Житловий кодекс України. Науково-практичний коментар станом на 05.05.2011 р - Колектив авторів
Незалежно від тривалості проживання в даному населеному пункті на кооперативний облік при наявності передбачених Правилами підстав беруться громадяни, визначені абз. 3 і 5 п. 9 Примірного статуту ЖБК, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.85 р. (надалі - Примірний статут ЖБК), а також особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби Збройних Сил України, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, Служби національної безпеки України, військ цивільної оборони та інших військових формувань, що створюються Верховною Радою України, Стратегічних сил стримування, які дислокуються на території України.
Працівники, зв'язані за родом занять з постійним пересуванням, беруться на кооперативний облік у тому населеному пункті, в якому вони зареєстровані, в установленому порядку.
6. Частина 3 коментованої статті передбачає можливість встановлення законодавством України інших підстав для взяття громадян на облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу. Зокрема, такі підстави передбачені та конкретизуються Правилами, Примірним статутом ЖБК та іншими нормативно-правовими актами України.
7. Частиною 4 коментованої статті визначено, що облік громадян, які бажають вступити до житлово-будівельного кооперативу, здійснюється у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Облік бажаючих вступити до житлово-будівельного кооперативу громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, при яких організуються кооперативи, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також у виконавчому комітеті Ради народних депутатів. Нарівні з ними беруться на облік громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію, а також особи, зазначені в частині другій статті 37 цього Кодексу.
Для того, щоб громадяни вступили у члени ЖБК, цьому має передувати прийняття їх на облік бажаючих вступити до ЖБК (за винятком категорій громадян, зазначених в абз. 1 п. 8 Примірного статуту ЖБК, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30 квітня 1985 р. № 186).
Частиною 4 даної статті, п. 2 Правил передбачено, що кооперативний облік здійснюється, як правило, за місцем проживання громадян в органі місцевого самоврядування. Облік громадян, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, при яких організуються житлово-будівельні кооперативи, здійснюється за місцем роботи, а за їх бажанням - також і в органі місцевого самоврядування за місцем проживання.
Крім того, на кооперативний облік беруться громадяни, які залишили роботу на цих підприємствах, в установах, організаціях у зв'язку з виходом на пенсію, а також особи, зазначені в частині другій статті 37 цього Кодексу.
Пенсіонери можуть бути прийняті на кооперативний облік за місцем колишньої роботи за умови, що вони залишили там роботу саме у зв'язку з виходом на пенсію. Вони приймаються на облік за місцем колишньої роботи нарівні з працівниками відповідної юридичної особи, тобто до них пред'являються однакові вимоги при взятті на облік (та знятті з нього). У такому ж порядку беруться на облік працівники медичних, культурно-освітніх, торговельних та інших установ і організацій, які безпосередньо обслуговують трудовий колектив підприємства, установи, організації, а у випадках, передбачених законодавством України, й інші особи (абз. 2 п. 6 Правил).
У випадках і в порядку, встановлюваних законодавством, Правилами громадяни можуть бути взяті на облік і не за місцем їх проживання (абз. 3 п. 2 Правил).
Кожна сім'я може перебувати на кооперативному обліку за місцем роботи одного з членів сім'ї (за їх вибором) та в органі місцевого самоврядування за місцем проживання. Сім'я може одночасно перебувати на кооперативному і квартирному обліку (п. 3 Правил).
8. Громадяни беруться на кооперативний облік після досягнення ними вісімнадцятирічного віку, а ті, що одружилися або влаштувалися на роботу в передбачених законом випадках до досягнення вказаного віку, - відповідно з часу одруження або влаштування на роботу.
9. Громадяни, які штучно погіршили житлові умови шляхом обміну займаного жилого приміщення, його псування або руйнування, відчуження придатного і достатнього за розміром для проживання жилого будинку (частини будинку), квартири, а також громадяни, у яких потреба в поліпшенні житлових умов виникла внаслідок вилучення жилого приміщення, використовуваного для одержання нетрудових доходів (стаття 96 ЖК), не беруться на кооперативний облік протягом п'яти років з моменту погіршення житлових умов (п. 12 Правил).
10. Прийняття на кооперативний облік громадян провадиться:
1) за місцем проживання - рішенням органу місцевого самоврядування;
2) за місцем роботи - спільним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і відповідного профспілкового комітету.
Рішення щодо взяття на кооперативний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів.
Якщо на розгляд виконавчого комітету місцевої Ради або адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації профспілкового комітету буде внесено пропозицію про відмову у взятті на облік, на засідання вказаних органів запрошується заявник.
11. У рішенні щодо прийняття на кооперативний облік громадян вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості на вступ до ЖБК (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстава відмови.
Рішення про взяття громадян на кооперативний облік за місцем роботи затверджується органом місцевого самоврядування, на території якого знаходиться відповідне підприємство, установа, організація.
Про прийняте рішення орган місцевого самоврядування, адміністрація підприємства, установи, організації чи орган кооперативної або іншої громадської організації направляють заявникові письмову відповідь з повідомленням відповідно дати взяття на облік, виду і номера черги або підстави відмови у задоволенні заяви.
Громадяни вважаються взятими на кооперативний облік з дня винесення відповідного рішення.
12. Житлові правовідносини виникають з моменту винесення рішення відповідного органу про прийняття громадянина на облік. З цього моменту громадянин має право вимагати поліпшення житлових умов, а орган місцевого самоврядування або організація зобов'язані надати житлове