачків-кізочок. Вони прикріплюються задніми ніжками до водоростей і роблять кумедні вертляві рухи верхньою частиною тулуба і головою, на якій замість ріжок стирчать вусики. Це теж ракоподібні, як і бокоплави, і креветки, і краби, і раки-самітники. Молюсків на цистозирі так багато, що вони висять гронами на кожній гілочці. Особливо багато рисой; їхня тонка, загострена черепашка менша як сантиметр завдовжки, але з кожного куща цистозири можна було зібрати кілька пригорщ рисой.
За півгодини ми набрали стільки різноманітних тварин, що появилися серйозні побоювання щодо щасливої доставки на біостанцію безлічі банок, пробірок і відер з-'водою, де сиділи полонені «натурщики». Залишилося тільки зібрати деякі водорості, і тоді роботи вистачить нам на кілька днів.
Я озброїлась ножем і полізла у воду. Микола зручно влаштувався на камені і здійснював загальне керівництво. Він уважно розглядав принесені водорості й інколи схвалював зібране, але частіше відкидав набік більшу половину і просив пошукати екземпляр «якнайпишніший». Усе це називалося «ми збираємо водорості».
На скелях і каменях до глибини 20 метрів панує цистозира. Її кількість на деяких ділянках досягає 20 кілограмів живої ваги на один квадратний метр. Лише червона водорість філофора перевищує її своїми запасами. Але філофора — найбільш глибоководна водорість Чорного моря, особливо бурхливо розвивається на глибинах від 20 до 60 метрів, тобто там, де цистозира вже не може існувати через нестачу світла. Усі кам'янисті ділянки коло берегів Чорного моря оперезані потужним поясом цистозири. Вона досягає в довжину півтора метра і така густа, що інколи важко дістатися до каменя, на якому вона розрослася.
За буйними патлами цистозири не відразу помітиш інші водорості найрізноманітніших форм і забарвлення. Яскраво-зелені і лимонно-жовті водорості ентероморфу і кладофору ми збирали на каменях біля самої поверхні води.
То спливаючи розкішною бахромою у набігаючій хвилі, то безживно повисаючи на мокрих укосах, зелені водорості ковзким слизуватим кільцем обліплюють скелі. Схожа на листя салату їстівна водорість ульва і оленячі ріжки водорості кодіум зустрічаються трохи глибше. Але, як і решта зелених водоростей, вони не люблять сутінків і туляться якнайближче до сонячного світла.
На плоских каменях сидять колонії білувато-вохристих воронок бурої водорості падини, схожі на гриби лисички.
У Чорному морі коралів нема. На них трохи схожа блідо-рожева жорстка водорість кораліна. Її вапнисті стебла ліпляться на каменях у зоні прибою. Наскільки жорстка кораліна, настільки ніжні плюмажі іншої червоної водорості — дазії. Вони здаються під водою зеленувато-вохристими, трохи світліші за цистозиру. Лише біля самої поверхні води видно їх чудовий червоний колір. Ясно-червоною хмаркою коливаються вони над чорними черепашками мідій і мітилястерів. Інші червоні водорості — цераміум з її членистими темно-вишневими гілочками і лауренція, що прикріплюється до гілок цистозири, під водою також майже не відрізняються кольором від інших водоростей, і щоб переконатися в різноманітності забарвлення, треба тягти їх на поверхню води.