Альтернативна Еволюція - Олександр Павлович Бердник
Маруся задихнулася від хвилювання. Правду, правду співають святі люди. Бо і для неї неждано-негадано сяйнула Радість з таємничого Дивокола променистою зіркою, а потім стала ріднесеньким Дитям, поза яким уже немає світу, нема родини, нема життя. Таємнича Радість Світова… Як гарно!..
Івасик лежав з розплющеними очима, але не ворушився, незмигно дивлячись у зоряну глибінь. Зненацька над ним замерехтіло райдужне світло, ніби прозорі небесні птахи вимахували у просторі іскристими крилами. Довкола поплив ніжний запах квітів і Маруся почула (чи їй здалося?) ласкаві, але владні Слова з Неба:
— Пора Останнього Бою, Воїни Бога!
Характерники одностайно підняли руки до зірок. Найстаріший урочисто сказав:
— Ми чекаємо Твого Слова, Отче!
— Посилаю Сина Свого душам блукаючим. Небесний Щит Йому — Моя Воля. Земним щитом має стати ваша любов і мудрість. Рішинець долі земної Яви — у Серці Сина. Пам'ятайте, діти Мої!
На чолі Івасика спалахнула блакитна Зоря, як у той вечір, коли він з'явився біля квітника Марусиного. А з мерехтіння райдужного вирізьбилися вогнисті образи і попливли над Дитям: пульсуюче серце, полум'яний меч і орел з розпростертими крилами. Серце лягло на груди сина і поглинулось тілом Івася, а меч з орлом опустилися обабіч плечей.
— Серце Дитини. Меч Воїна. Крила Орла, — прошепотів старий характерник. — Такий Заповіт Бога-Рода для русинського Краю…
Він перший опустився на коліна біля хлопчика. Потім всі інші. Взявшись за руки, оточили Зоряне Дитя нерушимим кільцем.
— Ти чула, Діво? — запитав старий характерник.
— Чула, — шепнула Діва, тамуючи сльози розчулення й радості.
— Віднині Хортиця — щит і оселя Божого Сина. Доглядай дитя, як суджена мати, а ми приготуємо для нього все, що звелів наш Вітець…
* * * Ближче від найближчого Вітчизна. Ось Вона — лиш досить нахилиться… Над віками плач розносять тризни, Плач над тим, що відкрива темницю! Найдивніші мрії — всі із Лона Виростають грозами і снами, Потойбічні Духу ніжні крона Кореняться там, поміж кістками… О ті кості! Усмішка грайлива Вічного космічного потоку. Понад ними розквітає диво — Вічний Сад, а в нім — дитячі кроки… Найбуйніші серця поривання — То зерно Матусі всеосяжне, То любов її, святе кохання, Що його дала синам відважним! Вічноюна Гея! Діва-Мати! Дай нам сили й моці для польоту, Все збагнуть, знайти і подолати, І обмани шляху побороти! Знаєм добре: дерево квітує, Доки в надрах Геї корневище. І воно плодами бенкетує У промінні Сонця якнайвище!..Вернувшись із в'язниці в п'ятдесят п'ятому році додому, я на перших порах розгубився, не відаючи — що робити. Все, що відклалося в серці, пам'яті, свідомості, в почуттях, на кожному кроці входило в протиріччя з діями, думками, словами, вчинками довколишніх людей, традицій, інституцій, звичаїв. Що б я не планував робити, перед очима одразу ж спалахував Образ Божої Матері, що поволі йде мимо відчинених вікон світових бараків, де в буйному гульбищі бенкетують, веселяться, лаються, лютують, б'ються народи, племена, партії, банди, об'єднання, церкви, секти. Я знав, що Вона кожної миті дивиться в моє серце і чекає, що я покладу в її долоню, який плід своїх мрій та вчинків. Такий стан вічного само-іспиту був нестерпно тяжкий, я відчував, що іншим зі мною незатишно, незручно, що люди прагнуть забуття й спокою, а не чатування в той час, коли хочеться спати. Формувався стан самотності, а з ним і негативна оцінка буття, як такого. Здавалося, що цей світ хтось сотворив для глуму, для іронії, для насмішки і жорстокої забави. Це ще більше спонукало до далекосяжної мрії, яка ставала пензлем для малювання в думці полотна грядущого світу — зладованого, радісного, щасливого, лагідного. На папір лягали болісні рядки віршів:
Розбить би навіки прісний, Блідий відбиток Світу, Кинуть у простір пісню, Сонцем весняним зігріту, Щоб задзвеніли струни Напнутого чекання, Щоб