Хвилі над нами - Ольга Флорентіївна Хлудова
На кожному великому камені можна було знайти кількох собачок. Їм, видно, зовсім байдуже, яке займати положення: причепитися до каменя вниз головою на майже прямовисному укосі, лежати з комфортом на плоскій вершині чи на виступі каменя. Вони уважно спостерігали, як ми наближалися, і, коли, на їх думку, ми перепливали заповітну межу безпеки, неохоче залишали насиджене місце і, відпливши далі, знову лягали на камінь. Плавають собачки дуже кумедно — їх товсте черевате тільце повільно погойдується то в один, то в другий бік, на морді застигає безглуздо-пихатий вираз, а хвіст звивається з метушнею, що аж ніяк не відповідає ні «виразові обличчя», ні повільним рухам корпусу. Собачки — погані плавці і, побачивши небезпеку, намагаються сховатися від неї у водоростях та під каменями. Маленькі й гострі зуби собачки відчутно прихоплюють пальці, коли береш рибку в руки. Але про який-небудь серйозний укус не може й бути мови. Надто малі зубки у цих забавних рибок. Тільки місцеві хлопчаки, спіймавши собачку, обов'язково вбивають її ударом об скелю, причому тримають волосінь далі від себе і взагалі вдаються до таких запобіжних заходів, начебто спіймали щонайменше отруйну гадюку. Але все це належить до царини хлопчачої фантазії. Собачки часто попадаються на вудки, проте м'ясо їх водянисте й несмачне.
Молоді риби довірливіші або, вірніше, не такі обачні, як дорослі, близько підпускають до себе. Бувало, дивишся майже у вічі собачці. Вона в свою чергу витріщає на тебе свої рухомі опуклі оченята. Розглянеш усі деталі — і ніжні відростки над очима, і красиві строкаті промені її грудних плавців з прозорою плівкою між ними, і черевні плавнички-підставки. Собачка, мов крихітний міномет, стоїть на тринозі. Третя точка — це хвіст. Потім повільно простягаєш руку і собачка миттю зникає за каменем. Якщо не рухатися, вона знову вилізає на камінь, трохи далі. І гра починається спочатку.
Собачки.
Якось я підпливала до берега біля пляжу біостанції. На одному з каменів ще здалеку помітила дивну тварину — невелику грудочку з плямами і вусики, що стирчали. На мене пильно дивилося двоє непропорційно великих очей. Я метнулася до каменя, забувши з подиву перше правило спостерігача: ніколи не робити різких або загрожуючих рухів. Зрозуміло, тварина злякалася і сховалась. Вхід до крихітної печерки, діаметром з наперсток, темнів серед нитковидних водоростей. Я потицяла в нього пальцем, але нічого не виявила і, відпливши далі, стала стежити за печеркою. Через хвилину з отвору показалася голова собачки. Вона оглядалася в усі боки, але далі не вилазила. І в наступні дні я регулярно відвідувала камінь. Часто заставала мешканця печерки на вершині каменя. Якщо підпливала надто близько, собачка кидалася до свого сховища і надзвичайно спритно забиралася в нього хвостом наперед, спираючись на грудні плавці і погойдуючись з одного боку на другий.
В одну з підводних екскурсій мою увагу привернули стебла цистозири, що ворушилися. Я пірнула трохи ближче і, вчепившись за водорості, причаїлась за каменем. На маленьку галявинку випливла собачка. Мені здалося спершу, що до неї причепилась якась тварина, але придивившись краще, я побачила, що вона тягне за собою дохлого краба. Із заростей вистрибнула друга собачка, трохи більша, і охопила краба за ногу. Власниця краба кинула здобич і метнулась до розбійниці. Собачки розчепірили всі свої плавці і, розкривши зубасті ротики, наскакували одна на одну. Потім знову вхопили краба і почали смикати й тягти його в різні боки. Вони шарпали його доти, поки не зірвали панцир. Певно, загиблий краб був у процесі линяння і панцир його ще не затвердів. Собачки жадібно шматували тіло, зариваючись по грудні плавці під трохи піднятий панцир. Незабаром на дні лежали порожня оболонка і уламки ніг. До них уже підкрадався бочком маленький крабик, щоб геть-чисто вискребти рештки.
Інколи можна бачити, як собачка, широко розставивши для упору свої черевні плавнички-підставки, хапає м'які стебла водоростей і скубе їх, як собака пацюка. У каламутній хмарці, збитій метушнею, собачка підхоплює якусь дрібноту, певно потурбованих нею рачків і черв'яків, що ховалися у водоростях, і шматочки самої водорості. Собачки охоче поїдають краї купола у невеликих медуз — аурелій. Але ці драглисті ласощі дістаються їм лише тоді, коли медуза спускається до самого дна або каменя, на якому туляться собачки.
Наше знайомство з зеленушками відбулося під час перших підводних екскурсій. Інакше не могло бути. Зеленушки — невід'ємна частина скелястого підводного краєвиду Чорного моря (у всякому разі біля кримських берегів), і біля карадагського узбережжя їх була сила-силенна. Вони належать до родини губанових і мають багатьох родичів у коралових джунглях південних морів; ті славляться яскравим забарвленням.
Чорноморські зеленушки звичайно забарвлені набагато скромніше, в коричнюваті, зелені і бурі тони, хоч деякі з них у певні моменти змінюють свій колір і тоді можуть посперечатися яскравістю вбрання з своїми собратами з тропічних вод. Інтенсивність забарвлення і його характер змінюються залежно від ступеня збудження. Дуже яскраво забарвлюються деякі зеленушки під час нересту.
Іноді в зграйках строкатеньких, бурих зеленушок можна зустріти і яскраво-червоних, мов золоті рибки, зеленушок-рупестрис.
Зеленушки зграйками в'ються коло темних стрімчаків і каміння, возяться в цистозирі і, відчувши небезпеку, ховаються в розколинах та нірках у камінні або забиваються в густі зарості водоростей, і знайти їх там просто неможливо. Вони шукають дрібних рачків, черв'яків, а, головним чином, молюсків-мітилястерів, яких гризуть, наче горіхи. Інколи вони так захоплюються розшуками корму, що їх можна буквально схопити за хвіст.
Один з наших підводних спортсменів довго дивився, як маленька зеленушка захоплено рилася в кущі цистозири, допомагаючи собі енергійними рухами хвоста. Вона навіть не помітила, що до неї підпливло страшне чудовисько в масці, і опам'яталася лише тоді, коли спостерігач не витримав і схопив зеленушку за хвіст. Рибка метнулася, охоплена жахом, вирячивши очі, і миттю зникла у водоростях. Певно, після такого збудження вона довго відсиджувалася в своєму сховищі. Взагалі дрібні зеленушки дуже довірливі і підпускають людину близько, навіть коли чудово її бачать.
Деякі зеленушки будують з водоростей гнізда, схожі на гнізда птахів. Самець охороняє гніздо з ікрою,