Історія повертається. Світ після 11 вересня і відродження Заходу - Йошка Фішер
США принципово відрізняються від усіх інших великих держав та імперій своїми політично-соціальними підвалинами. Цей народ базується не на історично сформованій правності, що вийшла з туману історії в міру того, як спливали століття, — він постав з політико-релігійного установчого акта, що пов'язав віру й розум, пуританство і Просвітництво. Крім того, США навмисно засновані всупереч основному принципові Старого Світу, всупереч правності через історію, всупереч історичній легітимності європейського панування. Тим-то США як нація переселенців із усього світу набагато більше за інші держави, що виникли з бігом історії, залежить од інтеграційної сили їхньої морально-релігійної претензії на заснування. Американська республіка — це розумна держава[158], сперта на два стовпи, а саме на демократичні цінності доби Просвітництва (свободу)[159]і принципи протестантської релігії (християнство)[160], а не на правність через історію.
Таким чином, у політичній думці Сполучених Штатів куди виразніше проступає орієнтація на цінності і покликання народу, ніж на історичне мислення. Достоту з цього установчого акта віри і розуму й бере американська свідомість, на відміну від інших країн, всю свою силу. І справді, у цьому установчому акті емпірично обґрунтовано це самовизначення американської нації, що вважає себе «обраною»[161]. Тому якби Сполучені Штати відмовилися від своїх фундаментальних цінностей на користь насильницько-воєнної імперії, що в даному разі було б конче необхідно, вони мали б при цьому спершу визнати власну неспроможність, отже поставити під серйозний сумнів власну здатність до інтеграції всередині країни і здатність до керівництва зовні[162].
Таким чином, батьки-засновники американського народу від самого початку усвідомлювали небезпеку, що її приховувала відмова від політико-релігійних принципів заснування молодої нації. Джон Вінтроп[163], перший губернатор англійської колонії Массачусетс, не тільки перетворив «місто на пагорбі»[164] на міф заснування Америки й таким чином заклав підвалини у відчуття обраності, «the manifest destiny»[165], на штиб біблійного, але водночас уже тоді, геть на світанні майбутніх Сполучених Штатів, вказав на незмінність зобов'язань цієї особливої «нової нації», що з цього випливають:
«...за обопільною згодою силою вкрай могутнього провидіння, а отже завдяки більш ніж буденному