Хроніка війни. 2014—2020. Том 1. Від Майдану до Іловайська - Олександр Віталійович Красовицький
Коли вже почали бойовики валити жорстко з гранатометів РПГ і СПГ за першими нашими БТРами, то Максим Миргородський, позивний «Майк», нинішній командир 95-ї бригади, дав команду спустити танки з тягачів. Пустили два танка і йшли вже так: два БТРа — танк — два БТРа — танк. Виходить, тоді вже танки повністю в нашому підпорядкуванні були, і ми давали їм команди. У противника там блокпости стояли, бетонні брили, окопи. БТРи просто роз’їжджалися в сторони, і танк тупо валив: мета така-то, орієнтир такий-то. «Мишка-1. Вогонь! » «Прийняв». Ба-бах — і все!
Нищівний вогонь танків 17-ї Окремої Криворізької танкової бригади суттєво допоміг десантникам знести бетонні укріплення бойовиків у напрямку головного удару. Лиман штурмували з трьох боків армійці-десантники ВДВ батальйонно-тактичними групами, сформованими зі складу двох бригад: 79-ї Миколаївської та 25-ї Дніпропетровської.
Дев’яносто п’ята Житомирська водночас проводила відволікальний удар на Семенівку по трасі як на основний укріплений район висадкою десанту спецпризначенців у ворожому тилу. Вогневу підтримку забезпечували артилерійські батареї 55-ї Запорізької окремої артилерійської бригади та авіація. Бойові порядки передових штурмових груп 79-ї та 95-ї оаембр заходили в місто основною дорогою від трас М-03 через зону густого заліснення з обох боків дороги. Кожен із бійців тримав під прицілом свій визначений сектор у «зеленці».
Звільнення силами АТО Красного Лимана (02.06.2014–04.06.2014)
До певного часу ми вели бойові дії, після чого зупинились для відпочинку в «зеленці». Рано-вранці знову вишикувались у бойовий порядок і пішли далі.
І тепер пам’ятаю таку цікаву картину: двометровий снайпер зі Збройних сил України йшов біля мене і вицілював у приціл противника в лісовій смузі. І коли він водив стволом вліво-вправо, мені навіть не треба було пригинатися з моїми 1,9 метра — настільки він був високою людиною.
Узяли місто (Лиман, — авт.) надвечір 5 червня. Уздовж дороги лежали тіла людей у різних камуфляжах. Було зрозуміло, що це місцеві сепаратисти. Але що цікаво — на фоні цієї картини закохані парочки прогулювались вулицями, узявшись за ручки. Тоді я відчув, що паралельно з’єдналися дві реальності: мир і війна, життя і смерть…
Коли ми заходили на територію якогось заводу у передмісті Лимана, була інформація, що там є озброєні люди. Завдання спецпідрозділу — тонка робота: зачистка вулиць, вистежування бандформувань. Після нас уже працювала поліція по будинках і квартирах.
• Зведення новин
• Райцентр Амвросіївка на Донеччині оточили сили антитерористичної операції.
У бік Амвросіївки у Донецькій області їдуть кілька сотень бойовиків на БТРах і майже 10 «КамАЗ». Бойовики ДНР рухаються з боку Донецька, Шахтарська і Тореза.
Такожв Сніжне кілька годин тому зайшли 5 «КамАЗів» з терористами, ймовірно чеченцями.
• Луганське комунальне підприємство «Міжнародний аеропорт «Луганськ» призупинив роботу через ремонтні роботи на злітній смузі до 10 червня.
• У Торезі Донецької області з інституту Харківського інституту ринкової економіки і менеджменту невідомі люди в масках викрали викладача філософії Олега Галазюка. У грудні під час подій Євромайдану на Галазюка було складено адмінпротокол за написи, зроблені на будівлях і зупинках міста Тореза: «Банду геть! Зека в дупу!».
• На Донеччині терористи напали на пункт пропуску, одна з автівок вторглася з російського боку. В результаті спланованих бойових дій Державної прикордонної служби та ЗС України в ході бою у пункті пропуску «Маринівка» знищено 1 автомобіль «Урал», 2 автомобілі «Камаз» та 1 БТР терористів. Є інформація про втрати з числа нападників. З боку прикордонників 5 осіб отримали поранення.
• Кабінет міністрів ухвалив рішення щодо припинення руху через деякі пункти пропуску на кордоні з Російською Федерацією.
Про це повідомила в четвер ввечері прес-служба уряду.
Таким чином припинений рух через пункти пропуску:
Луганська область – Должанський, Червонопартизанськ, Червона Могила, Новоборовці, Краснодарський (пункт пропуску на суміжній території – Донецьк), Краснодарський (пункт пропуску на суміжній території – Нижній Швирьов), Сєвєрний; Донецька область – Маринівка.
• Над міським управлінням внутрішніх справ, міськрадою в місті Красний Лиман Донецької області знову піднятий прапор України.
Про це повідомив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков на своїй Фейсбук-сторінці.
6 червня 2014 року
• Зведення новин
У Слов’янську Донецької області знову відбуваються вибухи.
Бойовики «ДНР» захопили Обласний лікувально-оздоровчий центр лікарні імені Калініна в Донецьку.
Про це повідомляють «Новости Донбасса» з посиланням на свої джерела.
Співробітникам лікувальної установи сказали, що там буде діяти «шпиталь ДНР».
• В районі Слов’янська терористи відкрили мінометний вогонь з території однієї з місцевих церков. Об’єктом обстрілу стали блокпости підрозділів МВС, які входять до складу сил Антитерористичного центру.
Під час обстрілу загинув працівник Івано-Франківського спеціального підрозділу міліції, ще два працівники отримали важкі поранення.
• Під Слов’янськом терористами збитий літак.
Керівник групи інформування про антитерористичну операцію Владислав Селезньов повідомив, що підбитий літак був не розвідувальний Ан-30, а транспортний Ан-26. За його словами, Ан-26 виконував завдання з перевезення гуманітарного вантажу, який зібрали волонтери. Літак був збитий терористами в результаті двох пусків ПЗРК і падав на житлові квартали Слов’янська.
Селезньов зазначив, що льотчики намагалися відвести літак від населених пунктів, на місці його ймовірного падіння проводяться роботи, борт покинули 3 члени екіпажу, 1 із них загинув».
Літак Ан-26, збитий у п’ятницю над Слов’янськом терористами, був вражений з новітнього російського переносного зенітного ракетного комплексу 9К333 «Верба».
Про це написав на своїй сторінці у Фейсбук керівник Центру військово-політичних досліджень Дмитро Тимчук.
7 червня 2014 року
• Сергій Глотов та ін. «У вогняному кільці. Оборона Луганського аеропорту»
«КОШМАРИТИ», А НЕ ШТУРМУВАТИ: ТАКТИКА БОЙОВИКІВ
Із заходом до аеропорту мінометної батареї з 1 ОТБр бійці отримали можливість відповідати на дошкульні мінометні обстріли супротивника. Тим не менше, вони не зупинялися.
З мінометів нас уже накривали. І вже після 7 червня ми почали працювати. Обрисували деякі цілі з хлопцями, які вже