Основи загальної психології. Том I - Оксана Василівна Полозенко
Вправа «Хто Я?»
Завдання: проставте в стовпчик номери від 1 до 10 і дайте десять відповідей на питання «Хто я?». При цьому можна враховувати будь-які свої характеристики, риси, інтереси, емоції — усе, що здається вам придатним для того, щоб описати себе фразою, що починається «Я — …».
Готовий перелік кожен учасник оголошує перед групою.
Вправа «Проективний малюнок»
Завдання: виконайте два малюнки: 1) Я — такий, як є. 2) Я — такий, яким би хотів бути. На виконання малюнків дається 5 хвилин. Малюнки не підписуються. Усі малюнки складаються на стілець у центрі кімнати.
Охарактеризуйте кожен малюнок: якою себе бачить людина, якою вона хотіла б стати, що хотіла б змінити в собі?
Вправа «Складання психологічного автопортрета»
Послідовність виконання завдання:
1. У довільному порядку складіть якнайдовший список своїх особистісних якостей і характеристик.
2. Зі списку, складеного вами, виберіть ті якості й характеристики, яких ви хочете позбутися, а також ті, які вам подобаються і занесіть у таблицю (див. нижче). У цій таблиці також є колонка, до якої ви записуєте риси і властивості особистості, яких ви хочете набути «Я»-ідеальне.
3. На основі таблиці зробіть про себе такі висновки:
— чи задоволені ви своїми особистісними якостями;
— які особистісні якості у вас не розвинені як у представника жіночої/ чоловічої статі;
— які з перерахованих якостей заважають вам у стосунках з іншими людьми;
— які з перерахованих якостей допомагають вам у стосунках з іншими людьми;
— морально-вольовий, аморально-вольовий чи «нейтральний» ви тип особистості;
— ви є творчою, нетворчою чи пересічною людиною;
— адекватне чи деформоване у вас сприйняття оточуючого соціуму тощо.
Методики дослідження самосвідомості особистості
Символічні завдання на виявлення «соціального Я»
Мета: вимір різних аспектів «Я-концепції».
Опис: діагностичний інструмент представляє собою серію оригінальних символічних проективних проб, спрямованих на вимір самовідносин і самоідентичності.
Підґрунтям методики є припущення, що дистанція на листку паперу між кружками, які символізують «Я», і «значущих інших» може бути інтерпретована як психологічна дистанція: позиція лівіша від інших — як пережита цінність «Я», позиція вище — як пережита сила «Я», усередині фігури, складеної із кружків «інших» — як включеність і залежність, поза — як незалежність «Я».
СамооцінкаІнструкція: перед Вами на листку паперу рядок з восьми кружків. Виберіть кружок для себе і кружки для інших людей з Вашого оточення.
Інтерпретація: самооцінка визначається як сприйняття суб’єктом його цінності, значущості в порівнянні з іншими. Чим лівіше розташований кружок, який означає «Я», тим вища самооцінка випробуваного.
СилаІнструкція: перед Вами кружок, який означає «Я» в оточенні інших кружків. Виберіть із цих кружків той, що означає іншу значущу для Вас людину (батька, друга, керівника).
Інтерпретація: сила визначається як перевага, рівність або підпорядкованість стосовно певних авторитетних фігур. Мірою сили є вище розташування кружка, який позначає «Я», у порівнянні з кружками, що позначають інших.
Соціальна зацікавленістьІнструкція: на листку зображений трикутник, вершинами якого є кружки, які позначають інших людей (батьків, учителів, друзів). Розмістіть кружок, що позначає «Я».
Інтерпретація: соціальна зацікавленість — сприйняття себе частиною групи або окремим від інших. Якщо випробуваний розміщує кружок усередині трикутника, то він сприймає себе частиною цілого, якщо поза — то він сприймає себе окремим від соціального цілого.
ІдентифікаціяІнструкція: перед Вами горизонтальні ряди кружків, ліві крайні з яких позначають конкретних осіб. Вам необхідно вибрати в кожному ряді кружок, який позначає себе.
Інтерпретація: мова йде про ідентифікацію включення або не включення себе в «Ми». Чим більше кружків між «Я» й іншим, тим слабкіше «Ми». В іншому завданні випробуваному пропонується намалювати в будь-якому місці два кружки, які позначають його самого й іншого (друга, матір, батька тощо). Чим ближче кружки один до одного, тим більша ідентифікація з іншою людиною.
ЕгоцентричністьІнструкція: розташуйте кружок, який означає «Я», і кружок, що означає іншого, усередині великого кола.
Інтерпретація: егоцентричність — сприйняття себе «фігурою» або «тлом». Якщо кружок «Я» випробуваний розташовує ближче до центру, ніж кружок іншого, це свідчить про егоцентричність.
У цілому всі наведені проби мають задовільну надійність. Діти розташовують «найкращих» дітей ліворуч, а поганих — праворуч; матір і батька, як правило, також розташовують ліворуч, себе ж діти в ряду дітей розташовують лівіше, ніж у ряду дорослих.
Нейропсихологічні пацієнти й соціальні ізоляти розташовують себе правіше, ніж здорові діти й соціометричні лідери.