Шлях митця. Духовна дорога до примноження творчості - Джулія Кемерон
Підґрунтям Священного Кола слугують повага та довіра. Уявіть собі сад, у якому кожна рослина має своє ім’я і місце. Жодна квітка не втрачає своєї цінності через те, що поруч розквітає інша. Кожне цвітіння унікальне, кожне по-своєму прекрасне і неповторне.
Ставмося до цього саду обачно. Не вириваймо з коренем ідеї одне одного, не давши їм часу розцвісти. Виявімо терпіння до процесу росту, дозрівання, циклічності, плодоношення і повторного посіву. Не поспішаймо один одного осуджувати у бездумному прагненні штучно прискорити чийсь ріст. Нехай у новонародженого митця усередині нас завжди буде можливість спробувати, спотикатися, упасти і знову почати заново. Пам’ятаймо, що в природі кожна втрата має своє значення. Те саме стосується і нас. Якщо використати творчу поразку собі на користь, вона може стати компостом, який удобрить творчий успіх наступного сезону. Пам’ятайте: перед нами довгий процес дозрівання і збирання урожаю, а не усунення перешкод нашвидкуруч.
Мистецтво — справа душі, а разом ми — духовна спільнота.
Творчість — це моя основна професія ось уже двадцять п’ять років, а протягом останніх п’ятнадцяти років я викладаю курс творчого відновлення. За цей час у мене було безліч нагод побачити і зрозуміти, що означає не мати достатньо творчої підтримки і що означає її знайти. Часто саме у цьому полягає різниця між успіхом і поразкою, між надією і відчаєм.
Тут ідеться про важливість миті, коли ми вириваємося з усамітнення. Як і в будь-якому процесі відновлення, такий ривок — це потужний перший крок. Творче відновлення, як і будь-яке інше, може супроводжуватися підтримкою однодумців. Групи, які працюють за методикою дванадцяти кроків, особливо дієві тоді, коли потрібно після чогось відновитися. Творчі спілки дають чудові результати, коли потрібно заради чогось відновитися.
Коли мене просять назвати один фактор, який, на мою думку, найважливіший для тривалої творчої продуктивності, я знаю, що від мене очікують почути щось на кшталт «усамітнення», чи «незалежний прибуток», чи «мати когось, хто зможе доглядати за дитиною». Все це дійсно потрібно і неодноразово озвучувалося, проте я гадаю, що значно важливіше те, що я називаю «дзеркалом, якому можна довіряти».
Простими словами, дзеркало, якому можна довіряти — це друг вашої творчості, той, хто вірить у вас і ваше творче начало.
Як митці ми можемо свідомо створювати так звані творчі спілки — Священне Коло дзеркал, яким можна довіряти, які сприяють росту одне одного і допомагають творчо розвиватися.
Керуючись досвідом, я переконалася, що підтримка однодумців, які розділяють нашу мрію жити повноцінним життям, може принести нам неабияку користь. Я раджу таким однодумцям зустрічатися щотижня і разом виконувати вправи з цієї книжки, ділячись відповідями і порівнюючи їх. Інколи чийсь прорив може допомогти і вам.
Пам’ятайте, ми живемо у культурі, яка згубно впливає на мистецтво: у ній процвітає неймовірна кількість токсичних міфів про творчих людей. Мовляв, не досить того, що ми без копійки за душею, невідповідальні, наркомани і божевільні, так ми ще й егоїсти, літаємо в хмарах, страждаємо манією величі, тирани і вічно в депресії, а головне — ми потребуємо, щоб нам «дали спокій».
Ми самі віримо щонайменше у те, що рано чи пізно нам таки дадуть спокій і ми будемо самотніми.
Запитайте митця, що подає надії, чому він боїться усе більше розкривати власну творчість, і він відповість: «Не певен, що хочу провести решту свого життя на самоті».
В Америці ми наче плутаємо митців з ковбоями, сприймаючи їх за відлюдкуватих самітників, які завжди скачуть на захід сонця, щоб займатися своїми справами — наодинці. Отака аналогія з ковбоями — цілковита нісенітниця. Більшість із нас люблять перебувати у товаристві. Одна з найбільших таємниць нашої культури у тому, що насправді митці люблять інших митців.
Замисліться над цим на хвильку: що малювали імпресіоністи? Обід… у товаристві один одного. Про що писала Група Блумзбері[30]? Про вечері і обговорення пліток один з одним. З ким знімав фільми Джон Кассаветес? З друзями. Чому? Тому що вони вірили один в одного і їм подобалося допомагати один одному реалізовувати свої мрії.
Митці люблять інших митців. Утім, чомусь ми не повинні про це знати. Нас переконують, нібито «на вершині місця для всіх не вистачить». Це абсурд. Вода шукає свій рівень і вода піднімається колективно.
Митці часто допомагають одне одному. Так було завжди, хоча міфи переконують нас у протилежному. Правда ж у тому, що, коли ми допомагаємо одне одному, це маємо надзвичайно потужні наслідки. Ось яскрава ілюстрація цього. Режисер Мартін Скорсезе розробив, структурував і відшліфував сценарій фільму «Список Шиндлера» — а потім передав готовий проект своєму другу Стівену Спілбергу, відчуваючи, що цей матеріал повинен належати саме йому. Такий вияв творчої щедрості, що не надимається, дав Спілбергу шанс урешті-решт отримати «Оскар» як «справжній режисер» — попри те, що Скорсезе знав, що позбавляє себе такого шансу, принаймні цього року. Проте у пресі все висвітлювалося так, немов вони було вороже налаштовані один проти одного, митець проти митця, наче спортсмени з воюючих країн на наших міні-війнах — Олімпійських іграх. Повторю: це повний абсурд.
Успіх народжується у спільнотах.
Ми, митці, повинні знайти тих, хто у нас вірить і в кого віримо ми, та об’єднатися з ними заради взаємної підтримки, підбадьорення і захисту.
Пригадую, як двадцять років тому я сиділа у готельному номері з тоді маловідомими режисерами Браяном де Пальмою і Стівеном Спілбергом. Скорсезе, який на той час був моїм нареченим, поїхав у Францію, і мене втішали за піцою, яку замовили у номер двоє його друзів.
Спілберг говорив про фільм, який він дуже хотів зняти — про феномен НЛО. Підтримка цього проекту була дуже незначна, і це зовсім не заохочувало Спілберга братися до фільмування — хоча сама ідея його неабияк цікавила. Що ж робити? Де Пальма порадив йому прислухатися до свого серця і таки зняти стрічку. Фільм отримав назву «Близькі контакти третього ступеня».
Я розповідаю цю історію не для того, щоб жонглювати гучними іменами, а щоб проілюструвати, що навіть найзнаменитіші з нас не завжди були такими і ніколи не зможуть цілком позбавитися від страхів і сумнівів — неодмінної частини творчості. Проте лише трохи допомоги з боку наших друзів — і ми зможемо подолати ці перешкоди, які неодмінно виникатимуть перед усіма нами.
Всі ми починаємо однаково, маючи за душею лише мрію і більше нічого. Якщо нам пощастить, ми знаходимо друзів, які вірять у наші мрії разом з нами. Коли це стається, ця